;

Oroszország;újságíró;külföldi;vád;ügynök;kémkedés;őrizetbe vétel;Szabad Európa Rádió;

- Nem vallotta magát külföldi ügynöknek, őrizetbe vették az oroszok a Szabad Európa Rádió újságíróját

Alsu Kurmaseva egyébként orosz-amerikai állampolgár, családi ügyek miatt tért haza, és most kémkedéssel vádolják. Ő már a második amerikai zsurnaliszta, akit fogva tart a putyini rezsim.

Őrizetbe vettek egy amerikai-orosz újságírót, Alsu Kurmasevát Oroszországban, és vádat emeltek ellene – idézte a Sky News a Szabad Európa Rádiót, amelynek Kurmaseva a szerkesztője. Az orosz hatóságok fő okként azt nevezték meg, hogy „nem regisztrált külföldi ügynökként”, pedig orosz születésűként csak családi okok miatt érkezett haza.

Az újságírónőt akkor vették őrizetbe, amikor éppen távozni készült az országból és a repülőjére várt. Elkobozták útlevelét, s letartóztatták. A cikk emlékeztet, hogy a putyini Oroszországban azokat az újságírókat és civil aktivistákat bélyegzik meg „külföldi ügynökként”, akikről úgy vélik, hogy külföldi támogatással folytatnak politikai tevékenységet.

Kurmasevát védelmébe vette Jeffrey Gedmin, a Szabad Európa Rádió jelenlegi megbízott elnök-vezérigazgatója, aki egyébként korábban négy éven át vezette a médiumot. – Alsu egy nagyon tisztelt kolléga, odaadó feleség, és két gyermek elhivatott anyja – tette hozzá, felszólítva az illetékeseket, hogy engedjék el, hogy visszatérhessen a családjához. 

A jelek szerint azonban a hatóságok egyáltalán nem a szabadon bocsátásra készülnek, ugyanis az orosz Tatar-Inform hírügynökség szerint „Kurmaseva asszony információkat gyűjtött Oroszország katonai tevékenységéről”, amiért akár öt év börtönt is kaphat.

Alsu Kurmaseva már a második amerikai újságíró, akit kémkedéssel perbe foghatnak. Mi is foglalkoztunk az idén márciusban letartóztatott Wall Street Journal riportere, Evan Gershkovich ügyével. Az eljárást Joe Biden amerikai elnök is elítélte, fogva tartást „teljesen illegálisnak” tartja. Az Egyesült Államok diplomáciai erőfeszítései ellenére Gershkovich több mint fél éve raboskodik.

„Látjuk, mi történt Franciaországban és Belgiumban” – indokolta a döntést az ország belügyminisztere.