;

Oroszország;Ukrajna;háború;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;

- Az ukrán elnöki tanácsadó szerint már Orbán Viktor is belátta, hogy nem lehet Vlagyimir Putyinnal békéről tárgyalni

Itt egyáltalán nincs diplomáciai út – szögezte le Mihajlo Podoljak.

Nincs lehetőség diplomáciai befolyást gyakorolni Oroszországra azért, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak – jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója, a hírt a Telex vette észre.

Az UNIAN hírügynökség beszámolója szerint Podoljak felidézte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kedden Pekingben találkozott az orosz vezetővel. Az ukrán elnöki tanácsadó úgy fogalmazott,

„még az is, aki folyamatosan arról beszélt, hogy le kell ülni a tárgyalóasztalhoz, látja Putyin alkalmatlanságát, ezért itt egyáltalán nincs diplomáciai út”.

Orbán Viktor - Karl Nehammer osztrák kancellár után - mindössze a második EU-s vezető politikus, aki találkozott az orosz elnökkel azóta, hogy orosz katonai egységek 2022. február 24-én lerohanták Ukrajnát. A magyar miniszterelnökön kívül más NATO-tagország vezető politikusa még egyszer sem találta időszerűnek a személyes találkozót az orosz elnökkel több mint másfél év alatt. Emiatt Svédország és a a NATO-tagországok budapesti nagykövetei sietve egyeztettek is.

A pekingi találkozó miatt számos elítélő politikai nyilatkozat született. Mint megírtuk, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter úgy fogalmazott, „remélem, (Orbán Viktor) mosott kezet és fertőtlenített azután, hogy kezet fogtak”.

Petr Pavel cseh elnök hangsúlyozta, hogy az európai vezetőknek nem szabad „bedőlniük” Vlagyimir Putyin orosz államfő taktikájának, Kaja Kallas észt miniszterelnök pedig azt a költői kérdést tette fel, mégis hogyan foghat kezet egy agressziós háborút vívó bűnözővel egy olyan ország vezetője, amelynek olyan történelme van, mint Magyarországnak. Szijjártó Péter külügyminiszter erre úgy reagált, „ez a Kaja Kallas az a Kaja Kallas, akinek férjéről az derült ki nemrégiben, hogy a háború kitörése után is tulajdonrésze volt egy olyan cégnél, amely 30 millió euró értékben szállított nyersanyagokat egy orosz gyárnak a harcok ellenére is. Képmutatás a köbön”.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman is élesen bírálta a találkozót. „Magyarország vezetője úgy döntött, hogy egy olyan ember mellé áll, akinek a hadserege felelős az emberiség elleni bűnökért Ukrajnában” – írta a közösségi médiában.

Julia Gross, Németország budapesti nagykövete pedig úgy reagált: „Szóval Putyinnak be kell fejeznie az Ukrajna elleni agressziót, véget kell vetnie a civilek bombázásának, az iskolák és kórházak ágyúzásának, a gyerekek elrablásának? Biztosan ez volt a megbeszélés célja?”

Két gyanúsítottat a robbanás helyszínének közelében, kettőt pedig egy közeli sikátorban parkoló autóban találták meg.