biztonság;gyermekbántalmazás;Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány;Nemecsek program;

A jó edző bátorít, motivál. A szerepe kiemelt jelentőségű, hiszen mintát és engedélyt ad arra, hogyan lehet és hogyan nem lehet viselkedni egymással

- Átláthatóvá teszi a gyermekbántalmazási esetek kezelését a NEMECSEK Program

Mostantól saját weboldala van annak a gyermekjogvédelmi projektnek, melynek segítségével a felnőttek eredményesen küzdhetnek a kicsiket ért bántalmazásokkal szemben.

Nem véletlenül kapta a nevét a program, hiszen nincs olyan magyar, aki ne ismerné Nemecsek Ernő nevét. A Pál utcai fiúk története pedig az összefogásról, az egymásra figyelésről és az elfogadásról legalább annyira szól, mint a támogatás fontosságáról, a közösség összetartó erejéről. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány NEMECSEK Programjának is ezek az értékek az alappillérei.

– Ez a projekt rendszerszinten segít és igazi szemléletváltást hozhat egy közösségen, intézményen belül a gyerekek biztonságával kapcsolatban. Erre pedig óriási szükség van. Hiszen amikor egy szervezetnek gyerekvédelmi útmutatót fejlesztünk, akkor abban segítünk, hogy egy olyan közösség jöhessen létre – ha úgy tetszik, egy olyan grund –, ahol mindenki biztonságban érezheti magát, és a legjobbat hozhatja ki magából – nyilatkozta lapunknak Stáhly Kata, a program szakmai vezetője. - Abban segít, hogy a gyerekekkel foglalkozó közösségek – iskolák, óvodák, sportegyesületek, önkormányzatok és egyéb szervezetek – megtalálják a saját válaszaikat a biztonságos együttműködésre, és létrehozzák saját gyerekvédelmi útmutatójukat. A programot 2019-ben indítottuk, mert az alapítványhoz nagyon sok olyan megkeresés érkezett, hogy olyan közösségekben, ahol felnőttek és gyermekek vannak együtt, a felnőttek gyakran nem tudják, hogyan kezeljék a bántalmazásokat, illetve azokat a helyzeteket, amikor a gyerekek kiszolgáltatottak.

A programvezető kifejtette, hogy bántalmazás alatt a gyerekek egymás közötti viselkedése mellett a gyermekek-felnőttek közötti, illetve akár a felnőttek egymás közötti határátlépése is értendő. 

Az iskolákban a leggyakrabban a bullying (szisztematikus, hosszabb időn át elkövetett, szándékos és tudatos bántalmazó cselekvéssor, amelyben a viszonyok kiegyenlítetlenek, a szerepek pedig nem cserélődnek fel – a szerk.) fordul elő, akár az online, akár az offline térben. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy amiből végül ügy lesz, az már a súlyosabb bántalmazás kategóriájába tartozik, amikor már olyan tünetei vannak egy gyereknek, amikből kiderül, hogy ez sokkal korábban kezdődött. A prevencióval tehát nagyon sokat lehet tenni a bántalmazás ellen, ezért ez az útmutató erre is vonatkozik: mit tehetünk azért, hogy megelőzzük ezeknek a helyzeteknek a kialakulását.

A NEMECSEK Program azzal segít a közösségnek, hogy átláthatóvá teszi a problémás esetek kezelését, így mindenki számára egyértelmű lesz, hogy kihez fordulhat tanácsért, kitől kérhet segítséget, hogyan jelezheti a felmerült helyzetet, és jelzés esetén mi fog történni. A program most elékszült honlapján letölthető segédanyagok, plakátok és cikkek bárki számára hozzáférhetők. 

Kétéves előkészítő munka után a napokban elindult a NEMECSEK Sport Program, amely kifejezetten a sportoló gyerekek biztonságával foglalkozik. Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó szakértőként segítette a program létrehozását. Videójában arról beszél: „Az edzői munkában nagyon fontos a sportolóval való közös gondolkodás, az olyan motiválás, amely nem megtörni, hanem felemelni akarja a sportolót. Nagyon sok tehetséges társam esett ki a versenyszerű sportból azért, mert kiégett, vagy nem bírta az embertelen bánásmódot. A jó edző bátorít, motivál. A szerepe kiemelt jelentőségű, hiszen mintát és engedélyt ad arra, hogy hogyan lehet, és hogyan nem lehet viselkedni egymással.”

Villám, jégeső, boruló cserepek.