„Szerintem bennünket '56 miatt különösképpen terhel ez a kötelesség. Ezért, amikor egy független államot az oroszok katonai agresszióval megtámadnak, akkor nekünk világosan, egyenesen és helyi erkölcsi alapállást elfoglalva érdemes megszólalni. (…) Azt javaslom, beszéljünk világosan: ami katonai agresszió, az katonai agresszió.”
„Határozottan elítéljük az Izrael elleni brutális támadást, és egyértelműen támogatjuk Izrael önvédelemhez való jogát.”
A két idézet Orbán Viktor nevéhez fűződik, 15 esztendőnyi különbséggel. Az első Oroszország Grúzia elleni 2008-as agressziója, a második a palesztin terrorszervezet, a Hámász szombati, Izrael elleni támadása után hangzott el. Mindkettő világos állásfoglalás. A kettő között azonban, az oroszok Ukrajna elleni, tavaly év eleji támadása során, s az azóta eltelt bő másfél évben már messze nem ilyen egyértelmű a kormányfői kommunikáció. Az orosz agresszió tavaly februári kezdetekor ugyan a miniszterelnök kijelentette, Magyarország európai uniós és NATO-szövetségeseivel együtt elítéli Oroszország katonai fellépését, ám a magyar kormány minden helyzetben kerüli a határozott, s csak egyféleképpen értelmezhető állásfoglalást.
Ezzel párhuzamosan a kormánymédia, a kormánypárti megmondóemberek és a propagandagépezet egyértelműen oroszbarát narratívát hangoztat.
„A lehető leghatározottabban elítéljük ezt a brutális támadást, elismerjük Izrael önvédelemhez fűződő jogát, s őszinte együttérzésünkről biztosítjuk Izrael kormányát és az izraeli népet az őket ért veszteségek miatt” – írta Facebook-oldalán a hétvégén Szijjártó Péter külügyminiszter is, aki az oroszok Ukrajna elleni agressziója során nem fogalmazott ennyire egyértelműen, bár a két fél közötti háborút „a legrosszabb forgatókönyvnek” nevezte.
Bizonytalanság, megalázottság szégyenérzet – Izrael még nem tért magához a sokkbólHogyan hibázhatott ekkorát a Pegasus kémszoftver hazája, Izrael?– A mostani helyzetben teljesen helyesen, más európai országokhoz hasonlón ítélte meg a helyzetet a magyar kormány, s az elvárható szellemben és stílusban nyilatkozott – mondta lapunknak Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző. – Nem volt semmiféle előzménye a történéseknek, nem kellett módosítani bármiféle korábbi kommunikációs stratégián. Az oroszok Ukrajna elleni támadása viszont felkészületlenül érte Orbán Viktort, aki az azt megelőző évtizedben komoly munkát fektetett az orosz kapcsolat hazai jó megítélésére, így néhány napig komoly kommunikációs csapdába került. El kellett ugyanis ismernie az agressziót, született is egy elítélő nyilatkozat az ügyben, ám amint néhány nap alatt „magához tért” a stábja, azonnal új főirányt jelöltek ki: a háborúpárti ellenzék, illetve a háborúból kimaradás lett a két nagy téma, azaz elsősorban nem a nemzetközi, hanem a hazai kommunikációra helyezték a hangsúlyt. Ezzel sikerült szőnyeg alá söpörni azt a morális kérdést, hogy a háború előtt baráti partnerként kezelt Putyintól el kelljen határolódni.
A propagandának köszönhetően aztán az elmúlt másfél évben sikerült áthangolni a közvélemény egy részét, többek között a korábban is létező orosz propaganda felerősítésével, a kormánymédiába emelésével.
Szentpéteri Nagy Richard szerint a Hámász izraeli agressziója kapcsán nem merültek fel morális kérdések, s az elemző úgy vélte, akkor is így reagált volna a magyar vezetés, ha a zsidó államban nem Orbán barátja, Benjamin Netanjahu lenne hatalmon, hanem bárki más. Ráadásul megkönnyítette a magyar kormány helyzetét, hogy ebben az esetben nem kell alkalmazkodni senkihez, konkrétan az orosz elnökhöz, számára ugyanis még akkor is irreleváns, mit lép Magyarország ebben az ügyben, ha átételesen, mint a Hámászt támogató Irán egyik szövetségese Oroszország is összekapcsolható a konfliktussal.
- Az pedig, hogy Orbán és Szijjártó is kiemelték, elismerik Izrael önvédelemhez fűződő jogát, ebben a helyzetben ki kellett mondani: speciális a zsidó állam helyzete, nem minden állam ismeri el, sőt, több olyan arab ország létezik, mely a létét is megkérdőjelezi – folytatta a politikai elemző, aki szerint ennek a konfliktusnak a kormányzati kommunikációjában nem is várható változás, még esetleges, komolyabb áldozatokat követő izraeli válaszcsapás esetén sem.