Magyar Honvédség;Honvédelmi Minisztérium;lakhatási támogatás;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;albérleti díjak;

Mire elég a kormányzati megbecsülés?

- A HM októbertől megemeli a katonák lakhatási támogatását, kár, hogy a tárca által kínált pénz a legtöbb helyen a költségek felét sem fedezi

A Budapesten és környékén felvehető 90 ezer forintért legfeljebb Békéscsabán kaphat albérletet a hazájáért akár vérét is adó egyenruhás. 

A jövőben nagymértékben javul a katonák lakhatási helyzete, ugyanis október 1-jével számos településre vonatkozóan nő a lakáspénz alapösszege, amely albérletre és lakáslízingre is fordítható – olvasható a Honvédelmi Minisztérium (HM) közleményében. A tárca vezetője Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint „a kormány a rendvédelmi életpálya bevezetése és az eddig végrehajtott béremelések mellett, ezzel a megemelt támogatással is szeretné kifejezni megbecsülését a katonáknak, akik Magyarország védelmére esküdtek fel”.

Az új módosítás szerint minimum 90 ezer forint juttatást vehet fel, aki Budapesten és agglomerációjában – Érd kivételével – bérel vagy lízingel lakást, legalább 80 ezer forinttal számolhat az a katona, aki megyei jogú városban, Tatán, Pápán, Szentesen él, és szintén legalább 65 ezer forintos összegű támogatást kap, aki olyan településen lakik, ahol katonai szervezet működik. A többi településtípus esetében a juttatás összege minimum 60 ezer forintot jelent.

Azt nem tudni, hogy Érd kihagyásának mi az oka, mekkorák az albérleti árak, mindenesetre sokatmondók azok az átlagos lakásbérleti adatok, amelyekről a Népszava még augusztusban készített összeállítást. A Duna House adatai alapján az országos átlagos bérleti díj meghaladja a 180 ezer forintot havonta, Debrecenben a fővárosihoz hasonló, akár 200 ezer forint körüli átlagos árakkal találkozhatnak a bérlőjelöltek. Ez az összeg a 60 négyzetméter körüli ingatlanokra értendő, kisebb lakást kedvezőbb áron is lehet bérelni. 

 Budapest árai jócskán, 20-25 százalékkal emelkedtek: stúdiólakást 150-170 ezer forintért, egy hálóval rendelkező ingatlant 170-220 ezer forintért, két hálószobást 250-350 ezer forintért, egy három hálós lakást pedig átlagosan 350-500 ezer forintos bérleti díjért lehet kivenni a főváros frekventált területein. Szegeden 150 ezer, Pécsett 130 ezer forint körül van az átlagos bérleti költség. A vármegyeszékhelyek közül Békéscsabán a legalacsonyabb, 85 ezer forint az átlagos bérleti díj. Ezekhez az összegekhez természetesen hozzá kell adni a rezsiköltséget, továbbá általában kéthavi kauciót kérnek a bérbeadók.

Mindazonáltal a HM közleménye kiemelte, az október elsején hatályba lépő jogszabályváltozás értelmében a juttatás mértékét a katona családi állapota, rendfokozata és lakhelye is befolyásolja. A változás nem érinti a lakáspénz összegét meghatározó rendfokozati szorzókat, további 20 ezer forintra jogosult az igénylő, ha házastársával vagy élettársával él, valamint gyermekenként ezután is 10 ezer forinttal emelkedik a havonta járó juttatás.

Pénteken járt le a határideje annak, hogy azok a pedagógusok, akik nem fogadják el, hogy 2024-től az új pedagógus életpályatörvény, más néven státusztörvény hatálya alatt kelljen dolgozniuk, erről nyilatkozatot tegyenek.