A párizsi tömegközlekedési vállalat, az RATP arról számolt be, hogy a 8-as számú metróvonalon egy szerelvényt ki kellett vonni a forgalomból, miután a sofőr ágyi poloskát fedezett fel a kabinban. A városvezetés, a szakszervezet és a politikusok már egy idő óta figyelmeztetnek az ágyi poloskák okozta veszélyre. A helyzet annyira súlyos, hogy a kormánynak is foglalkoznia kell a kérdéssel. Emmanuel Grégoire, Párizs alpolgármestere, Élisabeth Borne miniszterelnökhöz fordult. Utalt arra, hogy a kabinetnek sürgősen cselekvési tervet kell kidolgoznia minden érintett szereplővel együttműködésben, már csak azért is, mert 2024-ben a francia főváros ad otthont az olimpiai és paralimpiai játékoknak, turisták millióit várja. A poloskákat tekintve „nem kell pszichózisba” esni, de szembe kell nézni a problémával – fogalmazott Grégoire egy tévéinterjúban.
Clément Beaune közlekedési miniszter hadat üzent az ágyi poloskáknak. A Twitter utódán, az X közösségi oldalon ezen a héten két találkozót is tart közlekedési vállalatok képviselőivel, s tájékoztatja őket a már folyamatban lévő intézkedésekről. A cél az utasok "megnyugtatása és védelme". Az olimpia megtartása azonban nincs veszélyben, fejtették ki az illetékesek.
Az ágyi poloskákat az ötvenes évek elején sikerült szinte teljesen kiirtani Franciaországban. A rovarölő szerek elterjedésével sokan azt gondolták, ez a probléma végérvényesen lekerült a napirendről. De az ágyi poloskák visszatérnek a városokba: Franciaországban 2017 óta tízből több mint egy háztartásban volt poloskatámadás. Mert bár ezek a rovarok nem hordoznak betegségeket, rendkívül kellemetlen a csípésük.
Az ágyi poloskák nem csak Franciaországban, hanem más iparosodott államokban is megjelentek: az angolszász országokban az 1990-es években, Franciaországban pedig 2005 és 2010 között tűnt fel egyre több példány. A helyzet javulására nem számítanak a szakértők, mert a rovarok egyre jobban ellenállnak a rovarölő szereknek. A gyors szaporodást jól mutatja, hogy egy nőstény 6-24 hónap alatt 300-500 tojást is lerakhat. Ráadásul az ágyi poloskák rendkívül ellenállóak, így jelentős erőforrásokra van szükség ahhoz, hogy egyszer s mindenkorra megszabaduljon tőlük az ember. Terjedésük mindemellett a turizmusra és a migrációra, a használt ruhák kereskedelmére vezethető vissza.
A Le Figaro rémtörténetekről számolt be. –Folyamatosan ellenőriztem minden barázdát a padlóban, minden elektromos aljzatnál, a lakásom minden sarkában. Csak azok érthetik meg, hogy milyen poklot éltünk át, akik a saját szemükkel bizonyosodhattak meg a történtekről" – mesélte egy – mondja egy Pauline nevű nő. A gyermekét nevelő Sophie, még ma is elérzékenyül, amikor a poloskainvázióról beszél.
– Amikor megláttam a hatéves lányom karján a vörös harapásnyomokat, elborult az agyam
– mondja. Három éven keresztül ezek a kis lények fokozatosan elfoglalták a párizsi lakóházakat. Az invázió ellenére a főbérlők nem értettek egyet abban, hogyan kezeljék a válságot, így nem született közös koncepció a védekezésre, hagyták a poloskák elszaporodását.
A francia Nemzeti Élelmiszer-, Környezetvédelmi és Munkahelyi Egészségvédelmi Ügynökség (Anses) júliusban készített megállapításai szerint az ágyi poloskák elszaporodása az eddig sejtettnél is nagyobb méreteket ölt. "Az utóbbi években az esetek számának növekedését tapasztaltuk" - mondta a Le Figarónak Stéphane Bras, a rovarirtó szakemberek képviselője. "Olyan rovarról van szó, amely mindig jelen volt a bolygón és az egész Földet behálózta" - jegyezte meg Pascal Delaunay, a nizzai egyetemi klinika szakértője. A Current Biology című folyóiratban 2019-ben publikált kutatás szerint a poloskák már 115 millió éve évvel ezelőtt jelenhettek meg bolygónkon, tehát sokkal régebben, mint az ember.
Mint a német ZDF beszámolt róla, az ágyi poloskák megjelenése Németországban is mind nagyobb gondot jelent részben a sok utazás miatt. Szakértők azt javasolják, hogy a szállodai ágyakban mindenki nézze meg, nem leselkedik-e rá „váratlan vendég”, s hazatéréskor rázzuk ki a ruhákat a zuhany alatt.
Poloska a magyarországi otthonban
Nemrég Magyarországon is beszédtéma volt az ágyi poloska, miután a szentgotthárdi fogyatékos otthonban, hivatalos nevén a Rábaparti Integrált Szociális Intézményben ellepték az ápoltakat a vérszívó rovarok. Az Átlátszó hozta nyilvánossága és mutatott videót arról, hogyan terítik be a lepedőt és a takarót a „fekete szemcsék”, amik már a lámpák búrája alá is befészkelték magukat.
A Belügyminisztérium szerint csak szezonális fertőzöttségről van szó, az ott dolgozók viszont 5 éve tartó problémáról számoltak be. Bacsák Dániel kriminológus-szociológus, aki korábban dolgozott is ebben az intézményben azt mondta: egy ilyen fertőzés nem egyik pillanatról a másikra válik ennyire súlyossá. Arra pedig a Társaság a Szabadságjogokért nevű jogvédő szervezet hívta fel a figyelmet, hogy habár poloskainvázió a szentgotthárdi mellett egyelőre csak a nagymágocsi otthonról derült ki, ez nem jelenti azt, hogy máshol ne lenne meg ilyesmi.