Izrael;Ukrajna;Egyesült Államok;Joe Biden;katonai segély;

- Joe Biden 60 milliárd dollárral támogatná Ukrajna és 10 milliárd dollárral Izrael háborúját

Ez amerikai nemzetbiztonsági érdek, de egyelőre az is kétséges, hogy egyáltalán lesz-e kinek megszavaznia a támogatást, a képviselőházi republikánusok ugyanis teljesen szét vannak esve, a kongresszus alsóházának lassan egy hónapja vezetője sincs.

Ukrajna 60, Izrael pedig tízmilliárd dolláros amerikai segélyt kaphat, ha átmegy a kongresszuson Joe Biden elnök erről szóló terve. Hivatali ideje alatt először intézett beszédet az amerikai néphez az Ovális Irodából Joe Biden órákkal azután, hogy hazatért izraeli látogatásáról. Ebben a kongresszust és az amerikai közvéleményt kívánta meggyőzni arról, miért nemzetbiztonsági érdek támogatni Izrael Hamász elleni háborúját és Ukrajna harcát az orosz invázióval szemben. Álláspontja szerint a világban dúló terrorizmus és zsarnoki erőszak olyan demokratikus államokat fenyeget, amelyek Amerika globális biztonságának letéteményesei. A Biden által a kongresszus elé terjesztett, 100 milliárd dolláros segélycsomagról szóló törvényjavaslat az Egyesült Államok szövetségesei mellett az amerikai belbiztonságra is figyelmet fordít. 60 milliárd dollárt Ukrajna háborús erőfeszítéseire szánna, míg 10 milliárdot Izrael fegyveres és humanitárius támogatására.

Az elnöknek látszólag engednie kellett a republikánusok belpolitikai nyomásának is, hiszen a korábbi 4 milliárdos mexikói határvédelemre szánt összeget már 14 milliárdban állapítja meg, ahogy a csomagban Tajvan pénzügyi támogatása is szerepel. Az elnök leszögezte, hogy bár az összeg valóban jelentős, mindez évtizedes távlatban fogja szolgálni az Egyesült Államok és a világ biztonságának megőrzését.

Az elnök bejelentésének több kritikusa is akadt. A kétkedők elsősorban a beszéd mérsékelt hangnemét kifogásolták. Marsha Blackburn tennessee-i szenátor azt kérte számon az elnökön, hogy miért nem emelte ki Irán gázai konfliktusban játszott szerepét, s erre válaszul miért nem fagyasztott be 6 milliárd dollárnyi iráni pénzeszközt. Az ohiói republikánus szenátor, J.D. Vance nehezményezte, hogy az elnök az Izrael államot ért tragédiával próbálja eladni a választóknak az ukrán háború eszkalációját. A republikánus párt legstabilabb szavazótáborát az Izrael-párti evangélikus felekezeti csoport jelenti, így ez a kommentár nekik lehetett üzenet. Donald Trump kampánystábja is reagált a beszédre egy közösségi médiában megosztott videóval. Az összevágott klip a demokrata elnökök háborús kudarcait hivatott bemutatni Szíriától Afganisztánig.

Joe Biden izraeli látogatása persze nem csak a szövetséges megnyugtatására szolgált, hanem a lecsillapítására is. Ezt a célt megerősítendő jelenleg is 20 kamionnyi élelmiszersegély vár bejutásra a Gázai övezet déli részén lévő rafahi átkelőnél. A palesztin kritikusok szerint ez csepp a tengerben, hiszen körülbelül napi 100 kamionnyi élelmiszer és kötszer tudná fedezni a Gázai övezet több mint 2 millió lakójának a szükségleteit. A látogatás előestéjén érte támadás a gázai al-Ahli Arab kórházat , ami folyományaként II. Abdullah jordán király, Abdel Fatah esz-Szíszi egyiptomi elnök és Mahmud Abbász palesztin vezető lemondta a jordániai Ammanban esedékes találkozóját az amerikai elnökkel. A Hamász állítása szerint több száz ember halálát okozó támadás nyomán követelő tüntetők vonultak utcára világszerte.

A segélycsomag elfogadása egy olyan képviselőház feladata lesz, amelynek lassan egy hónapja nincs elnöke, és a republikánus frakció belharcai is hátráltatják a testület munkáját. Ennek fényében egyáltalán nem vehető biztosra a törvényjavaslat megszorítás nélküli elfogadása, annál is inkább, mert az egy republikánus alkufolyamat tárgyává válhat, sőt akár a jövő évi elnökválasztás kimenetelét is befolyásolhatja.

Az iszlamofóboké „csak” 140 százalékkal.