Oroszország;Románia;Ukrajna;háború;légtér;légtérsértés;

Illusztráció

- Lehetséges légtérsértést észleltek Romániában a radarok, drónok miatt riasztották a lakosokat

Bejelentést is kaptak arról, hogy Galac közelében repülők zaját hallották és egy lehulló tárgyat láttak.

Lehetséges légtérsértést észleltek a román hadsereg radarjai péntekről szombatra virradó éjszaka, amikor Oroszország újabb légitámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán célpontok ellen – közölte szombaton a román védelmi minisztérium (MAPN).

A MAPN, miután észlelte a közeledő drónokot, 22 óra 38 perckor értesítette a katasztrófavédelmet, hogy a telefonokra küldött RO-Alert üzenettel figyelmeztesse az ukrán határral szomszédos Tulcsa és Galac megye lakosságát, fennáll a veszélye, hogy újabb tárgyak (drónok, vagy lelőtt drónok darabjai) csapódjanak be román terültre, ugyanakkor a riasztotta a légi járőrszolgálatot is.

A hadsereg rádiólokációs felderítő rendszere azt jelezte, hogy egy célpont engedély nélkül behatolt a román légtérbe és Galac város felé halad.

A Digi24 hírtelevízió szerint éjszaka lakossági bejelentés is érkezett a 112-es segélyhívóra, miszerint repülők zaját hallották közelről és egy lehulló tárgyat láttak Galac közelében. A katasztrófavédelem, a rendőrség és határrendészet egységei lezárták a környéket, és szombat reggel megkezdték átkutatását.

Mint arról lapunk is beszámolt, a Reuters pénteken azt írta, hogy Riománia megerősíti légvédelmét Ukrajnával közös határszakaszán. Ennek keretében több katonai megfigyelőállást, és járőrt telepítenek a térségbe. Két, bombabiztos óvóhelyet is építettek Plauru községben, valamint az itt, valamint a környező településen élők riasztást kapnak a telefonjukra, ha orosz drónok közelednek. Azonban a település első embere szerint ennek a rossz lefedettség miatt korlátozott a hatékonysága. Emellett a védelmi minisztérium kiterjesztette az Ukrajnával közös határ egy szakaszán 30 kilométeres szélességben és négyezer méteres magasságig a repüléstilalmi zónát.

A NATO-főtitkára csütörtökön közölte, nincs bizonyíték arra, hogy az ukrán-román határ közelében végrehajtott orosz csapások szándékos, Románia elleni támadások lennének. Jens Stoltenberg ugyanakkor

meggondolatlannak és destabilizálónak minősítette az itt zajló orosz katonai műveleteket.

A bukaresti védelmi tárca forrásai azt mondják, nem tudnak olyan esetről, amikor működőképes, orosz drónok léptek volna be a román légtérbe, csupán azok törmelékei zuhantak az ország területére. 

A gabonaexportban fontos szerepet játszó ukrán folyami kikötők elleni orosz légitámadások során szeptemberben több alkalommal is – feltehetően az ukrán légvédelem által eltalált – orosz drónok darabjai csapódtak be a NATO-tagállam Románia területén.

Ezeket az incidenseket csak a becsapódott dróndarabok megtalálása után ismerte el a MAPN, a román radarok és a járőrszolgálatot teljesítő harci repülőgépek ugyanis mindeddig nem észlelték a légtérsértéseket. A román vezetők háborús bűncselekménynek minősítették és elítélték Oroszországnak az ukrán lakosság, valamint az ukrán gabonaexportban jelentős szerepet játszó dunai kikötők elleni támadásait, és Románia határozott tiltakozását fejezték ki a külügyminisztériumba berendelt orosz nagykövetnek a román légtér ismételt megsértése miatt.

Magyarország így sem fog hozzájárulni semmilyen további európai uniós finanszírozáshoz az ukrajnai fegyverszállítások tekintetében.