ellenzék;párbeszéd;Jávor Benedek;EP-választás;

- „Biztonsági kockázatot jelent az Orbán-kormány politikája” – Kész önállóan indulni a Párbeszéd, Jávor Benedek lesz a listavezetője az EP-választáson

A párt története során először méreti meg magát önállóan országos választáson. 

Szükségszerűen és radikálisan rendszerellenzékiek vagyunk – határozta meg a Párbeszéd – ZÖLDEK viszonyát a „fennálló rezsimhez” Tordai Bence társelnök, parlamenti képviselő. A párt pénteki háttérbeszélgetésén a politikus  hangsúlyozta, hogy a zöldpolitika nemcsak a környezeti ügyről, hanem egy működőképes jövőről szól, ami abból indul ki, hogy a véges forrásokat felelős módon kell be- és elosztani, felhasználni, visszaforgatni.

A jövő évi önkormányzati választásokon a Párbeszéd szerint is mindenhol egyetlen ellenzéki jelöltnek kell indulnia a fideszessel szemben. Tordai Bence úgy látja, hogy vannak olyan, most még kormánypárti vezetésű nagyvárosok, amelyeket „át lehet fordítani”. Példaként Debrecent és Győrt említette. Ellenzéki egység nélkül azonban – tette hozzá – erre nincs esély. Tordai azzal kalkulál, hogy négy-hat megyei jogú városban párbeszédes lesz a közös ellenzéki támogatással induló polgármesterjelölt, de erről – mivel tartanak még az egyeztetések – nem árult el részleteket.

Az önkormányzati választásokkal egy napon tartandó EP-választáson viszont önállóan indul majd a Párbeszéd – ZÖLDEK. A pillanatnyi állás szerint legalábbis ez a helyzet. Jávor Benedek listavezető – aki korábban már volt EP-képviselő –, elmondta, hogy egy zöld pólus létrehozása érdekében tárgyalások kezdődtek az LMP-vel a közös indulásról, ám az LMP ezeknek a közelmúltban véget vetett. (Más pártokkal, bár történtek megkeresések, a Párbeszéd nem szeretne összeállni.)

Szabó Tímea, a Párbeszéd parlamenti frakcióvezetője reméli, hogy az LMP részéről nem végleges a döntés, és még a jövő évi EP-választás előtt sikerül tető alá hozni a megállapodást. Hozzá hasonlóan Tordai Bence is úgy vélekedett, hogy a tárgyalások megszakadásában „külső erők” is közrejátszhattak: a Fidesznek nem érdeke, hogy a két párt megegyezzen egymással.

Karácsony Gergely személyében a Párbeszéd – ZÖLDEK adja a főpolgármestert (akinek jó esélye van az újrázásra), a pártnak több egyéni körzetben megválasztott képviselője van a parlamentben. Az érem másik oldala: pártként a Párbeszéd országosan nem népszerű, a felmérések szerint eddig még sosem érte el az ötszázalékos bejutási küszöböt.

A Párbeszéd története során először indul önállóan országos választáson. Bár a közvélemény-kutatások eredményei alapján a párt kilátásai nem túl kecsegtetők, vezetői bíznak abban, hogy Jávor Benedeknek sikerül mandátumot szereznie. Tordai Bence érvelése szerint nagy szerepe lesz a személyiségeknek, márpedig az ellenzéki oldalon megjelenő politikai irányzatokat három markáns politikus fogja megjeleníteni: Dobrev Klára (szociáldemokrata), Donáth Anna (liberális) és Jávor Benedek (zöld).

Orbán Viktor miniszterelnök szokásos pénteki közrádiós interjújában arról beszélt, hogy Brüsszel nem segít, hanem rombol, folyamatos biztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Jávor Benedek ezzel szemben állította, hogy az a politika jelent közvetlen biztonsági kockázatot a magyar társadalom számára, amit a magyar kormány folytat: egyebek között az akkumulátorgyárakkal és ezek révén a hazai vízkincs veszélyeztetésével.


Zöld minimum

A Párbeszéd – ZÖLDEK tizennégy pontból álló „zöld minimumot” fogadott el: az önkormányzati választásokon induló párbeszédes jelöltek ennek aláírásával vállalják, hogy az abban foglaltakat kötelezőnek tekintik magukra nézve. Vállalják például, hogy a települést érintő minden döntésük során a környezeti biztonság és az emberi életminőség szempontjait tekintik elsődlegesnek. Ösztönözni és támogatni fogják a minél szélesebb körű társadalmi részvételt és a közösségi tervezést, beleértve a költségvetési tervezést is. A helyi adók és önkormányzati bevételek kialakításában és felhasználásában az igazságos közteherviselés, a méltányos újraelosztás, a társadalmi szolidaritás és a „szennyező fizet” elveit fogják szem előtt tartani. Az egyik pont szerint a települési önkormányzat teljes működésében az átláthatóságra, az etikus működésre, a nyilvánosságra, valamint a közérdekű és környezeti információkhoz való hozzáférésre vonatkozó maximális követelményeket érvényesítik majd.

Többen azt sem tudták, hogy a rendőrségi engedély nélkül gyülekeznek.