Országgyűlés;Budaházy György;törvénymódosítás;

- Budaházy Györgynek kedvez az Orbán-kormány új törvénymódosítása, ha megszavazzák, előbb visszatérhet a politikába

A jogszabály-változtatás az övéhez hasonló esetekben kedvezően számítaná a közügyektől eltiltás idejét. „Meglátjuk, ez a dolog hogy fog alakulni, tudunk-e ez ügyben valamit tenni” – mondta korábban.

Az Országgyűlés elé nemrég benyújtott büntetőjogi törvényeket módosító 86 oldalas jogszabálycsomagban rejtette el a kormány a Büntető törvénykönyv (Btk.) mindössze egymondatos módosító javaslatát. Ha a kedden kezdődő általános vitát követően ebben a formában fogadják majd el a változtatást, az komoly könnyítést jelentene például a terrorvádak miatt elítélt, de tavasszal államfői kegyelemmel szabadult Budaházy Györgynek – vette észre a hvg.hu.

A Budaházy Györgyöt érintő tavaszi államfői kegyelem ugyanis kizárólag a jogerős, már megkezdett – az előzőleg letartóztatásban töltött idővel csökkentett – börtönbüntetésből hátralévő büntetési idő felfüggesztésére vonatkozott, a döntés a mellékbüntetésként kiszabott közügyektől eltiltást nem „törölte el”.

A törvénymódosító csomagba rejtett jogszabály-változtatási javaslat szerint viszont

 „a szabadságvesztés végrehajtásának kegyelemből történő felfüggesztése esetén, ha a kegyelmi elhatározás a közügyektől eltiltást nem érintette, a próbaidő tartama a közügyektől eltiltás tartamába beszámít, kivéve, ha a szabadságvesztés végrehajtását rendelik el.”

Budaházy György a Hunnia-per terrorizmus miatt jogerősen elítélt elsőrendű vádlottja végrehajtási kegyelmet kapott Novák Katalintól, vagyis az előzetesben letöltött időt is beleszámítva még mintegy 2 évet kellett volna letöltenie fegyházban, de ennek letöltését felfüggesztette az államfő. A felfüggesztés öt év próbaidőre szólt, ha pedig ezalatt újabb bűncselekményt követne el, és elítélnék, a maradék két évet is le kellene töltenie.

A friss törvényjavaslat indoklása is arra hivatkozik, hogy a jelenlegi szabályozás nem rendezi azt, amikor az államfő a szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre felfüggeszti, de a kiszabott közügyektől eltiltás elengedéséről nem rendelkezik. Az nem világos, hogy a közügyektől eltiltás Budaházynál csak az ötéves próbaidő végén kezdődik-e, vagy a próbaidő is beleszámít. Így

nem mindegy, hogy 2033 tavaszától élhet Budaházy a közügyek gyakorlásával, vagy már 2028-ban.

A módosítás tehát kedvez Budaházy Györgynek, hiszen kimondja, hogy a próbaidő tartama a közügyektől eltiltás idejébe beszámít, vagyis öt évet nyer.

A közügyektől eltiltás egy olyan mellékbüntetés, amely kizárja egy sor lehetőségből az elítéltet, például átmenetileg nem rendelkezik választójoggal, így nem is indulhat képviselő, vagy polgármesterjelöltként.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Budaházy György áprilisban az ATV-nek beszélt arról, hogy nem akar kivonulni a közéletből.

– A közügyektől való eltiltás ugye rajtunk maradt, ez azt jelenti, hogy nem lehet választani, nem lehet engem választani. Meglátjuk, ez a dolog hogy fog alakulni, tudunk-e ez ügyben valamit tenni – jelentette ki.

Lassan, de biztosan nő a bizonytalanok aránya. A Fidesz nem morzsolódik tovább, a Momentum süllyed.