;

terrorizmus;Franciaország;késeléses merénylet;

Emmanuel Macron elnök Arrasba látogatott, ahol egy csecsen fiatal a helyi középiskolában halálra késelt egy tanárt, kettőt pedig megsebesített. 2018 óta ez volt a harmadik terrorakció Franciaországban, amelyet egy észak-kaukázusi fiatal hajtott végre

- Terrortól tartanak a franciák, mindenkit sokkolt a tanár megkéselése

Három évvel a brutális kegyetlenséggel elkövetett támadás után ismét egy pedagógust gyilkolt meg egy fiatal csecsen.

Ismét a félelem légköre uralkodik Franciaországban. Bombariadók sora okozott pánikot szombaton, egy nappal az arrasi terrorakció után, amelyben egy fiatal csecsen férfi a helyi középiskolában halálra késelt egy háromgyermekes tanárt, Dominique Bernardot, kettőt pedig megsebesített. Szombaton délelőtt a Louvre-t, majd a Versailles-i Kastélyt és a Gare de Lyon vasútállomást kellett kiüríteni bombafenyegetés miatt, de sehol sem találtak robbanószerkezetet. Ám továbbra is fennáll a félelem, hogy iszlamisták egy, a 2015-hoz hasonló merényletsorozatot követnek el.

A közel-keleti történések árnyékában háttérbe szorult az 57 éves tanár pénteki meggyilkolása. Még aznap a terrorkészültség legmagasabb szintjét rendelte el a párizsi kormányzat. A 20 éves elkövetőt letartóztatták – közölte Gérald Darmanin francia belügyminiszter. Emmanuel Macron röviddel a támadás után ellátogatott az iskolába. A francia elnök iszlamista terrorizmusról tett említést, egyúttal a rendőri erőket méltatta a gyors beavatkozásért.

A véres akció három nappal azelőtt történt, hogy Franciaországban a Samuel Paty történelemtanár elleni három évvel ezelőtti merényletre emlékeznek, amit szintén egy kaukázusi származású iszlamista fiatal hajtott végre. Hogy a mostani akció összefügg-e akár a közel-keleti eseményekkel, akár a Paty elleni merénylet közelgő évfordulójával, ez egyelőre kérdéses. A támadást végrehajtó 20 éves fiatalember egykor az iskola diákja volt.

Az arras-i késes támadás volt 2018 óta a harmadik terrorakció, amelyet egy észak-kaukázusi közösséghez tartozó fiatal hajtott végre. Nem is szólva arról, hogy a francia rendőrség hány terrorellenes razziát hajtott már végre hasonló profilú személyek ellen. A belügyi hatóságok már mintegy húsz éve figyelik a szélsőséges kaukázusiakat. Egy a 2010-es években készült beszámoló a terroristák között tapasztalható aggasztó fejleményekről számol be. A csecsenek számára kollektív traumát jelentett a csecsenföldi háború, az ezzel járó orosz atrocitások – ez vezetett az ott élők radikalizálódásához. Ez pedig a háborús hőstetteket dicsőítő kaukázusi hagyományokkal párosult.

A számok is önmagukért beszélnek. 2016-ban a francia Belbiztonsági Főigazgatóság (DGSI) jelentése szerint akkoriban a szíriai-iraki terroristahálózatokban részt vevő személyek (különösen a Franciaországból az Iszlám Államhoz csatlakozó dzsihadisták) 7-8 százaléka csecsen volt. Becslések szerint több mint 150 észak-kaukázusi dzsihadista távozott a térségbe, ami tíz százaléka a francia állampolgársággal rendelkező, mintegy 1500 dzsihadistának. Ez magas szám, figyelembe véve azt, hogy Franciaországban az észak-kaukázusi közösség létszámát 20 és 50 ezer fő közé teszik.

A szíriai-iraki övezetben mintegy 4000 orosz anyanyelvű dzsihadista harcolt. Közülük 3000-en érkeztek Európából, Oroszországból és a Közel-Keletről. A kaukázusi fiatalok nem csak az Iszlám Állam és az al-Kaida hatására fordultak a szélsőséges iszlám nézetek felé. Ahogy sokan nevezik, többjüket a „Google imám” fertőzte meg, vagyis az internet révén váltak radikálisokká. Ez egyébként különösen a nagyon fiatalok körében figyelhető meg. Nemrégiben egy szakértő egy új radikális generáció kialakulásáról is beszélt – emlékeztetett a Le Figaro.

Ennek az észak-kaukázusi „új generációnak" a tagjai gyilkoltak háromszor az elmúlt öt évben Franciaországban. 2018. május 12-én Khamzat Azimov késsel támadt járókelőkre a párizsi Opéra negyedben. Egy 19 éves fiatalembert gyilkolt meg, több mást pedig megsebesített. A terroristával a rendőrség végzett, a támadást az Iszlám Állam vállalta magára egy Azimovról készült videóval. Khamzat Azimov 1997. november 1-jén született Csecsenföldön és szüleivel érkezett Franciaországba, ahol 2010-ben politikai menekültstátuszt, majd francia állampolgárságot kapott. Az események idején egy 18. kerületi szállodában élt édesanyjával és nővérével. A radikálisként nyilvántartott férfit az Elzászban élő csecsen radikálisok egy csoportjának megfigyelésekor szúrták ki. E csoport egyik tagját egyébként 2018 szeptemberében letartóztatták "terrorista bűnszövetkezetben" való részvétel kapcsán, egy másikukat pedig épp jövő héten, október 25. és 31. között Párizsban állítják bíróság elé: azzal vádolják, hogy nagy szerepe volt Khamzat Azimov terrortámadásra való ösztönzésében.

2020. október 16-án Abdoulakh Anzorov fiatal csecsen terrorista brutális kegyetlenséggel lefejezte Samuel Patyt, az Yvelines megyei Conflans-Sainte-Honorine egyik középiskolájának történelem- és földrajztanárát. A 2002. március 12-én Moszkvában született Abdoulakh Anzorov 2008-ban szüleivel együtt érkezett Franciaországba. Apja menedékkérelmét 2010-ben elutasították, de 2011-ben fellebbezés alapján végül megkapta azt. Abdoulakh Anzorov pedig menekültstátuszt kapott, majd tízéves tartózkodási engedélyhez jutott, amikor 2020 márciusában nagykorúvá vált. A támadás óta a családja állítólag visszatért Csecsenföldre, és egy videóban az apja a "próféta védelme" nevében helyeslését fejezte ki fia brutális támadása kapcsán.

6,3-as erősségű volt.