;

MNB;hitel;adósság;személyi kölcsön;

- Egyre több személyi kölcsönt igényelnek, év végére pedig még nagyobb adósságba verhetik magukat a magyarok

Van olyan bank, ahol az adósságfék-szabályok engedte maximumot az ügyfelek fele kihasználja.

Megugrott a személyi kölcsön-igénylések száma az elmúlt hónapokban, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint augusztusban már csaknem 25 ezren vették fel az egyébként nem túl olcsó hitelt – írja a Bank360.

A portál elemzésében kiemeli, hogy voltak már ennél magasabb számok is az elmúlt években, 2018-2019 során például, akkor viszont a személyi kölcsönök jóval olcsóbbak voltak, mint manapság. Az átlagos hitelösszegek ugyanakkor nem nőttek számottevően, hiába magas az infláció, sőt tavalyhoz képest csökkent is az átlagos összeg, az idén nyáron jellemzően már nem érte el az 1,8 millió forintot. Herman Bernadett, a Bank360.hu vezető szakértője szerint ebből arra lehet következtetni, hogy

egyre többen lehetnek, akik nem beruházásokra – például autóra vagy lakásfelújításra –, hanem folyó kiadásokra, hitelkiváltásra használják ezt a kölcsönt.

Erre utal az is, hogy sokan igénylik a maximális hitelösszeget, amelyet a jövedelmük alapján felvehetnek. Ennek a bankok hitelbírálati gyakorlatán felül a jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) szab gátat, ami korlátozza, mekkora havi törlesztőrészletet vállalhat valaki a jövedelméhez képest. Ez a fogyasztási hiteleknél nettó 600 ezer forintos jövedelem fölött a kereset 60, ez alatt 50 százaléka lehet.

Bankonként eltérő, hányan maxolják ki a jövedelmükhöz mérten a személyi kölcsön összegét:

  • az UniCreditnél például elenyésző az ilyen ügyfelek aránya,

  • a K&H-nál 7 százalék esik ebbe a sávba,

  • az MBH Banknál viszont a háztartások fele igényel annyi hitelt, amennyit az adósságfék-szabályok alapján maximálisan engedélyezhet a bank.

A népszerű hitelcélok közül a lakáscél (felújítás) vezet, ezt követi az autóvásárlás, és egyre többen használják a személyi kölcsönt egyéb hitelek kiváltására.

A május óta tartó kamatvágások folytatásaként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a jövő héttől már megkezdheti a 13 százalékos alapkamat csökkentését is, ami a hitelintézetek szerint még tovább fokozhatja a személyi kölcsönök iránti keresletet. Ha csökkennek a kamatok, az például még vonzóbbá teheti ezeket a konstrukciókat a korábban felvett magasabb kamatú kölcsönök kiváltására.

A foglalkoztatottak 57 százalékának romlott az anyagi helyzete az elmúlt 12 hónapban, sokan a megtakarításakat élték fel.