Európai Unió;Magyarország;Ausztria;Orbán Viktor;Charles Michel;

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az uniós állam- és kormányfők rendkívüli videokonferenciáján

- Orbán Viktor kérésére az osztrák kancellár képviselte Magyarországot az uniós csúcson, mivel ő épp Kínában tárgyalt

A rendkívüli videokonferencia célja az volt, hogy az uniós vezetők megtalálják a közös hangot a közel-keleti eseményekkel kapcsolatban.

Rendkívüli videokonferenciát tartottak az uniós állam- és kormányfők, az első alkalommal azt követően, hogy kitört a fegyveres konfliktus Izrael és a Hamász között. A keddi egyeztetésnek nem volt magyar résztvevője, hazánkat az osztrák kancellár képviselte az ülésen – írja a hvg.hu.

A másfél-két órás megbeszélés célja az volt, hogy az uniós vezetők megtalálják a közös hangot és a közös üzenetet a közel-keleti eseményekkel kapcsolatban. Az EUrologus először tanácsi forrásokból értesült arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök távol maradt az egyeztetéstől.

Ezt az értesülést megerősítette az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek a szóvivője is, hozzátéve, hogy Magyarországot – Orbán kérésére – Karl Nehammer osztrák kancellár képviselte az ülésen.

A csúcstalálkozó után Charles Michel azt mondta, hogy ahogy Ukrajna kapcsán is kiállt az EU az értékei mellett, úgy ennek mindenhol és bármikor érvényesnek kell lennie. Hangsúlyozta, hogy a közel-keleti konfliktus megosztottság okoz az európai társadalmakban, ezért

csökkenteni kell a feszültséget és biztonsági kockázatokat, küzdeni kell a gyűlöletbeszéd, az antiszemitizmus az iszlamofóbia és a rasszizmus ellen.

Kijelentette, hogy egyetlen ország profitál ebből a konfliktusból, Oroszország.

Ursula von der Leyen, az Európia Bizottság elnöke arról beszélt, hogy a Hamász a palesztin népnek is fájdalmat okoz, hiszen ők a terroristák, nem a palesztin nép. Hozzátette, hogy „Izraelnek joga van megvédeni magát a nemzetközi és humanitárius joggal összhangban”.

A csúcstalálkozó után a tagállami vezetők nem adtak ki külön nyilatkozatot.

A magyar miniszterelnök kedden Kínában volt, ahol korábban egyeztetett a kínai és az orosz elnökkel is. Mint hírt adtunk róla, a magyar kormányfő mindössze a második uniós vezetőként találkozott Vlagyimir Putyinnal az invázió tavaly februári elrendelését követően.

A magyar sajtóban szeptember 19-én elsőként a Népszava Online írta meg, hogy Orbán és Putyin összefuthat a pekingi Egy övezet, egy út fórum margóján. Kérdésünkre Havasi Bertalan mélyen hallgatott arról, hogy létrejöhet egy kétoldalú találkozó, négy napja pedig a Kreml is tagadta, hogy szó lenne róla.

Győri Lóránt, a Political Capital geopolitikai elemzője lapunknak arról beszélt, diplomáciai szemszögből az euroatlanti szövetségesek előtt nehéz megvédeni, hogy Orbán Viktor kétoldalú tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyinnal Kínában, még akkor is, ha az orosz elnök elszigeteltsége csak informális. Az erről szóló cikkünk itt található.

Oroszország vagy éppen Kína számára a magyar kormányfő nem egyenrangú partner, csak kihasználják, hogy hazánk a nyugati szövetségi rendszer tagja.