;

Európai Unió;Magyarország;Lengyelország;migráció;informális csúcstalákozó;Európai Politikai Közösség;

Orbán szerint nincs esély kompromisszumra

- Orbán bélyeg a granadai csúcson

Beárnyékolta a spanyolországi Granadában tartott informális EU-csúcsot a magyar és a lengyel miniszterelnök, akik durván elutasították a közös nyilatkozat migrációra fókuszáló szakaszát. 

A pénteki összejövetel eredményéből így kimaradt minden, a közös migrációs politikára való hivatkozás, ami az olaszországi Lampedusa szigetére nehezedő menekültáradat fényében szembetűnő mulasztás. Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki már június végén is kisiklatták az Európai Tanács nyilatkozatát, amely szintén az Új Migrációs és Menekültügyi Paktumhoz kapcsolódott. A paktum a "kötelező szolidaritás" rendszerét teremti meg annak érdekében, hogy mind a 27 tagállam hozzájáruljon a menedékkérők kezeléséhez és befogadásához.

A tárgyalás alatt álló Új Paktum komoly lendületet kapott szerdán, miután az EU Tanácsa kidolgozta régóta várt álláspontját a bonyolult csomag utoljára maradt darabjáról: az úgynevezett válságrendeletről. A jogszabályt az EU-szerződések értelmében minősített többséggel lehetett elfogadni, ami azt jelentette, hogy Lengyelország és Magyarország nem tudott vétóval élni.

"Nem félünk a berlini és brüsszeli diktátumoktól..." - mondta érkezésükkor Morawiecki, helytelenítve a szerinte "drákói büntetéseket". Orbán Viktor ennél is tovább ment, a szexuális erőszakhoz hasonlítva az ellenükre alkalmazott  minősített többséget. Egyúttal kijelentette, hogy ezekután nincs esély kompromisszumra. "Nemcsak most, de évekre előre" - mondta a sajtónak, az Euronews szerint önelégült mosollyal az arcán.

Kettejük elzárkózása arra kényszerítette Charles Michelt, az Európai Tanács elnökét, hogy a témában saját nevében tegyen közzé nyilatkozatot. Az EU27-ek közös nyilatkozata így csupán olyan gazdaságorientált kérdésekkel foglalkozik, mint az energetika, technológia és versenyképesség.

A vendéglátó Pedro Sánchez spanyol kormányfő elismerte, hogy a migrációs téma közös nyilatkozatba foglalása "kockázattal" járt, de azt mondta, hogy ami igazán számít, az a válságrendeletről szerdán megszületett előzetes megállapodás. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szintén felszólalt a sajtótájékoztatón, optimistának tűnt, és azt mondta, "nagyon jó esély van rá, hogy az Új Paktum túljut a célvonalon" a 2024. júniusi EP-választások előtt.

A vétó ellenére azonban valószínűleg tovább fog haladni az EU az intézkedésekkel.