A Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnya hétfő este azt állította, felelős azért, hogy „rakétazáport” lőttek ki Tel-Avivra és Jeruzsálem felé. Az al-Kasszám Brigádok tudatta, hogy a legutóbbi támadások Izrael „polgári lakosságot célzó” csapásaira szolgáltak válaszul.
Légicsapás érte a Gáza és Egyiptom közötti Rafah átkelő környékét is – közölte a BBC Gázai övezetben tartózkodó tudósítója, aki szerint egy épület és az út is megrongálódott. Áldozatokról és sérültekről nem érkeztek jelentések.
Hétfőn tömegek gyűltek össze Rafahban, miután arról szóló hírek kezdtek terjedni, hogy amerikai és egyiptomi közvetítéssel Izrael elfogadott egy humanitárius tűzszünetet 9 és 17 óra között. Több amerikai hírcsatorna és a Reuters hírügynökség is azt írta, hogy 9 órától megnyitják a Rafah átkelőt az egyiptomi oldalon várakozó humanitárius segélyszállítmányok beengedésére az izraeli hadsereg által intenzíven támadott övezetbe, illetve kiengedik a Gázában rekedt, távozni kívánó külföldi útlevéllel rendelkezőket. Híradások szerint mintegy száz teherautó ezer tonna humanitárius segéllyel várakozik Rafahnál, hogy eljuttassa szállítmányát a katasztrofális helyzetbe került gázai palesztin lakosságnak.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala gyorsan cáfolta az információt és a Hamász kommunikációs irodája is jelezte, nincs tudomásuk semmiféle tűzszüneti megállapodásról.
Az izraeli légierő a közösségi médiában arról számolt be, hogy egy, a Gázai övezetben található Khan Younisban végrehajtott légicsapásban meghalt a Hamász egyik hírszerzési vezetője, akinek a nevét nem közölték.
Hamis volt az információ a humanitárius tűzszünetről, továbbra is nagy számban menekülnek a palesztinokMint megírtuk, hétfőn folytatta a Gázai övezet bombázását az izraeli hadsereg. A térség lakói szerint a vasárnap éjszakai és hétfő hajnali izraeli légicsapás-sorozat volt az eddigi legintenzívebb. Sok épületet a földdel vált egyenlővé, több ember rekedt a romok alatt. A konfliktus már a tizedik napja tart, s a határon felsorakozott tankok és csapatok arra utalnak, hogy nemsokára indul az izraeli offenzíva.
Izrael felszólította a gázaiakat, hogy menjenek délre. Ezt több százezren már megtették a 2,3 milliós enklávéban. A gázai hatóságok szerint az izraeli támadásoknak eddig legalább 2750 halálos áldozatuk van – egynegyedük gyerek volt –, csaknem 10 ezren sebesültek meg, további ezer embert pedig egyelőre eltűntként tartanak nyilván.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy eddig 199 olyan ember családjával lépett kapcsolatba, akit túszként tartanak fogva a Hamász terroristái Gázában. Legkevesebb 13 gyerek is van köztük, nyolcan 60 év felettiek, legalább ketten pedig már a 80. életévüket is betöltötték. Az elhurcoltak állampolgárságáról nem árultak el információkat.
Az izraeli hatóságok szerint több mint 1400 ember vesztette életét Izraelben azóta, hogy a Hamász fegyveresei alig több mint egy hete betörtek az ország területére.
Az északi fronton, a libanoni határ mentén tovább romlott a helyzet.
A Hezbollah Libanon területéről lövi Izraelt, így próbálja elvonni az hadsereg (IDF) erőit a gázai offenzívától. Az IDF vezetői állítják, képesek mindkét fronton párhuzamosan harcolni és megakadályozni az északi határmenti eszkalációt. Itt 28 izraeli települést evakuálást kezdték el hétfőn, a libanoni kormányzat pedig azt közölte, megtesznek mindent az eszkaláció megakadályozása érdekében.
Nem lesz tűzszünet, Izrael egyre intenzívebben támadja a Gázai övezetetAkár vissza is üthet Izraelre egy szárazföldi offenzíva, mindkét oldalon több ezer halott lenne az áraTömegesen menekülnek a gázaiak dél felé, Izrael részlegesen visszaállította az övezet vízellátását