egészségügy;Magyarország;program;busz;szűrővizsgálat;

Állandó orvos nincs a faluban, de a vizsgálatokat most egy teljes napra odavitték
a helyiekhez

- „Kacagna a falu, ha itt futkároznék” – Megnéztük, hogyan működik a magyar szűrőbuszprogram

Az ország kisebb településein számos háziorvosi praxis üres. Az egészségügyi szűrőbuszok csodát ugyan nem tesznek, de a betegségek felismerésében segíthetnek. Kömlőn néztük meg, hogy működik a program.

Az idősek szállingóznak először. Van, aki bottal tipeg ide, másnak a karján bevásárlószatyor, látszik, ha itt végez, a boltba megy. Később feltűnik néhány fiatalabb arc is, egy 30 év körüli férfi, egy negyvenes nő, majd néhány huszonéves. Kömlőn vagyunk, Heves megye alföldiesebb vidékén, ahol korábban zömmel a mezőgazdaságból éltek az emberek, mára azonban a lakók jó része idős, a fiatalabbakat a több gyerekes roma családok jelentik. Állandó orvos nincs a faluban – tudjuk meg a helyiektől – legtöbbször helyettesíteni jár ide valaki, így ha komolyabb ellátást akarnak, be kell menniük Hevesre vagy elutazni Egerig. Sokaknak kapóra jön, hogy a Heves megyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet szűrőbusza egy teljes napon át a közösségi ház előtt áll szolgálatban, és kényelmesen végigmehetnek azokon a vizsgálatokon, amikre lehet, hogy máskor hónapokig kellene várniuk.

Elsőként az adatokat veszi fel az egyik egészségügyi dolgozó, kikérdez mindenkit az alapbetegségeiről, arról dohányzik-e, átesett-e a nagyobb műtéten, van-e valamilyen panasza, hogy érzi magát? Vérnyomást is mér, majd egy okos mérlegre kell felállni, ami nemcsak a testsúlyt számítja ki, de a vázizomzatról is mond adatokat, illetve megállapítja, hogy a testünk tömegének hány százaléka zsír és mennyi izom.

– Jól van, tudtam én, hogy van rajtam egy kis felesleg, de hiába ajánlgatják nekem az egészséges életmódot, ha fáj a lábam, és alig bírok kimozdulni a lakásból. Már az is teher, ha fel kell hoznom egy vödör fát, nemhogy kocogjak, vagy sétáljak, pláne, hogy fussak. Kacagna is rajtam az egész falu, ha itt futkároznék a járdán, vagy a kertben tornáznék – fakad ki egy kissé pufókabb asszony, miután meghallgatja az életmódváltásra vonatkozó jótanácsokat. Azt mondja, azt a javaslatot sem tudja betartani, hogy egyen több zöldséget, rostos ételt. – A férjem ki is dobna a konyhából, ha salátát meg zöldséget tennék elé a kolbász meg a szalonna helyett. Az meg hogy nézne neki, hogy magamnak külön főzök, úri divat az olyasmi, olyan, mint a diéta – teszi hozzá.

– Nem vagyok én terhes, kis bogaram, minek menjek be oda – fordul a szolgálatban lévő medikushoz egy fekete ruhába öltözött, a bal lábát kissé nehezen mozgató asszony. Fél perc se kell, rábeszélik, nyugodtan vesse alá magát a méhnyakrák-szűrésnek, kárát biztosan nem látja. Az arcán némi zavar, nem lehet eldönteni, vajon volt-e olyanon valaha az életében, de aztán készségesen bemegy a kis fülkébe, csukódik az ajtó, kezdődik a vizsgálat. A kömlői szűrőbusznak már visszajáró páciensei vannak, a várakozók között többen is elmondják: voltak tavaly, tavalyelőtt, és ha megérik egészségben a jövő esztendőt, jönnek akkor is. Ahogy az egyik roma asszony, a fővárosból jó pár éve ideköltözött Nagy Mihályné fogalmaz: ki kell használni azt a ritka alkalmat, amikor nem az embernek kell orvoshoz menni, hanem az orvosok jönnek el hozzá.

A harmadik szűrőállomáson egy apró tűvel az ujjbegyből vért vesznek, abból mutatják ki a vércukor, a húgysav és a koleszterinszintet. Pár perc, és megvannak az adatok, innen mehet csak a szűrőbuszba az, aki további vizsgálatokat szeretne: ez alkalommal szájüregi és nőgyógyászati vizsgálat elérhető itt.

Rossz szájhigiéné, elhízás, magas vérnyomás

A „Helybe visszük a szűrővizsgálatokat” program célja, hogy a szűrőbuszok olyan falvakba is elmenjenek, amelyek egyfajta periférián vannak, vagyis messzebb esnek a magasabb szintű szakorvosi ellátást nyújtó településektől. Az ott élőknek eleve körülményes részt venni ilyen szűrővizsgálatokon, nincs autójuk, vagy a tömegközlekedéssel utazás okoz problémát – mondta Kömlőn Vörösné Kiss Noémi, a program területi szakmai koordinátora. A május és november közötti időszakban, előre ütemezetten keresik fel Heves és Nógrád kisebb falvait, de időnként „tematikus” szűréseket is szerveznek, például a katasztrófavédelemnél vagy a rendőrségnél. Szavai szerint a lakosság körében általános probléma a rossz szájhigiéné, az elhízás, a túlsúly, a magas vérnyomás, a szív-, és érrendszeri betegségek. Utóbbi Magyarországon vezető haláloknak számít, és jóval szélesebb rétegeket érint, mint a sokak által rettegett daganatos betegségek. Ezért is van szükség egyfajta misszióra a falvakban, hiszen egy súlyosabb lefolyású stroke után sokaknak drasztikusan megváltozik az életminőségük, munkaképességük. Sokszor viszont épp egy ilyen szűrővizsgálaton derül ki a magas koleszterin vagy húgysavszint, ami szintén felelős lehet a későbbi szív-, és érrendszeri megbetegedésekért.

A kömlői szűrőbusznak már visszajáró páciensei is vannak

A programban országszerte tizenegy egészségügyi intézmény vesz részt tíz mobil szűrőegységgel. A buszokon többféle vizsgálat is elérhető, így az általános állapotfelmérésen túl, mint amilyen a vércukorszint vagy a koleszterinszint, kardiológiai vizsgálatok, méhnyak-, melanóma-, illetve szájüregi szűrésre is lehetőség nyílik – tudtuk meg az Országos Kórházi Főigazgatóságtól. Idén április és október között az ország 194 településén 245 szűrési napot szerveztek, amelyeken összesen több mint 10 ezer ember vett részt.

Végül azok törnek ellenünk, akiket védtünk. Köszönetet, méltánylást soha, gáncsot, hátbatámadást sokszor kaptunk – mondta a miniszterelnök a veszprémi ünnepi beszédében.