;

Ausztria;antiszemitizmus;Alexander Van der Bellen;Karl Nehammer;

Alexander van der Bellen elnök azt követelte, vessenek véget az antiszemita támadásoknak

- Ausztriában félnek az antiszemitizmustól, megdöbbenést keltett a gyújtogatás a bécsi központi temető zsidó parcellájában

A politikai élet vezető szereplői egy emberként ítélték el a bécsi központi temető zsidó parcellájában történt gyújtogatást. 

Alexander van der Bellen köztársasági elnök figyelmeztetett arra, hogy az országban az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt az antiszemita incidensek száma, és követelte: „Ennek véget kell vetni!” Karl Nehammer osztrák néppárti kancellár a „leghatározottabban elítélte a támadást”. Az antiszemitizmus ellen „minden politikai és alkotmányos eszközzel harcolni fognak” – hangoztatta. Werner Kogler zöld párti alkancellár számára ez „egy újabb, elfogadhatatlan agresszió az ausztriai zsidók életének biztonsága ellen”.

Oskar Deutsch, a zsidó hitközség elnöke a Der Standard napilapnak elmondta, a temető IV. kapuja melletti díszterem előcsarnoka égett ki, értékes régi könyvek semmisültek meg. A külső falakra horogkereszteket festettek. Hozzátette, hogy a rendőrség az elmúlt időkben fokozta ugyan számos zsidó objektum megfigyelését, beleértve a zsinagógákat, iskolákat és óvodákat, de ez a temetőkre nem terjedt ki. „Most meg kell nézni, hogyan lesz ez a jövőben” – fejtette ki Oskar Deutsch. Az esetet nem lehet elszigetelten szemlélni, tette hozzá, utalva az antiszemita incidensek számának növekedésére a Hamász Izrael elleni támadása óta.

Az osztrák szociáldemokraták közleményben ítélték el az antiszemita indíttatású támadást, a párt teljes szolidaritását fejezi ki a zsidó közösséggel. „A zsidó temető elleni gyújtogatás és a külső fal horogkeresztek felmázolásával történő meggyalázása megdöbbentő erőszakos cselekmény, amelyet gyorsan ki kell vizsgálni, és szigorúan meg kell büntetni” – fejtette ki Andreas Babler, az SPÖ elnöke. A szintén szociáldemokrata bécsi polgármester, Michael Ludwig „legmélyebb megdöbbenésének” adott hangot, s kiemelte: „történelmi kötelességünk a zsidó élet és a zsidó intézmények védelme”. A bevándorlásellenes, euroszkeptikus Osztrák Szabadságpárt is elítélte a támadást.

A rendőrség szerint két helyen is tűz ütött ki, ami egyértelműen gyújtogatásra utal. Azt is vizsgálják, hogy az elkövető vagy elkövetők hogyan jutottak be az éjszaka folyamán a temető területére.

Oskar Deutsch felhívására csütörtök este gyűlést tartottak a bécsi Heldenplatzon, a megmozduláson az antiszemitizmus és a gyűlölet ellen tiltakoztak. Egyúttal a Hamász által ejtett túszokra is emlékeztek. A túszok több hozzátartozója is megjelent.

Ausztriában egyértelműen növekszik az antiszemita támadások száma. Két héttel ezelőtt a belügyminisztérium a közel-keleti eszkalációra való tekintettel megemelte a terrorkészültségi szintet. Emellett megerősítették több zsidó objektum védelmét. Ennek ellenére az elmúlt hetekben több osztrák városban is letéptek izraeli zászlókat a tartóoszlopokról. Különösen nagy felháborodást keltett a fő bécsi zsinagógánál (Wiener Stadttempel) előtti incidens: a homlokzatról letépték az izraeli zászlót. Az objektum őrzését ezután kiterjesztették napi 24 órára.

Múlt vasárnap az ausztriai zsidó diákok képviselete (JÖH) a Bécsi Egyetem campusán történt zsidóellenes mocskolódásokról posztolt képeket az X nevű (korábban Twitter) közösségi csatornán. Az eset már a második antiszemita incidens volt a campuson. A Zsidó Hitközség antiszemitizmust regisztráló irodája szerint a Hamász és Izrael közötti háború első 13 napjában 76 antiszemita incidenst jelentettek Ausztriában, ami az összes, 2022-ben bejelentett esethez képest 300 százalékos növekedést jelent.

Úgy tudni, a Hezbollah vezetője, Hasszan Naszrallah pénteken megtöri a csendet, először mond nyilvánosan beszédet a háború kitörése óta.