;

Szerbia;Koszovó;hadsereg;konfliktus;Aleksandar Vucic;Kosovska Mitrovica;

Koszovói rendőrök közszemlére teszik a szeptember 24-i banjskai támadás szerb elkövetőitől lefoglalt fegyverarzenált

- Szerb tankok a koszovói határnál

Pristina azzal vádolta Belgrádot, katonai erővel nyomul Koszovó felé, "három különböző irányból". 

Egyre feszültebb a helyzet a szerb-koszovói határon. Pristina azzal vádolta Belgrádot, katonai erővel nyomul Koszovó felé, "három különböző irányból". Aleksander Vucic szerb elnök eközben azt állította, országának „nincsenek katonai szándékai”.

A szerb hadsereg második dandárjának egységei Raska irányából Koszovó északi határa felé, a harmadik dandár egységei Nis térségéből az északkeleti határ felé, a negyedik dandár egységei pedig Vranje térségéből a keleti határ felé vonultak – közölte pristinai kormány, az információkat amerikai részről is megerősítették.

Szerbia már pénteken a koszovói határ felé vezényelte fegyveres erőit. Belgrádi közlések szerint légvédelmi rendszereit és nehéztüzérségét is aktiválta. Koszovó válaszként azt közölte, a nemzetközi partnerekkel együttműködve "minden eddiginél elszántabban védi meg területi integritását".

Aleksandar Vucic a Financial Timesnak ("FT") nyilatkozva tagadta, hogy bármilyen katonai csapást tervezne Koszovó ellen. Inkább a szerb csapatok visszavonására adna parancsot, mondván, az eszkaláció "kontraproduktív" lenne Belgrád uniós törekvései szempontjából. Szerbia nem fogja tönkretenni a saját évek óta tartó erőfeszítéseit – jelentette ki. "Szerbia nem akar háborút" – szögezte le a lapnak.

A berlini külügyminisztérium a feszültség csökkentésére szólította fel a belgrádi szerb kormányt. Washington aggodalmát fejezte ki a fejlemények miatt. Antony Blinken amerikai külügyminiszter telefonon beszélt Vuciccsal, aki azonban tagadta, hogy csapatokat telepítene a határhoz, szerinte ez "valótlanság".

Az újabb feszültséget az váltotta ki, hogy múlt vasárnap egy 30 fős, erősen felfegyverzett szerb kommandó koszovói rendőröket támadott meg az észak-koszovói Mitrovica melletti Banjska faluban. A támadásért Milan Radoicic vezető koszovói szerb politikus és üzletember vállalta a felelősséget. Azt állította, az akciót egyedül hajtotta végre, s nem tájékoztatott róla egyetlen szerbiai hivatalos szervet sem. A pristinai kormány ezt kizártnak tartja, s úgy véli, Vucic áll a támadás háttérében.

Radoicicot időközben a szerb rendőrség kihallgatta a Banjskában történtekről. A belügyminisztérium közlése szerint a kihallgatásról készült jelentést a belgrádi ügyészségnek küldik el további eljárás céljából. A közleményből kiderül, hogy Radoicic jelenleg a szerb fővárosban tartózkodik.

A veszélyes fejlemények, s a szerb szélsőségesek, továbbá Oroszország egyre nagyobb nyomásgyakorlása ellenére továbbra is valószínűtlen, hogy fegyveres konfliktus alakulna ki Szerbia és Koszovó között. Vucic is tisztában van azzal, hogy ez politikai és gazdasági szempontból is öngyilkossággal érne fel számára.

Sok magyar választópolgár otthon maradt.