pályázat;színház;kultúrpolitika;

Az operettszínházi pályázatból Szabó P. Szilveszter színészt zárták ki

- A társulatok ellenében döntöttek

Csák János miniszter a Budapesti Operettszínház élére a jelenlegi igazgatót, Kiss-B. Attilát nevezte ki újabb öt évre. A Pesti Magyar Színház – Ifjúsági és Családi Színház igazgatója Nagy Viktor rendező lett, aki Eperjes Károly színész-rendezővel pályázott. Az eljárást kizárások, levélváltások kísérték.

Felfokozott várakozás övezte két fővárosi minisztériumi fenntartású színház igazgató pályázatát. Az elmúlt napokban meglepő kizárásokról jelentek meg írások, a pályázatból való kizárások nyomán pedig panasztevésről és tiltakozó levelekről írtunk. Mindez nem zavarta Csák Jánost minisztert abban, hogy szerda este a közösségi oldalán közzétett, alig több mint három perces videóban rezzenéstelen nyugalommal bejelentse a győzteseket.

A miniszter először arról beszélt, hogy szerinte mindkét pályázat esetében profi, kidolgozott, végiggondolt, jó pályázatok érkeztek be a felhívására, és megköszönte a pályázók lelkiismeretes munkáját. Majd mindkét pályázatnál felsorolta a jelölteket, illetve elmondta, hogy mindkét esetben a szakmai bizottság javaslatát elfogadva döntött. A bizottságok összetételéről nem beszélt és a minisztérium sem hozta nyilvánosságra eddig a testületek névsorát, minthogy a szavazati arányt sem.

A Budapesti Operettszínház esetében a miniszter a jelenlegi igazgatót, Kiss-B. Attilát nevezte ki újabb öt évre 2024. február elsejétől. Kiss-B. mellett pályázott a pozícióra Szente Vajk színész-rendező és Szabó P. Szilveszter színész is. A bizottsági meghallgatás előtt az Operettszínház társulata szavazott a jelöltekről és a jelenlegi igazgató a szavazatok mindössze 29 százalékát kapta, a házon belüli voksoláson előtte végzett Szente Vajk (37 százalékkal) és Szabó P. Szilveszter (35 százalékkal) is. Utóbbi viszont a társulati szavazás másnapján értesült arról, hogy pályázatát érvénytelenítették, mert nem felelt meg a pályázati kiírásnak. Az október 6-i időzítés azért is szokatlan, mert a pályázat beadási ideje már szeptember 11-én lezárult és amit időközben kértek tőle adatpótlást, azt meg is tette. Mindenesetre az október 9-i bizottsági meghallgatáson már nem vehetett részt. A miniszter szerdai bejelentésében az eljárás részleteire, módjára nem tért ki. Mint ahogy a másik pályázat esetében sem.

A Pesti Magyar Színház igazgatói posztjára négyen aspiráltak. Zalán János a jelenlegi igazgató, aki arra hivatkozva, hogy fontos megbízatást kap (nem árulta el konkrétan, hogy mit) október 6-án egy társulati ülésen jelentette be, hogy visszalép a pályázattól, mert az új megbízatása összeférhetetlen a jelenlegivel, illetve azzal, ha folytatná az igazgatást. A pozícióra jelentkezett még Halasi Dániel, aki több produkciót is színre vitt korábban a Hevei Sándor téren, illetve Nagy Viktor rendező Eperjes Károly színész-rendezővel együtt, és Komáromi György a Radnóti Színház volt gazdasági igazgatója Zalán Tibor író dramaturggal együtt. A Pesti Magyar Színházban is szavazott a társulat a jelöltekről: Zalán és Halasi 51-51 szavazatot kapott, Nagy Viktor 13-at, Komáromi 3-at.

Ám itt sem ért véget ennyivel a történet, mert ez esetben a minisztérium Halasi Dániel pályázatát érvénytelenítette arra hivatkozva, hogy nem felel meg az a pályázati kiírásnak, hiányoznak ugyanis bizonyos igazolásai. Halasi ezt cáfolta és hivatali panaszt tett a miniszternél, a Magyar Színházi Társaság pedig levélben kérte Csák Jánost, hogy tisztázza a helyzetet. Ám ehelyett egy államtitkári választ kaptak, amiben az államtitkár indokolja a kizárást.

A miniszter erre a helyzetre sem tért ki szerdán, hanem bejelentette, hogy miután két jelöltet – Nagy Viktort és Komáromi Györgyöt – kedden meghallgatott a bizottság, a javaslata alapján a Pesti Magyar Színházat a következő öt évben Nagy Viktor vezeti majd, a hírek szerint Eperjes Károly művészeti vezetőként dolgozik majd vele. Érdekesség, hogy mindketten a kinevezésük időpontja – 2024. február 10. – körül ünneplik majd jövőre a hetvenedik születésnapjukat.

A miniszter a videó végén meglepően túlment a tények bejelentésén és a leendő izgatóktól azt kérte, hogy „építő, bátorító, optimista, reményteli színházat csináljanak.”

Lidércek, Shaxpeare, Delírium címmel dolgozta át Shakespeare Szentivánéji álom című drámáját Závada Péter Bodó Viktor rendezésében. Az Örkény Színház előadása kortárs darabként is felfogható, ma játszódik egy rehabilitációs intézetben, ami beázott.