Szeged;erdő;egyházi iskola;

Illusztráció

- Hat hektár erdőt vágnának ki Szegeden, hogy egyházi iskola épülhessen

A város önkormányzata is a Magyar Közlönyből értesült a döntésről, ami ellen minden lehetséges eszközzel fel akar lépni.

A z Orbán-kormány hat hektár erdőt ajándékoz a Szeged-Csanádi Egyházmegyének, hogy ott egy új, saját egyházi iskolát építsen. A város önkormányzatánál attól tartanak, hogy az építkezés miatt teljesen ki fogják irtani az egyik utolsó, nagyobb méretű egybefüggő szegedi erdőt –  írja a Telex.

A Magyar Közlönyben még október közepén jelent meg egy határozat Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával arról, hogy a kormány egy 60 ezer négyzetméteres területet ingyen ad át a Szeged-Csanádi Egyházmegyének. Az ingatlan-nyilvántartásban jelenleg az erdő művelési ágba tartozik ez a föld, ami azt jelenti, hogy a művelési ág hivatalos megváltoztatása nélkül ott semmi mást nem lehetne tenni, csak erdőgazdálkodást folytatni. A határozat azonban felszólítja az agrárminisztert, hogy

„gondoskodjon az ingatlan termelésből való kivonásáról, csereerdősítésről, továbbá a művelésből való kivonás ingatlan-nyilvántartási átvezetéséről”.

A Pénzügyminisztériumnak pedig arról kell gondoskodnia, hogy 103 millió forintot bocsásson az Agrárminisztérium rendelkezésére a feladatra.

Az önkormányzatnak nem szóltak

Mihálik Edvin, Szeged környezetvédelmi ügyekkel foglalkozó, Zöld Város Programért felelős tanácsnoka, egyben a Momentum Mozgalom elnökségi tagja a portállal közölte, hogy az ingatlanátadásról és a tervezett munkálatokról Szeged önkormányzata semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kapott, csak a Magyar Közlönyből értesült róla. Az önkormányzatnál úgy vélik, a közlöny „csereerdősítés” kifejezése azt jelenti, hogy a teljes, 6 hektáros területen ki fogják irtani a fákat.

Az egykor árvízvédelmi célból épített körgát mellett fekvő zöld sáv az egyik utolsó, amely Szeged szélén erdőként egybefüggő, viszonylag nagyobb területen maradt meg. Mivel az önkormányzat eddig is kereste a helyet és a lehetőségeket a fásításra, Mihálik úgy véli, a városban sehol sem lehet másik olyan földterületet találni, amelynek beültetésével pótolni lehetne a 6 hektáros erdőt.

Van a városban üres iskolaépület

Mihálik Edvin szerint érthetetlen, miért kell erdőirtással, egy közművek nélküli területen iskolát építeni, és

miért nem meglévő épületben alakítják ki az új egyházi oktatási intézményt, ami sokkal olcsóbb lenne, és nem járna természeti értékek rombolásával.

Sőt van a városban üresen álló iskolaépület is, amit kisebb befektetéssel fel lehetne újítani.

Mihálik azt ígérte, az önkormányzat minden lehetséges jogi és minden politikai eszközt megragad annak érdekében, hogy az erdő megmaradjon. Kérdés azonban, hogy mit tehet, hiszen a Magyar Közlöny szerint az új szegedi egyházi iskola megépítését „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítják”.

Az erdő egyébként közvetlenül a Szent Gellért Fórum, a Szeged-Csanádi Egyházmegye 2019 nyarán megnyílt, saját tulajdonú sportközpontja mellett van.

A szegedi önkormányzat tavaly februárban döntött új véderdők telepítésének hároméves programjáról, amivel a városi levegő minőségét akarják javítani.

Október 25-től, vagyis már a tegnapi naptól.