Az európai uniós tagállamok vezetői az EU-csúcs első napján, csütörtökön éjszaka elfogadott közös nyilatkozatukban humanitárius célokat szolgáló szünetre szólítottak fel az Izraelt és a Hamász palesztin szervezetet szembeállító gázai övezeti konfliktusban, hogy a segélyszállítmányok mielőbb eljuthassanak a rászorulókhoz.
A közös nyilatkozatban foglaltak szerint lehetővé kell tenni, hogy a civilek folyamatosan, gyorsan, biztonságosan és akadálymentesen hozzáférhessenek a segélyszállítmányokhoz. Az uniós tagállami vezetők „a legmélyebb aggodalmukat” fejezték ki az egyre romló humanitárius helyzet miatt a régióban, továbbá
támogatják a biztonságos humanitárius folyosók kialakítását annak érdekében, hogy megkönnyítsék a hozzáférést az élelmiszerhez, vízhez, orvosi ellátáshoz, üzemanyaghoz és menedékhez, biztosítva, hogy a terrorista szervezetek ne használhassák fel ezt a segítségnyújtást a saját céljaikra.
A közös nyilatkozat emlékeztet, el kell kerülni a regionális eszkalációt, valamint e tekintetben párbeszédet kell folytatni a partnerekkel, köztük a Palesztin Hatósággal.
A tagállami vezetők kinyilvánították, hogy az EU emellett kész hozzájárulni egy politikai folyamatnak a kétállami megoldáson alapuló újraélesztéséhez, egyebek között a „béke napja” törekvés keretében is, és üdvözli a diplomáciai béke- és biztonsági kezdeményezéseket, valamint támogatja egy nemzetközi békekonferencia mielőbbi megrendezését.
Az uniós vezetők a nyilatkozatban ismét a „lehető leghatározottabban” elítélték a Hamászt az általa Izrael-szerte elkövetett brutális és megkülönböztetés nélküli terrortámadások miatt. Különösen szörnyű atrocitásnak nevezték, hogy a Hamász a polgári személyeket élő pajzsként használja. Az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács nyomatékosan hangsúlyozta: Izraelnek joga van ahhoz, hogy a nemzetközi joggal és a nemzetközi humanitárius joggal összhangban megvédje magát. A tanács ismételten felszólította a Hamászt, hogy haladéktalanul és minden előfeltétel nélkül engedje szabadon az összes túszt. Az Európai Tanács ismét hangsúlyozta azt is, hogy a nemzetközi humanitárius joggal összhangban mindenkor biztosítani kell valamennyi polgári személy védelmét, és a testületet sajnálattal tölti el minden, életét vesztő polgári személy halála.
Charles Michel: Tűzszünet kell Gázában, a totális ostrom összeegyeztethetetlen a nemzetközi joggalIzrael készül a szárazföldi offenzívára, tankokkal hajtott végre rajtaütést a Gázai övezetben