Az Országgyűlés elé nemrég benyújtott büntetőjogi törvényeket módosító 86 oldalas jogszabálycsomagban rejtette el a kormány a Büntető törvénykönyv (Btk.) mindössze egymondatos módosító javaslatát. Ha a kedden kezdődő általános vitát követően ebben a formában fogadják majd el a változtatást, az komoly könnyítést jelentene például a terrorvádak miatt elítélt, de tavasszal államfői kegyelemmel szabadult Budaházy Györgynek – vette észre a hvg.hu.
A Budaházy Györgyöt érintő tavaszi államfői kegyelem ugyanis kizárólag a jogerős, már megkezdett – az előzőleg letartóztatásban töltött idővel csökkentett – börtönbüntetésből hátralévő büntetési idő felfüggesztésére vonatkozott, a döntés a mellékbüntetésként kiszabott közügyektől eltiltást nem „törölte el”.
A törvénymódosító csomagba rejtett jogszabály-változtatási javaslat szerint viszont
„a szabadságvesztés végrehajtásának kegyelemből történő felfüggesztése esetén, ha a kegyelmi elhatározás a közügyektől eltiltást nem érintette, a próbaidő tartama a közügyektől eltiltás tartamába beszámít, kivéve, ha a szabadságvesztés végrehajtását rendelik el.”
Budaházy György a Hunnia-per terrorizmus miatt jogerősen elítélt elsőrendű vádlottja végrehajtási kegyelmet kapott Novák Katalintól, vagyis az előzetesben letöltött időt is beleszámítva még mintegy 2 évet kellett volna letöltenie fegyházban, de ennek letöltését felfüggesztette az államfő. A felfüggesztés öt év próbaidőre szólt, ha pedig ezalatt újabb bűncselekményt követne el, és elítélnék, a maradék két évet is le kellene töltenie.
A friss törvényjavaslat indoklása is arra hivatkozik, hogy a jelenlegi szabályozás nem rendezi azt, amikor az államfő a szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre felfüggeszti, de a kiszabott közügyektől eltiltás elengedéséről nem rendelkezik. Az nem világos, hogy a közügyektől eltiltás Budaházynál csak az ötéves próbaidő végén kezdődik-e, vagy a próbaidő is beleszámít. Így
nem mindegy, hogy 2033 tavaszától élhet Budaházy a közügyek gyakorlásával, vagy már 2028-ban.
A módosítás tehát kedvez Budaházy Györgynek, hiszen kimondja, hogy a próbaidő tartama a közügyektől eltiltás idejébe beszámít, vagyis öt évet nyer.
Nem igazán akarta elárulni Novák Katalin, miért adott kegyelmet Budaházy GyörgynekA közügyektől eltiltás egy olyan mellékbüntetés, amely kizárja egy sor lehetőségből az elítéltet, például átmenetileg nem rendelkezik választójoggal, így nem is indulhat képviselő, vagy polgármesterjelöltként.
Mint arról a Népszava is beszámolt, Budaházy György áprilisban az ATV-nek beszélt arról, hogy nem akar kivonulni a közéletből.
– A közügyektől való eltiltás ugye rajtunk maradt, ez azt jelenti, hogy nem lehet választani, nem lehet engem választani. Meglátjuk, ez a dolog hogy fog alakulni, tudunk-e ez ügyben valamit tenni – jelentette ki.
Gyerekek törték fel, és még mindig sérülékeny a KRÉTA rendszerMagyarok az FBI listáján: Budaházy György és a Hunnia-per szinte összes vádlottja felkeltette a terrorizmussal foglalkozó amerikai szervek érdeklődésétEgy rejtélyes poszt már ősszel megjósolta Budaházy György szabadulását