Tudomány;orvosi Nobel-díj;2023;

- Karikó Katalin kapta a 2023-as orvosi Nobel-díjat!

Az elismerést az amerikai kutatótársával, Drew Weissmannal azokért a szabadalmakért nyerték el, amelyek lehetővé tették a COVID-19 elleni hatékony mRNS-vakcinák kifejlesztését.

Karikó Katalinnak és amerikai kutatótársának, Drew Weissmannak ítélték oda hétfőn az orvosi-élettani kategóriában a Nobel-díjat azokért a felfedezéseikért, amelyek lehetővé tették a COVID-19 elleni hatékony mRNS-vakcinák kifejlesztését – jelentette be hétfői stockholmi sajtótájékoztatóján Thomas Perlmann, a Karolinska Intézet Nobel-bizottságának a főtitkára.

A Nobel-bizottság indoklása szerint a két kutató áttörő felfedezései alapjaiban változtatták meg az mRNS és az immunrendszer közötti kölcsönhatásról alkotott elképzeléseinket. A díjazottak ezáltal hozzájárultak a vakcinák fejlesztésének példátlan üteméhez a modern idők egyik legnagyobb egészségügyi fenyegetése, a 2020 elején kezdődött világjárvány idején.

A COVID-19 járvány kitörése után Karikó Katalin és Drew Weissman kutatási eredményei tették lehetővé, hogy rekordsebességgel fejlesztettek ki két, fehérjét kódoló módosított mRNS-oltóanyagot. Körülbelül 95 százalékos védőhatásról számoltak be, így a két amerikai gyógyszergyártó, a Pfizer és a Moderna  vakcináját már 2020 decemberében jóváhagyják. Több más, különböző módszertanon alapuló koronavírus elleni vakcinát is gyorsan bevezettek, és összesen több mint 13 milliárd adag COVID-19 elleni oltóanyagot adtak be világszerte. Ezzel milliók életét mentették meg, és akadályozták meg a súlyos megbetegedéseket.

Az élettani-orvosi Nobel-díjnak eddig három magyar vagy magyar származású kitüntetettje volt. Bárány Róbert, aki az első világháború után Svédországban élt, 1914-ben kapta a díjat a vesztibuláris apparátus (egyensúlyszerv) fiziológiájával és kórtanával kapcsolatos munkáiért.

1937-ben Szent-Györgyi Albert kapta a kitüntetést a biológiai égésfolyamatok terén tett felfedezéséért, különösen ami a C-vitamin és a fumársav-katalízis felfedezését illeti, és ő az egyetlen magyar kutató, aki idehaza folytatott kutatásaiért kapta meg a díjat. 

Az Egyesült Államokban letelepedett Békésy György a fül csigájában létrejövő ingerületek fizikai mechanizmusának felfedezéséért 1961-ben kapott orvosi Nobel-díjat.

Kedden a fizikai, szerdán a kémiai Nobel-díj kitüntetettjeit ismerteti a Svéd Királyi Tudományos Akadémia, és csütörtökön hirdetik ki az irodalmi kategória nyertesét. A díjakat, amelyek mellé 10 millió svéd korona (375 millió forint) jár, a szokásoknak megfelelően az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján, december 10-én adják át.

Karikó Katalin az első magyar, aki nőként kap Nobel-díjat. A mostani sikerig tartó története akkor kezdődött, amikor a biokémikus 1985-ben kutatómunka nélkül maradt, és úgy döntött, Szegedről Philadelphiába költözik a családjával együtt. Mivel a potenciális disszidálókat eltérítendő a magyar hatóságok előírták, hogy mindenki csak 50 dollárnak megfelelő összeget vihet magával külföldre, a férjével eladták a kocsijukat, és a kislányuk plüssmedvéjébe varrták az érte kapott pénzt. 1989-ben kezdett el kutatni a Pennsylvaniai Egyetemen a kardiológián mint molekuláris biológus. Itt kezdhette el az mRNS-kutatást is. 1997-ben fénymásolás közben ismerkedett meg későbbi kutatótársával, Drew Weissmannal, tudományos együttműködésük eredményeként aztán 2005-ben együtt szabadalmat jegyeztetettek be a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazására, amely szabadalmat a Moderna, valamint annak fő riválisa, a BioNTech szerzett meg. 2013-ban Karikó Katalin elhagyta az egyetemet, és a BioNTech alelnöke lett, ahol a  közelmúltig a fejlesztési részleget vezette.

Lánya, az 1982. november 8-án Szegeden született Susan Francia (Francia Zsuzsanna) kétszeres olimpiai bajnok amerikai magyar evezős. 

Karikó Katalin rengeteg díjat nyert már a felfedezései miatt. A világhírű magyar biokémikust, a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiának a kifejlesztőjét júniusban az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadóján kaptuk el néhány szóra.

Az első októberi héten is jóval 20 fok feletti maximumokat mérhetünk.