Egyiptom;Izrael;Hamász;Egyesült Államok;Gázai övezet;Joe Biden;segélyszállítmányok;

- Egyiptom engedélyezi a segélyszállítmányok átjutását, Joe Biden szerint elsőként húsz kamion léphet be a rafahi átkelőn

Izrael közölte, hogy nem hiúsítja meg a humanitárius segítségnyújtást, amennyiben a Hamász nem fogja azt saját céljaira felhasználni.

A következő napokban mintegy húsz, humanitárius segélyt szállító teherautó léphet be a Gázai-övezetbe az egyiptomi Sínai-félsziget felől – írja a Fehér Ház közlése alapján a The Guardian. Joe Biden amerikai elnök a bejelentést megelőzően telefonon egyeztetett Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel.

Biden szerdán Tel-Avivba látogatott, ahol órákon át tárgyalt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és háborús kabinetjével. Ezzel kapcsolatban az amerikai elnök közölte,

Izrael beleegyezett abba, hogy engedélyezi a rafahi határátkelő megnyitását élelmiszer, víz és orvosi kellékek szállítására, azzal a feltétellel, hogy a szállítmányt a Hamász nem fogja saját céljára felhasználni.

Amennyiben utóbbi megtörténik, a humanitárius segélyt leállítják.

„A gázaiaknak élelemre, vízre, gyógyszerre és menedékre van szükségük” – hangsúlyozta Biden, hozzátéve, hogy

a rafahi átkelő közelében lévő utakat javítani kell, miután az izraeli csapások során megsérültek, de a segélyek szerinte már pénteken megérkezhetnek a térségbe.

Az amerikai elnök leszögezte, ha a Hamász eltereli vagy ellopja a szállítmányt, akkor ezzel újfent bebizonyítja, hogy nem törődik a palesztin nép jólétével. A 20 teherautó az „első részletet” jelenti, összesen nagyjából 150 kamionnyi segély várakozik. A szállítmányok az ENSZ felügyelete alatt kerülnek a Gázai-övezetbe.

Miután Joe Biden elhagyta Izraelt, Benjamin Netanjahu hivatala is közleményt adott ki, melyben leszögezte, Izrael nem fogja meghiúsítani az Egyiptomon keresztül történő segélyszállítást.

Bár a humanitárius segélyek engedélyezéséről szóló megállapodás áttörést jelent, az ENSZ és más segélyszervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a segítségnyújtás mértéke még mindig elmarad a szükségestől. Gáza 2,3 milliós lakosságát a kiszáradás, az éhség, a betegségek és a bombázások fenyegetik.

A Hamász terrorszervezet által október 7-én elrabolt és azóta is fogva tartott túszok családtagjai közül többen is felháborodtak Benjamin Netanjahu döntésén – írja a The Times of Israel.

„Az, hogy engedélyezik a humanitárius segélyszállítást a gázai gyilkosok számára, haragot váltott ki a családtagokban”

– hangsúlyozza közleményében a Bring Them Home Now szervezet, amelyet az elhurcoltak hozzátartozóinak képviseletére hoztak létre.

„Gyerekeket, csecsemőket, nőket, katonákat, férfiakat és időseket – köztük olyanokat is, akik súlyos egészségügyi problémákkal küzdenek, megsebesültek és meglőtték őket – úgy tartanak a föld alatt, mint az állatokat, embertelen körülmények között, az izraeli kormánya pedig baklavával és gyógyszerekkel látja el a gyilkosokat” – tették hozzá.

Kaja Kallas férjéről az derült ki nemrégiben, hogy a háború kitörése után is tulajdonrésze volt egy olyan cégnél, amely 30 millió euró értékben szállított nyersanyagokat egy orosz gyárnak a harcok ellenére is – érvelt a külügyminiszter.