háború;Gáza;izraeli-palesztin konfliktus;

- Elkezdődtek az első szárazföldi harcok, Izrael likvidálta a Hamász légi egységének a vezetőjét

Egy palesztin orvos szerint 1700 súlyos sebesültet kellene evakuálni a gázai kórházakból úgy, hogy a telekommunikációs csatornák elvágása miatt érintkezni sem tudnak az emberek.

Főleg a szélsőséges palesztin szervezet Gázai övezetet Izraellel összekötő alagútrendszerét, összesen körülbelül 150 célpontot támadott az izraeli hadsereg (IDF) péntek este és szombat hajnal órákban, vagyis azután Daniel Hagari IDF szóvivő bejelentést tett arról, hogy Izrael kiterjeszti a szárazföldi hadműveleteit – írja a Sky News. A 150 célpont a légierő által végrehajtott támadásokat jelenti, az IDF egyelőre semmit nem közölt a gázai bevonulás utáni harcokról, a Hamász késő este jelentette be, hogy a gázai-izraeli határnál, Bét Hanún és al-Burejdzs mellett tűzött össze az izraeliekkel. Szombat hajnalban Izrael a tengerről is indított egy akciót a Gázai övezet déli részén fekvő Hamász-bázis ellen.

Péntek este a szárazföldi hadműveletek kiterjesztésével párhuzamosan az IDF légiereje a legkeményebb légicsapás-sorozatot mérte a Gázai övezetre a háború 21 napja alatt. Egy ilyen támadásban likvidálták a Hamász légi egységének vezetőjét, Aszem Abu Rakabát, akit a palesztinok által  általuk végrehajtott dróntámadásokért, illetve siklóernyős támadásokért tesznek felelőssé. A Hamász terroristái október 7-én rohanták le Izraelt, és  siklóernyővel érték el el Izraelben annak a fesztiválnak a területét, ahol 260 embert gyilkoltak meg. A terrortámadásban összesen több mint 1400 izraeli vesztette életét, a zsidó állam válaszul megtorló akciókat indított a 2007 óta a Hamász ellenőrzése alatt álló Gázai övezet ellen. Ezeknek az akcióknak eddig több mint 7000 halálos áldozatuk – köztük csaknem 3000 gyermek – volt.

A péntek esti izraeli bejelentés után az ENSZ közgyűlés sietve elfogadott egy gázai humanitárius tűzszünetről szóló határozatot, ezt azonban Izrael és az Egyesült Államok is elutasította, mondván, a dokumentum nem nevezi meg a Hamászt a háború kitöréséért. Lior Hajat, a zsidó állam külügyi szóvivője ismét a nemzetközi szervezetet bírálta emiatt.

Áram és üzemanyag híján a Gázai övezeteben napok óta humanitárius katasztrófa fenyeget. Egy palesztin orvos, Abu Sita a Sky Newsnak azt mondta, 1700 súlyos sebesültet kellene evakuálniuk az egészségügyi intézményekből, de fogalmuk sincs, hová vihetnék őket, annak fényében, hogy Izrael a humanitárius folyosók létesítését sem engedélyezte. – Ez háborús bűncselekmény, és az, hogy előtte szólsz az áldozatnak, hogy bűncselekményt fogsz elkövetni, nem változtat azon, hogy bűncselekményt követsz el – fogalmazott az orvos.

Izrael rendszerint azzal vádolja a Hamászt, hogy polgári személyeket használ élő pajzsként. Az IDF pénteken közölte, hogy információi szerint a szélsőséges palesztin szervezet a parancsnoki központját a gázavárosi Sifa kórház alatt rendezte be.

A The Guardian emlékeztet, hogy a péntek esti szárazföldi támadással Izraeli elvágta a Gázai övezetet az internettől és a telekommunikációs eszközöktől, így az övezetben élő mintegy 2,3 millió ember egymással sem tud érintkezni. Nehéz pontos információkat szerezni az izraeli szárazföldi hadműveletek részleteiről, beleértve az áldozatok számát is.

Az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó gázai ügynöksége (UNRWA) azt közölte, hogy az általuk üzemeltetett pékségek ötödét, az 50-ből tízet is bombatalálat ért, de a megmaradt létesítmények is nehézségekkel küzdenek, kifogyott ugyanis az üzemanyag a lisztet szállító járművekhez. A pékségeknél órákig kell sorban állni a kenyérért és így is sokan üres kézzel mennek haza. Ezeken a pékségeken több tízezer ember élete múlik, az UNRWA arra figyelmeztetett, hogy a krónikus élelmiszerhiány miatt is sokan halhatnak meg.

Az IDF péntek este üzenetben figyelmeztette a Reuterst és az AFP-t, hogy nem tudja garantálni az újságírók biztonságát a Gázai övezetben. Az újságírók védelmére hívatott nemzetközi szervezet, a Committee to Protect Journalists (CPJ) pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a háború kezdete óta legkevesebb 29 újságíró vesztette életét. Mások mellett a Reuters videós újságírója is, akit Libanonban öltek meg. A CPJ hangsúlyozza, hogy Izraelben és Ciszjordániában is rendre hatósági zaklatásoknak, letartóztatásoknak vetik alá a sajtó munkatársait.

Mindeközben Joe Biden amerikai elnök az Irán által támogatott szíriai és iraki csoportok ellen helyezett kilátásba további intézkedéseket. Azt hogy Izrael kiterjesztette a szárazföldi hadműveleteit, a Fehér Ház nem kommentálta, álláspontja szerint nem húz határt Izrael számára. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter telefonon beszélt izraeli kollégájával, hangsúlyozva, hogy a polgári személyeket védeni kell a szárazföldi hadműveletek alatt is. Korábban John Kirby amerikai nemzetbiztonsági szóvivő úgy nyilatkozott, a Fehér Ház támogatja, hogy Izrael tűzszünetet tartson, a gázaikhoz pedig eljuthasson segély, kapjanak áramot és üzemanyagot. 

Ami az Egyesült Államokat illeti, pénteken New Yorkban több száz embert vettek őrizetbe egy zsidó mozgalom, a Jewish Voice for Peace-New York City által szervezett, a Gázai övezet izraeli akciói elleni tüntetésen. A városi hatóságok legkevesebb 200 ember őrizetbe vételéről számoltak be, a szervezők pedig azt állították, hogy több mint 300 embert tartóztattak le, amikor a tüntetést a New York-i Grand Central pályaudvaron belül feloszlatták.

A biztonságpolitikai szakértő szerint csak tapogatózó katonai akciók következnek.