;

Magyarország;kiskereskedelem;fogyasztás;

- Hiába volt atlétikai világbajnokság, tovább esett a fogyasztás augusztusban

Nincs pénzük a magyaroknak, a kiskereskedelmi forgalom 7,1 százalékkal volt alacsonyabb augusztusban, mint egy évvel korábban, és még az atlétikai világbajnokság turistadömpingje sem segített a boltokon.

Kilencedik hónapja zuhan a magyar boltok forgalma, vagyis a lakossági fogyasztás – ez derül ki a KSH most közölt augusztusi adataiból. A statisztikusok szerint a kiskereskedelem forgalma (volumenben, vagyis a tényleges vásárlásokat, nem a bevételeket nézve) 7, naptárhatástól megtisztítva 7,1 százalékkal maradt el a tavaly augusztusi adattól. Vagyis az Orbán-kormány által egekbe emelt és hatalmas gazdasági sikernek beharangozott, bő 350 milliárd forintba kerülő atlétikai világbajnokság állítólagos turistaözönének sem sikerült javítani a kiskereskedelmi forgalmon. (A turisztikai adatokon sem látszik meg trendváltás:  augusztusban a vendégéjszakák száma 0,8 százalékkal volt magasabb, mint tavaly nyár végén, ugyanakkor a vendégek száma 3,8 százalékkal elmaradt az előző nyári forgalomtól. Ezen belül a belföldi vendégek száma 10 százalékkal csökkent 2022 augusztusához képest, a külföldieké viszont 6 százalékkal emelkedett.)

A kiskereskedelem forgalma fél százalékponttal csökkent júliushoz képest, vagyis augusztusban a várakozásokkal szemben tovább mérséklődött a forgalom és a fogyasztás, ami nem erősti meg azt a várakozást, hogy a harmadik negyedben megindult volna felfele a gazdaság növekedése.

A KSH adatai szerint az élelmiszerboltokban 4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,2, az benzinkutakon 18,1 százalékkal kisebb volt a forgalom, mint egy évvel korábban. 

A nem élelmiszer-kereskedelmen belül a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 4,8 százalékkal nőtt, a használtcikk-üzletekben 1, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 6, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,8, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 11, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 15 százalékal kisebb volt a forgalom, mint egy évvel korábban.

Az év hátralevő részében az egyre alacsonyabb bázis miatt fokozatosan enyhülhet a kiskereskedelmi fogalom visszaesésének mértéke, így a mélyponton már túljutott a szektor – vélekedett Suppan Gergely, az MBH Bank elemzője. Az enyhülő infláció, valamint a reálbérekben szeptemberben várt fordulat miatt a következő hónapokban már élénkülésre lehet számítani. Folytatódhat a külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalása, mivel ezen vendégek száma továbbra is fokozatosan élénkül – tette hozzá az elemző. A vártnál gyengébb kiskereskedelmi adatok miatt azonban lefelé mutató kockázatok is mutatkoznak, így idén 6,5 százalék körüli visszaesésre, míg jövőre hasonló mértékű növekedésre lehet számítani - tette hozzá Suppan Gergely.

Nagy János, az Erste Bank elemzője szerint a várttal ellentétben ismét elakadt a júniusban megkezdődött kilábalás, ez egy újabb bukkanó az úton – fogalmazott kommentárjában. Elemző szerint az elmúlt hónapok fogyasztásának visszaesésében jelentős szerepe volt a rendkívül magas infláció miatt bekövetkező érdemi reálbércsökkenésnek. A némileg lassuló, ugyanakkor még bőven kétszámjegyű bérkiáramlás és a fokozatosan ereszkedő infláció azonban fontos támaszai lehetnek az év hátralévő részére vérható felívelésnek. A szeptembertől pozitívvá váló reálbérváltozás fontos adaléka lehet a fogyasztás magára találásának. Várakozásunk szerint a kiskereskedelmi forgalom éves változása az utolsó negyedévben térhet vissza a pozitív tartományba – fogalmazott az Erste Elemzője.

Komoly csalódást okozott az augusztusi kiskereskedelmi adat Virovácz Péter szerint is. Az ING Bank elemzője a lakosság az elkölthető reáljövedelmének csökkenése továbbra is szorosan fogja a családi költségvetéseket, s ez látható a boltok forgalmában. 

A legtöbb nem élelmiszertermék jellegű üzletben a forgalom még mindig 5-15 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A legnagyobb visszaesést az olyan termékek forgalmában látjuk, amelyek nem nevezhetőek létszükségletinek. Ilyen az iparcikk, bútor és műszakicikk vagy éppen a kikapcsolódást szolgáló könyvek és számítástechnikai cikkek területe. A háztartások keresletének visszaesését az is jól példázza, hogy az alapvetően kontraciklikus, vagyis a válságok idején jobban teljesítő használt cikk szegmens is már öt hónapja éves alapon zsugorodást mutat.

Összességében tehát megállapítható, hogy továbbra sem látható olyan javulás a kiskereskedelem egyes területén sem, amiről elmondható lenne, hogy egy trendszerű és tartós kilábalás jeleit mutatja. A gépjármű-üzemanyag forgalomtól megtisztított kiskereskedelmi fogyasztás 2023 augusztusában 4,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi adattól. Ami különösen csalódást keltő, hogy az atlétikai világbajnokság sem volt képes legalább átmenetileg egy komolyabb pozitív lenyomatot hagyni a kiskereskedelmi forgalomban. Habár az augusztusi költségvetési adatok (különösen az áfa-bevételek) kapcsán, ezt már lehetett sejteni. Az év hátralévő részében habár a reálbérek növekedésére számítunk, vélhetően ez nem fordul át a fogyasztás dinamikus bővülésébe. A háztartások elsősorban a tartozásaik csökkentését, a tartalékjaik feltöltését végzik majd el, mielőtt beindulna a fogyasztás. Erre utal az is, hogy a fogyasztói bizalom továbbra is közel 10 éves mélypontján tartózkodik. A növekvő vásárlóerő hatásait várhatóan majd csak 2024 folyamán látjuk visszatükröződni a kiskereskedelmi adatokban – fogalmazott Virovácz Péter.

Elsősorban Budapesten, irodai funkcióban dolgozó embereket küldenének el, köztük vezetőket is.