Lépésben közeledik egy mentő a VIII. kerületi Korányi Sándor utcában. Messziről is jól látható, hogy a sofőr böngészi a házszámokat, ő is az új traumatológia centrum bejáratát keresi. Mire gyalogosan elérem a portát, a beteget hozó kocsi már el is tűnik a kanyarban. A portán készségesen igazítanak útba, egyenesen előre, aztán balra, onnan már el sem tévesztheti… A bejárat előtt tényleg ott a mentő, az lesz az új traumatológia.
Még júniusban állapodott meg a Semmelweis Egyetem, az Országos Kórházi Főigazgatósággal arról, hogy a Dél-pesti Centrumkórház Merényi telephelye és az ott ellátott feladatok is az egyetemhez kerülnek. A Merényiben működött sok más mellett a főváros egyik nagy forgalmat bonyolító baleseti sebészete. Ez az ellátás november elsejétől a IX. kerületi Gyáli úti Merényiből a Semmelweis Egyetem Korányi-Tömbjébe került. Az épületet a nyitás napján járhattuk be Szabó Attila klinikai rektorhelyettessel és Gajdácsi Józseffel, a klinikai központ orvosszakmai főigazgatójával.
A bejáratig vezető úton konténerek, a folyósokon még dobozok, de az épületben a célra kialakított váró-, kezelő-, fektető helyiségekben modern, európai kórházakban megszokott eszközök, bútorok.
Az átköltözés hetek óta ad feladatot valamennyi dolgozónak. Egyetemi tanárok, orvosok, ápolók, műszakiak egymás mellett dobozoltak, tolták helyükre az ágyakat, csomagolták be és ki a műszereket. Gajdácsi József telefonjáról előkerülnek a képek, amelyeken az orvosszakmai főigazgató egy nagy konténerbe hajtogat valamiféle csomagoló anyagot. Ez még tegnap éjszaka készült. „Ilyenkor egy vezetőnek a frontvonalban kell lennie, különben honnan tudná, hogy a következő pillanatban milyen lavina omlik a nyakába.”
Az orvosszakmai főigazgató szerint eddig még minden jó. A betegek költöztetése gyakorlatilag simán ment. Kedd este zárták le a Merényi traumáját, szerda reggel nyolckor pedig itt, az új centrumban, elindult a munka.
Itt lesz az elsődleges ellátás, de a kontrollvizsgálatokra Merényibe kell majd visszajárniuk a betegeknek.
– Kedden 23 beteget szállítottak át a mentők a Merényiből, ebből kettő az intenzívre, 21 osztályra került. Van nyolcvan üres ágyunk – mondja Gajdácsi József. Tudomása szerint szerdán egyetlen olyan eset volt, amikor egy hozzátartozó még a régi telephelyre érkezett látogatni, de a beteg már itt volt.
Az első napon, lévén, hogy halottak napja van, és szép az idő, kevesebb páciensre számítanak. „De a nedves lehullott leveleken azért meg lehet csúszni, a sírok közt el lehet botlani, mindez járhat 50-80 sérüléssel. Tavaly ugyanilyenkor a Merényiben is 80 beteget láttak el.”
– A nyitás óta eltelt pár órában volt egy törött és egy zúzódott boka – mondja Bodzay Tamás docens, az egyetem Traumatológiai Tanszékének, illetve Traumatológiai Klinikájának vezetője arra a kérdésre, hogyan indult a 24 órás műszakja. A folyosó sarkában egy időshölgy ül tolószékben. Idősotthonból hozták, túl van a CT vizsgálaton, aszerint nagy baj nincs, betegszállítóra vár.
A sokktalanító ajtaja nyitva: idehozzák a mentővel érkező súlyos sérülteket, ebben a szobában zajlik a betegek stabilizálása és az első vizsgálatok sora. Az altatógép és az orvosi gázok csövei a helyükön. A szoba közepén a speciális betegágy, a hozzátartozó diagnosztika gépeit most állítják még csak be a szerelők, de Bodzay Tamás szerint ez is pillanatokon belül elkészül. Lesz itt gyors, véralvadást vizsgáló készülék is, amire nagy szükség is van – mondja – a súlyos sérültek 80 százaléka véralvadási zavarral érkezik.
– A sokktalanítóval szemben van a CT. Ha sikerül a beteg állapotát annyira stabilizálni, hogy mozdítható, akkor az az ideális, ha átkerül egy CT vizsgálóba, és ott a fejtetőtől a combtőig megtörténhet a CT-vizsgálat – magyarázza Bodzay Tamás. – Így az ellátók sokkal gyorsabb és részletesebb diagnózishoz juthatnak, mint a hagyományos képalkotó vizsgálatokkal. A világban a baleseti sérültek ellátásában most próbálják bevezetni az olyan hibrid sokktalanítókat, amelyekbe már oda van telepítve a CT is.
Ezen a folyóson van a gipszelő, s egy kisebb, egynapos beavatkozásokra alkalmas műtő, továbbá az a terem is, ahol az ellátásra vagy betegszállítóra várakozók fekhetnek. Az is előnyt jelenthet az ellátásban, hogy a traumatológiai központot és az egyetem sürgősségi klinikáját lényegében egy folyosó választja el. Vagyis közel vannak azok a szakorvosok – például sebészek, belgyógyászok, nőgyógyászok, ideggyógyászok, intenzívesek – akiknek az együttműködésére szükség lehet az adott beteg ellátásában.
Gajdácsi József arra számít, hogy naponta körülbelül 100 balesetet szenvedett ember érkezhet az ellátási területről ide, ebből a százból 20 lehet olyan, aki nem megy aznap haza, mert kórházi ellátásra is szüksége lesz.
Szerinte ennyi sérültet jó szakmai színvonalon és biztonsággal el tudnak látni. Az utóbbira az is garancia, hogy a klinikai tömbben, ahová a traumatológia is került számos orvosszakma dolgozik egymás mellett, így nem okoz problémát, ha egy-egy politraumatizált sérültnek netán érsebészre vagy idegsebészre is van szüksége.
Az épületen belül külön liftek vannak az ellátóhelyek közötti útra a betegeknek. Azokat más nem is használhatja.
– Tömegbalesetek sérültjeinek fogadása sem okozhat problémát – állítja Szabó Attila klinikai rektorhelyettes. A tetőn hónapok óta üzemel a helikopter leszálló pálya. Ide, nemcsak baleseti, de egyéb sürgősségi esetekkel is jönnek a gépek.
A Semmelweis Egyetemhez került a Merényi kórház, több klinika és szakrendelés is elköltözikMost éppen üres, csak a tűzoltók ügyeleteseit találjuk a tetőn. Innen a műtőblokkokhoz indulunk. A folyósokon még itt is látszanak a költözés nyomai: dobozok, feliratozott zsákokkal teli kocsik állnak a falak mellett. A klinikai rektorhelyettes szerint a 12 műtőből szükség esetén akár 6 a balesetes betegeké, azaz nem fordulhat elő, hogy egy frissen érkezett sérült ellátása miatt elnapolják más betegnél a beavatkozást. Az intenzíven 18 ágyra kizárólag baleseti sérültek kerülhetnek. Az ágyakra szerelve infúziós pumpák, különböző vitális paramétereket követő gépek. Itt akár az ágy mellett is van lehetőség képalkotó diagnosztikai vizsgálatra, de ha valakit szállítani kell mégis valamilyen beavatkozásra, arra külön lélegeztető géppel felszerelt mobilágyuk is van.
Szabó Attila amiatt sem aggódik, hogy mindezen berendezéshez nem lesz elég emberük, mintegy 200 új kollégát kaptak a Merényiből. nem fordulhat elő, hogy személyzet hiányában kényszerüljenek lemondani betegfelvételt.
Végül az első nyolc órában 40 – főként kéz- és lábtöréses – beteget láttak el a Semmelweis Egyetem Traumatológia Centrumában.