A Wall Street Journal Jekatyerinburgban kémkedés gyanújával őrizetbe vett újságírója, Evan Gershkovich fogva tartásáról folytatott telefonos megbeszélést Szergej Lavrov, az orosz és Antony Blinken, az amerikai diplomácia vezetője - közölte vasárnap az orosz külügyminisztérium az MTI szerint.
A moszkvai tájékoztatás szerint Lavrov felhívta Blinken figyelmét arra, hogy tiszteletben kell tartani az orosz hatóságok lépéseit, amelyeket a jogrenddel és Oroszország nemzetközi kötelezettségeivel összhangban tettek meg. Az orosz tárcavezető megengedhetetlennek nevezte azt, ahogy washingtoni tisztségviselők és a nyugati média felháborodást keltenek „azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy politikai színezetet” adjanak az ügynek.
Lavrov kiemelte, hogy Gershkovichot tetten érték, amikor újságírói státuszának álcája alatt próbált meg államtitoknak minősülő adatokhoz jutni” - állt a közleményben.
Az orosz fél közölte, hogy a törvénybe ütköző tevékenységet folytató amerikai állampolgár őrizetbe vételéről az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségét az előírásoknak megfelelően értesítették, Gershkovich sorsáról pedig bíróság fog dönteni.
Az orosz külügyminisztérium szerint Lavrov és Blinken néhány kétoldalú kérdést is megvitatott, de nem derült ki, hogy pontosan miket.
A Wall Street Journal szerint Antony Blinken a fogvatartott újságíró szabadon bocsátását követelte, fogva tartását elfogadhatatlannak nevezte és „mély aggodalmának” adott hangot, akárcsak Paul Whelan kanadai születésű, korábbi amerikai tengerészgyalogos esetében. (Igaz, ez még az ő ügyében sem változtatott semmit, Whelant 2018. december 28-a óta tartják fogva, szintén kémkedés vádjával. 2020. június 15-én 16 év börtönbüntetésre ítélték, családja szerint hamis vádakkal.)
A lap szerint nincs sok információ elfogott újságírójuk állapotáról, bár az ügyben történt kapcsolatfelvételt Emma Tucker, a Wall Street Journal főszerkesztője megnyugtató fejleménynek tartja. Tucker az orosz hatóságok vádjait teljes hülyeségnek nevezte, szerinte csak a munkáját végezte, arról tudósított, hogy „milyen Oroszországban élni jelenleg”.
A tervek szerint a letartóztatott tudósító kedden találkozhat az ügyvédjeivel, de ez még nem teljesen bizonyos, ugyanis az orosz hatóságok ilyen esetekben a kihallgatás idejére akár hetekig is teljesen elzárhatják a vádlottat. Az amerikai külügy egyébként azt is követelte, hogy a konzuli tisztviselők meglátogathassák a fogvatartottat, de John Sullivan, az Egyesült Államok korábbi moszkvai nagykövete arra számít, hogy a kihallgatás befejeztéig ezt nem teszi lehetővé az orosz titkosszolgálat.
Evan Gershkovich letartóztatása után a Fehér Ház és az amerikai külügy közleményt adott ki, ebben arra szólították fel az amerikai állampolgárokat, hogy senki ne utazzon Oroszországba, aki pedig még ott tartózkodik, az hagyja el Oroszországot.
Antony Blinken és Szergej Lavrov egyébként az orosz-ukrán háború tavalyi kitörése óta gyakorlatilag alig tárgyal egymással, személyesen csak a G20-országok külügyminisztereinek Újdelhiben tartott találkozóján futottak össze, és akkor is csak alig tíz percet beszéltek.
Letartóztatták és kémkedéssel vádolják Oroszországban a The Wall Street Journal egyik újságírójátÖsszefutott a G20-csúcson az amerikai és az orosz külügyminiszter, beszéltek is majdnem tíz percet