tüntetés;Szigetszentmiklós;akkumulátorgyár;

- „Azt gondolják, nálunk meg lehet szegni a környezet- és munkavédelmi szabályokat” – Az akkugyárak ellen tüntettek Szigetszentmiklóson

Az Orbán-kormány úgy kíván akkuipari nagyhatalmat csinálni Magyarországból, hogy ehhez nem áll rendelkezésre sem a szükséges vízkészlet, sem a szükséges energia, és nincs meg a szükséges munkaerő sem.

Az Orbán-kormány akkumulátorgyarmattá tenné Magyarországot - mondta pénteken Szigetszentmiklóson a Párbeszéd - Zöldek európai parlamenti listavezetője, aki szerint a beruházók azt gondolják, nálunk meg lehet szegni a környezet- és munkavédelmi szabályokat.

Jávor Benedek az akkumulátorgyárak működése ellen Szigetszentmiklóson tartott tüntetésen arról beszélt, a demonstrációt azért szervezték, mert a SungEel Hitech Hungary Kft. akkumulátorbontó üzemében újabb baleset következett be, tűz ütött ki. Emlékeztetett, tavasszal egy másik balesetben itt két ember halt meg.

Jogosan tölti el a környéken élőket aggodalom az akkumulátor-újrahasznosító üzem miatt - mondta, hozzátéve: a létesítmény szerintük nem felel meg semmilyen elemi elvárásnak. A listavezető szerint félő, hogy az itt történtek nem maradnak az ipari park határain belül, hanem hatással lesznek a környéken lakók életére.

Úgy vélekedett, a kabinet  egy erőltetett akkumulátoripari programot valósít meg Magyarországon, fittyet hányva a következményekre, a természeti korlátokra, a szabályokra. Közölte, ezt nemcsak az ellenzéki képviselők, a zöld aktivisták mondják, hanem a Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottsága éppen a napokban publikált állásfoglalása is, amely az akkumulátoripari elképzelésekről lényegében azokat fogalmazta meg, amiket ők évek óta hangoztatnak.

Nem lehet a környezeti korlátok, a helyi közösség szempontjainak figyelembevétele nélkül azokat az akkumulátoripari beruházásokat erőltetni, amelyeknek lényegében semmilyen feltétele nem adott Magyarországon - hangoztatta.

Jávor Benedek azt mondta, az Orbán-kormány úgy kíván akkuipari nagyhatalmat csinálni Magyarországból, hogy ehhez nem áll rendelkezésre sem a szükséges vízkészlet, sem a szükséges energia, és nincs meg a szükséges munkaerő sem, amit ezért külföldről kell behozni.

A fizikai Nobel-díjas professzor részvételével megalakult a Kutatási Kiválósági Tanács - közölte pénteken a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).