;

Kína;adósságállomány;Evergrande;

- Egy ingatlanóriás bukása – Eljárást indítottak a kínai Evergrande csoport vezetője ellen

Eljárást indítottak a kínai Evergrande csoport vezetője ellen. A cégnek még nehezebb lesz törlesztenie hatalmas adósságát, ami az egész kínai gazdaságra kihat.

A China Evergrande csoport elnöke, Hui Ka Jan ellen vizsgálat folyik pénzügyi visszaélések vádjával- jelentette hétfőn a Wall Street Journal, ami újabb drámai fejlemény a lejtőn lefelé száguldó vállalat életében. Miközben ugyanis az Evergrande azon fáradozik, hogy befejezze több százezer előre eladott lakás építését, és összekaparja a pénzeszközöket, hogy visszafizesse adósságait a beszállítóknak, a vállalat jövője most a kínai igazságszolgáltatási kezébe került.

A China Evergrande, a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztőjévé vált: már több mint 300 milliárd dollárnyi adósságot halmozott fel. Az egykor Kína legnagyobb ingatlanfejlesztőjeként emlegetett cég vezetése rossz pénzügyi döntések sorát hozta. Éveken át meggondolatlanul vették fel a hiteleket, amire részben a folyamatos terjeszkedés miatt volt szükség. Ám a vezetők pazarlóan is költekeztek, szükségtelen beruházások sorát hozták, még vidámparkokat is fenntartott a vállalat, Hui Ka-Jan pedig magánrepülőgépeket vett és ezekkel repkedett.

Az Evergrande egy idő óta tárgyalásokat folytat a tengerentúli hitelezőkkel egy szerkezetátalakítási tervről, amelynek célja a több mint 30 milliárd dollárnyi nem teljesített adósság és egyéb követelés rendezése. A megállapodás elérése azonban egyre nehézkesebb részben azért, mert az ingatlaneladások száma folyamatosan csökken, ami az adósság finanszírozását nem éppen könnyíti meg. Múlt héten az Evergrande lemondott egy sor találkozót a hitelezőkkel, megjegyezve, hogy az eladások "nem a vártnak megfelelően alakultak", ezért a vállalatnak újra kell értékelnie "a javasolt szerkezetátalakítás feltételeit", emlékeztetett a New York Times.

Múlt hét elején az Evergrande fő kínai részlege, a Hengda Real Estate Group közölte, nem teljesítette egy 550 millió dolláros kötvény aznap esedékes tőke- és kamatfizetését. Az Evergrande később bejelentette, nem tud új adósságot törleszteni, mert a kínai értékpapír-felügyelet vizsgálatot folytat a Hengda ellen.

Az adósságvisszafizetés szempontjából a másik nagy nehézség, hogy nem csak a cég vezetője, hanem egy sor fontos munkatársa ellen is büntetőeljárás indult. A dél-kínai rendőrség nemrégiben azt közölte, hogy őrizetbe vették az Evergrande vagyonkezelő részlegének munkatársait, és "büntetőjogi kényszerintézkedéseket" rendeltek el. A vállalat csütörtökön azt is közölte, részvényeivel további értesítésig nem kereskednek. Az Evergrande részvényei az előző két hét alatt 60 százalékkal estek.

Az Evergrande eredetileg szerényen indult. Hui Ka Jan, egy korábbi acélgyári munkás alapította, ugyanakkor negyed évszázad alatt ingatlanóriássá nőtte ki magát. Az elképesztő növekedés egy „építkezési boomot” indított el Kínában, amit hatalmas adóssággal finanszíroztak. Sokáig azonban ez nem jelentett gondot. A többi kínai ingatlanfejlesztőhöz hasonlóan az Evergrande üzleti modellje is jól működött, legalábbis addig, amíg a kínai vásárlók elkapkodták az ingatlanokat. Így a kölcsönön visszafizetése nem jelentett gondot. Ahogy azonban az Evergrande növekedett, és lakóépületeket sorát emelte Kína-szerte, úgy nőtt az adósságállomány is. Ráadásul más szektorokban is megvetette a lábát, elektromos járműveket gyártott, tej-, gabona- és olajipari vállalkozásokat működtetett, sőt még egy futballklubot is vett.

A kínai tisztviselők azonban aggódni kezdtek az egyre nagyobb hitelállomány miatt. Abból indultak ki, ha ha ezek a cégek megbuknak, az adóssághalom már az ország pénzügyi rendszerét is veszélyezteti. Ezért az illetékes hatóságok 2020-től egye jobban megnehezítették az eladósodott ingatlancégek további hitelfelvételét. Az Evergrande üzleti modellje – ami a hitelhez való könnyű hozzáférésen alapult- hirtelenjében összeomlott.

2021-től az Evergrande egyre kevésbé tudta törleszteni hiteleit. A vállalat azonban az intő jelek ellenére is folytatta korábbi, pazarló tevékenységét, köztük az elektromos járművek fejlesztését. Ennek nyomán 2021-ben és 2022-ben 81 milliárd dolláros adósságot halmozott fel, végül augusztusban csődbe ment. Egy évközi jelentésben a vállalat azt közölte, hogy 2023 első felében további 5,3 milliárd dollárt veszített.

Az Evergrande tündöklése és bukása biztosan nem egyedi eset. Az elmúlt három évben több mint 50 kínai ingatlanfejlesztő nem tudta időben teljesíteni az adósságtörlesztést. Ezen vállalatok nehézségeit is a kormány azon intézkedése idézte elő, amellyel megnehezítették a hitelfelvételt.

Az Evergrande mérete és már csak a hatalmas adósságállomány miatt is rendkívül jelentős szereplője a kínai gazdaságnak. Bár az adósság egy része a tengerentúli befektetőket terheli, nagy része a kis- és középvállalkozások - a kínai gazdaság gerince - kezében van, amelyek még mindig a kifizetésekre várnak. Ez pedig dominóeffektust indíthat el, aminek beláthatatlan következményei lehetnek. Múlt héten a vállalat közölte, hogy csak az építőanyag-beszállítóknak még mindig 82 milliárd dollárral tartozik. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor Kína gazdasági növekedése jelentősen lelassult. Az Evergrande kifizetetlen számlái az egész kínai gazdaságot sújtják.

Sajtóértesülések szerint pilóta nélküli légi járművek támadták meg az Szocsi városát is.