„Október 7. óta az antiszemita szó elszabadult” – mutatott rá találóan Pierre Assouline, zsidó gyökerekkel rendelkező francia író. Az utóbbi hetekben jelentősen megugrott az antiszemita cselekmények száma kontinensünkön. Az antiszemitizmus az európai társadalomban mélyen gyökerező rasszizmus, amely egzisztenciális fenyegetést jelent a kontinens zsidó közösségére és az Európai Unió alapvető céljaira nézve - figyelmeztetett Michael O'Flaherty, az Európai Unió alapjogi ügynökségének igazgatója. Aggasztónak nevezte, hogy az európai lakosság mindössze egyharmada tartja komoly problémának az antiszemitizmust, miközben bizonyos események drámai gyorsasággal váltanak ki antiszemita reakciókat, amit mostanság is tapasztalunk.
Az amerikai székhelyű Anti-Defamation League (ADL) egyik nemrég készült tanulmánya szerint a zsidóellenes érzelmek továbbra is érzékelhetőek az országokban, és nagyjából minden negyedik polgárban élnek az antiszemita beidegződések, különösen a zsidók és a pénz kapcsolatáról, valamint a „kormányokat irányító zsidókról”. A gyűlölet-bűncselekmények számos szakértője rámutat, válságok idején mindig a felszínre törnek a zsidókkal kapcsolatos mélyen gyökerező negatív sztereotípiák, összeesküvés-elméletek. Erre utal, hogy az antiszemitizmus a koronavírus-járvány, illetve Oroszország Ukrajna elleni inváziója nyomán is nőtt.
Az európai zsidó közösségek körében végzett közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 90 százaléka úgy érzi, az antiszemitizmus egyre nagyobb méreteket ölt. Mi több, túlnyomórészt azt mondták, hogy az életükben a legnagyobb problémát az antiszemitizmus jelenti. Az ADL megállapította, a vizsgált hat nyugat-európai ország közül Spanyolországban a legmagasabb az antiszemita attitűdök aránya: a lakosság 26 százaléka táplál kiterjedt antiszemita nézeteket, ezt követi Belgium (24), Franciaország (17), Németország (12) és az Egyesült Királyság (10 százalékkal). Hollandiában a megkérdezettek mindössze 6 százaléka vallott antiszemita nézeteket.
Több mint ezer antiszemita cselekményt követtek el Franciaországban a Hamász Izrael elleni terrortámadása ótaKözép-Európa sem kivétel. Az ADL felmérése szerint kifejezetten magas az antiszemita attidűdök aránya Magyarországon és Lengyelországban (37, iletve 35 százalék).
Sok kis közösség sohasem heverte ki a holokausztot, és az európai zsidó közösségek tagjai számának további csökkenése elkerülhetetlennek tűnik. Franciaországban, amely Európa legjelentősebb zsidó közösségének ad otthont, a zsidók Izraelbe vándorlásának folyamata már a 2000-es években megkezdődött az antiszemita megnyilvánulások miatt, de a folyamat felgyorsult a 2015-ös terrortámadás-sorozatot követően, amikor az iszlamista vérengzések nyomán a közösség tagjai mind nagyobb bizonytalanságban érezték magukat. Vannak kivételek is: az Egyesült Királyságban és Ausztriában a zsidó közösség száma lassú növekedésnek indult. Németországban, a zsidó népesség száma stabil.
Az európai zsidók kivándorlásának nagy részét ugyanazok a tényezők mozgatják: a stabilitás, a biztonság hiánya és a jólét keresése
- mutatta ki a Zsidó Politikai Kutatóintézet (JPR) kutatása.
Ez a folyamat most nyilvánvalóan felgyorsul majd a közel-keleti válság nyomán. De egyre nagyobb kérdés, hol érzik biztonságban magukat a zsidó közösség tagjai? Izraelből most elvándorlási folyamat indult el a háború miatt. Ugyanakkor Európán kívül több kontinensen érzékelhetőek ellenérzések a zsidó közösség tagjaival szemben. Latin-Amerika több országa kifejezetten ellenségessé vált Izraellel szemben, Kolumbia például a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztését fontolgatja, Honduras visszahívta izraeli nagykövetét. Sokan az Egyesült Államokban is egyre türelmetlenebbül figyelik a konfliktust: szombaton országszerte százezrek követeltek fegyverszünetet.
Kérdés, hogy a történelem hogyan értékeli majd ezt a robbanásveszélyes időszakot. A zsidó közösség számára is az lenne a megnyugtató, ha nem húzódna el a válság.
„Békepárti” tüntetések antiszemita jelszavakkal
Tekintsük át, mely országokban volt példa antiszemita megnyilvánulásokra, tüntetésekre.
FRANCIAORSZÁG Egyre drámaibb a helyzet. Lyonban szombaton egy zsidó nőt késelt meg egy ismeretlen elkövető, a helyi ügyészég antiszemita támadást feltételez.
Október 7. óta mostanáig 1040 bejelentés és 486 letartóztatás történt antiszemita megnyilvánulások nyomán. Csak Párizs területén több mint 200 antiszemita cselekményt rögzítettek a prefektus szerint. Mintegy hatvan Dávid-csillagot festettek múlt hét keddre virradó éjszaka a falakra a fővárosban. Élisabeth Borne miniszterelnök „teljes határozottsággal” ítélte el „ezeket az aljas tetteket”.
A francia kormány október 12-én elrendelte ugyan a palesztinpárti tüntetések betiltását, de szombaton ismét az utcára vonultak Izrael ellen. A rendőrség szerint 19 ezren követeltek szabad Palesztinát.
Történelmi szintre emelkedhet az Egyesült Államokban az antiszemitizmus, a francia fővárosban Dávid-csillagokat festettek több házraA zsidó iskolákat, zsinagógákat és üzleteket fenyegetések érik, Benjamin Allouche, a Crif (a franciaországi zsidó intézmények képviseleti tanácsa) végrehajtó bizottságának tagja "nyilvánvaló és állandó feszültségre" panaszkodik. Samuel Louzon, a Zsidó Diákok Szövetségének titkára elmeséli: "Pénteken, amikor a zsinagógába mentem, inkább elrejtettem a kipámat.” Több tucatnyi tanúvallomás van olyan zsidóktól, akik ezekben a napokban úgy érzik, terrorcselekmények vagy antiszemita zaklatások célpontjaivá válhatnak, és elrejtenek minden olyan jelet, ami vallásukra utalhat, sokszor még a zsidó hangzású vezetéknevüket is eltávolítják a kaputelefonról.
NÉMETORSZÁG Berlinben többször tartottak a palesztinokkal való szolidaritási megmozdulásokat. Ezeken rendre antiszemita jelszavak is elhangzanak. Szombaton a rendőrség szerint 3500-an vettek részt a fővárosi megmozduláson, de egy héttel korábban még több mint tízezren voltak jelen. Berlinben történelmi okokból különösen sok palesztin származású ember él. Robert Habeck alkancellár a napokban videoüzenetében élesen kikelt az antiszemitizmus minden formája ellen. Elmondta: a frankfurti zsidó közösséggel folytatott "fájdalmas beszélgetések" során megtudta, a gyerekek ma már félnek iskolába és sportklubokba járni, és vallási hovatartozásukat - például a Dávid-csillag viselésével - megmutatni. Az iszlamista tüntetések mértékét elfogadhatatlannak nevezte, és kemény politikai választ követelt.
Az antiszemitizmust figyelő RIAS szervezet az antiszemita incidensek 240 százalékos növekedéséről számolt be október 7. óta, és az ország antiszemitizmusért felelős biztosa arra figyelmeztetett, hogy az országot a "legszörnyűbb időkbe" való visszatérés veszélye fenyegeti.
Cyrus Overbeck zsidó gyökerekkel rendelkező duisburgi művész műterme előtt nemrég mintegy 30 izraeli zászlót ábrázoló papírdarabot szórtak szét a földön, a következő felirattal: "Lépj rá a zászlóra, köpd le, égesd el a zászlót: Szabad Palesztinát"
Deborah Feldman Berlinben élő zsidó írónő mostanság döbben rá, mit jelent, hogy Németországban már nem érzi magát biztonságban: "Ezt a támadásokból és fenyegetésekből veszem észre. Már azt mondom a fiamnak: légy óvatos, ne tartózkodj olyan helyeken, amelyek célponttá válhatnak. Ne hagyd, hogy bárki megtudja, honnan jöttél, ki vagy." Ő maga nagyrészt otthon marad. És palesztin barátaitól is tudja, hogy ők is így tesznek, ugyanúgy rejtőzködnek. "És elgondolkodom, menniyre ironikus, hogy Németországban a kisebbségeknek megint rejtegetniük kell a személyazonosságukat.”
Németországban azonban több ezren vesznek részt Izrael-barát tüntetéseken is. „A Németországban élő zsidóknak segítene, ha még többen vonulnának az utcára és szólalnának fel egyértelműen” – mutatott rá Bettina Levy, a kölni zsinagógaközösség elnökségének tagja.
AUSZTRIA A friss adatok 300 százalékos növekedést mutattak az antiszemita incidenseket illetően. Múlt héten komoly visszhangot keltett, hogy a bécsi temető zsidó parcelláiban két helyen is gyújtogatás történt, a rendőrség azóta is nyomoz.
Ausztriában félnek az antiszemitizmustól, megdöbbenést keltett a gyújtogatás a bécsi központi temető zsidó parcellájábanEGYESÜLT KIRÁLYSÁG Londonban a háború kitörése óta több palesztinpárti tüntetést tartottak, bő egy hete 70 ezren, szombaton 30 ezren vonultak az utcára Londonban, de más városokban is megmozdulásokat tartottak az izraeli fellépés ellen. A zsidó közösség biztonsági szervezete, a CST szerint október 7-31. között 893 antiszemita incidens történt, ami 609 százalékos növekedést jelent a 2022-es év ugyanezen 25 napos időszakához képest. Justin Cohen, a Jewish News hírszerkesztője azt közölte, „a zsidó közösség tele van rettegéssel”. Az országban élő zsidók több mint 70 százalékának a családja Izraelben él, derül ki a Jewish Policy Research Intézet felméréséből.
SPANYOLORSZÁG: Az országban hétvégenként több tízezres palesztinpárti tüntetéseket tartanak, s az izraeli támadás leállítását követelik. A Spanyol Zsidó Közösségek Szövetsége (FCJE) és a spanyolországi Antiszemitizmus Megfigyelőközpontja arra figyelmeztetett, hogy októberben nőtt az antiszemitizmus az országban. Rodica Radian-Gordon izraeli nagykövet elítélte az antiszemitizmus hullámát.
OLASZORSZÁG Ezrek tüntettek szombaton több olasz városban, Rómában elégettek egy Izrael zászlót ábrázoló kartondobozt. A Kortárs Zsidó Dokumentációs Központ Alapítvány (CDEC) Antiszemitizmus Megfigyelőközpontjának adatai szerint az utóbb nyolc évet tekintve októberben jegyezték fel a legtöbb, 44 antiszemita incidenst. Ezzel 2023-ban összesen 280 zsidóellenes megnyilvánulást rögzítettek. Bár még két hónap van hátra az év végéig, ez a legnagyobb éves szám 2009 óta. Más források október 8. óta 71 epizódot jegyeztek fel, beleértve az internetes fenyegetéseket.
Az említett országokon kívül palesztinpárti tüntetéseket tartottak az elmúlt hetekben Görögországban, továbbá Svájcban, illetve az Egyesült Államok-szerte is.