interjú;Budaházy György;Budaházy-per;elnöki kegyelem;Novák Katalin;

Budaházy György a Nemzet Zászlója eseményen 2023. június 4-én.

- Nem igazán akarta elárulni Novák Katalin, miért adott kegyelmet Budaházy Györgynek

Mint mondta, a terrorizmusért elítélt férfi nem ártatlan, nem hős, de azt érezte helyes döntésnek, ha neki és társainak kegyelmet ad.

Nem igazán akarta elárulni a 24.hu-nak adottt interjúban Novák Katalin, miért adott kegyelmet a Hunnia-perben terrorizmusért elítélt Budaházy Györgynek és társainak.

A köztársasági elnök arra próbálta helyezni a hangsúlyt, hogy felfüggesztették a büntetés végrehajtását a jogszabályok adta leghosszabb időtávra. Úgy fogalmazott, Budaházy György nem ártatlan, és nem is hős. A kérdés elől azonban, hogy terroristának tartja-e (amiről jogerős, ítélet van) már kitért, és azt mondta, „bűncselekményért” elítélt személyekről volt szó.

Az újabb kérdésre, miért adott kegyelmet neki és a Hunnia-per többi elítéltjének, azt mondta, az, hogy valaki kegyelmet kapott, nem jelenti azt, hogy más nem kapott.

– A megismételt elsőfokú ítélet 13 év után született meg, ez pedig indokolhatatlanul hosszú idő, amely alapvetően arról szólt, hogy ki-be járkáltak a börtönből. Már ezalatt az időszak alatt is bűnhődtek. És helyesen bűnhődtek, hiszen bűncselekményt követtek el. A döntésem után is megmaradt a büntetett előéletük, megmaradt a közügyektől való eltiltásuk, mert bár ezek eltörlését is kérték, ezt elutasítottam. Ismétlem, az ítéletük felfüggesztésükről van szó, azaz Damoklész kardja ott lebeg felettük, ha bármilyen bűncselekményt elkövetnek, akkor feléled az a büntetés is, melyet jogerősen kiszabott rájuk a bíróság – fogalmazott.

A kérdésre, mi volt a fő ok, amiért kegyelemben részesítette őket, azt válaszolta, mert ezt érezte helyes döntésnek. Az ismételt kérdésre, hogy de miért, úgy válaszolt:

– Az államfői kegyelemnek az a természete, hogy nem magyarázattal vagy indoklással születik. Ez egy ilyen műfaj.

Novák Katalin állítása szerint a Vatikán tájékozódott arról, hogy ez a döntés megszületett, politikai alku pedig nem áll a döntés hátterében.

Sz. Gábor volt az, aki elment a szintén vádlott S. Etelkával, amikor utóbbi kivette a „váltságdíjat” a szintén vádlott R. Róbertnek, aki azt hazudta neki, csecsenek rabolták el Ukrajnában. A férfi vallomást nem tett, nyolc osztályt végzett, és sofőrködéssel foglalkozik.