Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn délután hivatalában fogadta a Bankszövetség elnökségét, köztük Jelasity Radovánt, a szövetség elnökét. A résztvevő felek egyetértettek abban, hogy a magyar pénzügyi rendszer szereplői, különös tekintettel a bankokra, stabilan működnek, likvidek, tőkeerősek, továbbá a működés jövedelmezősége is kedvező képet mutat – olvasható a Gazdaságfejlesztési Minisztérium keddi tájékoztatásában.
Mint írják, a tárcavezető kifejtette, a bankszektor előnyös helyzetéből fakadóan elvárható, hogy erőteljesebben működjön közre a hitelpiac befagyásának megakadályozásában, az egészséges hitelezés és a növekedés helyreállításában. Hozzáfűzte, 2024-ben már a növekedést kell helyreállítani. Jelezte a résztvevőknek, hogy a bankszektorban extraprofit képződik, ami miatt indokolható az eddigieknél nagyobb extraprofitadó kivetése, új bankadó bevezetése. Éppen ezért a kabinet azt várja el a bankoktól, hogy nagyobb erőfeszítéseket tegyenek a hitelezés helyreállítása érdekében.
Visszaesett a lakossági hitelfelvételMindez pedig azt jelenti, hogy a továbbra is aktívan kell közreműködni az olyan kamattámogatott állami hitelprogramokban, mint például a Széchenyi Kártya Program, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, vagy a leendő CSOK+, továbbá dolgozzanak ki új lépéseket a lakáscélú- és piaci hitelek felpörgetése érdekében.
Ennek jegyében megállapodtak abban, hogy a Magyar Bankszövetség letesz a kormány asztalára egy olyan javaslatot, amelyben felvázolja, hogy mit kíván tenni a hitelezés helyreállítása érdekében. Nagy Márton nyomatékosította: a bankadó kivetése helyett a pénzintézeteknek most a gazdaságot kell finanszírozniuk.
Tényleg nagy bajban van a költségvetés, az Orbán-kormány nem találja a megoldást