Több ezren rohamozták meg a Gázai övezet déli és középső részén az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) elosztóközpontjait és humanitárius segélyeket tároló raktárait. Az AFP hírügynökség szerint az emberek lisztet és más alapvető túlélési cikkeket, például higiéniai kellékeket vittek magukkal.
„Ez aggasztó jele annak, hogy a polgári rend kezd megbomlani a három hete tartó háború és Gáza erőteljes blokádja után” – közölte az UNRWA. A szervezet vasárnap reggel azt is bejelentette, hogy már 59 munkatársa vesztette életét a térségben.
A több mint 24 órán át tartó, majdnem teljes kommunikációs leállás után a hírek szerint a telefon- és internetkapcsolat részben helyreállt Gázában.
Izrael azt követően rendelte el a Gázai övezet teljes blokádját, hogy a Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak a zsidó állam ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 230 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium legfrissebb jelentése szerint már több mint 8000 ember vesztette életét Izrael megtorló támadásaiban.
Elkezdődtek az első szárazföldi harcok, Izrael likvidálta a Hamász légi egységének a vezetőjétTöbb mint 450 katonai célpontra mért csapást Izrael
Az izraeli hadsereg (IDF) közölte, hogy az elmúlt egy nap alatt a Gázát irányító Hamász több mint 450 katonai célpontját – köztük parancsnokságokat, megfigyelőállomásokat és páncéltörő lőállásokat – támadta a Gázai övezetben. A korábban Twitter néven ismert X-en közzétett bejegyzés szerint a harcokban a szárazföldi csapataik is részt vettek, és az izraeli erők további néhány kilométert nyomultak előre a térségben.
A BBC úgy tudja, légicsapások történtek az övezet legnagyobb kórháza, az Al Shifa kórház közelében. Az izraeli hadsereg korábban közölte, hogy a Hamász fő hadműveleti bázisa ez alatt az intézmény alatt található. A terrorszervezet visszautasította az állítást, néhány ott dolgozó orvos pedig a kórház védelmét kérte.
Az Izz ad-Dín al-Kasszám Brigádok, a Hamász katonai szárnya arról számolt be, hogy a térség északnyugati részén izraeli csapatokkal és járművekkel csaptak össze.
Egyiptom figyelmeztette Izraelt
Az Al-Arabi Al-Dzsadíd című egyiptomi újság az MTI szerint kairói kormányzati forrásokra hivatkozva közölte: Egyiptom arra figyelmeztette az izraeli kormányt, hogy ne hajtson végre katonai műveleteket a Gázai övezet és Egyiptom határán, ha a szárazföldi hadműveletek elindításáról dönt. A lap értesülése szerint Egyiptom attól is óva intette Izraelt, hogy a palesztinok költözését szorgalmazza Gázából a Sínai-félszigetre.
„Kairó diplomáciai lépéseket tehet, amelyek korlátozzák az országok közötti kapcsolatokat, ha ez folytatódik”
– írta a lap.
Mindeközben harcokat jelentettek Ciszjordániából is, ahol az izraeli biztonsági erők lerombolták a nabluszi Aszkar menekülttáborban annak a terroristának a lakóházát, aki áprilisban meggyilkolt egy izraeli családból három nőt, egy anyát és két lányát a Jordán-völgyében. A ciszjordániai egészségügyi minisztérium szerint az éjszakai razziák idején izraeli katonákkal kitört tűzharcban hárman meghaltak és legalább 10-en megsebesültek.
Szíriában szombat este arról számoltak be, hogy az izraeli légierő megtámadta az iráni milíciák célpontjait Kunetrában. Libanonban az Irán által támogatott síita milícia, a Hezbollah állásait lőtték az izraeli erők a Földközi-tenger partjánál lévő Ros Hankarától a szíriai határnál fekvő Dov-hegyig, a határ teljes hosszában.
Bővítik a humanitárius segélyezést
Daniel Hagari katonai szóvivő szombat este bejelentette, hogy vasárnap kibővítik a Gázai övezet Egyiptom és az Egyesült Államok által vezetett humanitárius segélyezését. Hagari ismét felszólította az övezet lakóit, hogy meneküljenek délre, és azzal vádolta a Hamászt, hogy a gázai lakosokat élő pajzsként használja. „Az izraeli haderők több mint két hétig figyelmeztették a gázaiakat, hogy maradjanak távol a Hamász állásaitól. A Gázai övezet és Gázaváros polgárainak délre kell költözniük, ahol vizet, élelmet és gyógyszert kapnak” – ígérte, utalva az övezet déli részén kialakított biztonsági zónára.
Eylon Levy, az izraeli kormány szóvivője a BBC Radio 5 Live-nak ismételten leszögezte, hogy ezt a háborút nem Izrael indította. Hozzátette, hogy a Hamász október 7-i támadása „az egyik leglátványosabb mészárlás volt az emberiség történetében”, és Izrael elhatározta, hogy ez soha többé nem fog megtörténni. A szóvivő megismételte a „Hamász elpusztítására” tett izraeli fogadalmat és sürgette a Gázában tartózkodó civileket, hogy hagyják el az övezet veszélyes részét.
A Hamász szóvivője interjút adott a BBC-nek, de elviharzott, amikor a csatorna a meggyilkolt civilekről kérdezteKormányellenes tüntetéseket tartanak Izraelben a háború miattElszámolta magát a Hamász