;

profit;Erste Bank;hitelezés;

- Visszaesett a lakossági hitelfelvétel

Jelentősen csökkent a hitelezési tevékenység a gazdasági és inflációs válság miatt, ennek ellenére kifejezetten jó első félévet zárt az Erste Bank – derült ki a cég sajtótájékoztatóján. 

A bank bevételei 46 százalékkal 143 milliárd forintra nőttek egy év alatt, míg az első felévi adózás utáni eredmény 46,7 milliárd forint volt, és ez 10-szerese a tavalyi profitnak – mondta Jelasity Radovan, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója. Bank közel ekkora adót fizetett be költségvetésbe az első félévben a rendes és az extra elvonások révén. A tavalyi első félévét jelentősen rontotta a Sberbank csődje miatt elrendelt, az Országos Betétbiztosítási Alapba (OBA) történő 7,9 milliárdos befizetés, ugyanakkor az idei profitot az OBA-ból visszajáró pénzek is növelték. Emellett a nyereség jelentős része a hitelek mögött lévő kötvények felértékelődésén keletkezett, amin tavaly épp bukott a bank.

Vagyis nem az alaptevékenység nyomta meg a bank első féléves profitját, és ezen nincs is mit csodálkozni, hisz 2022 első felében zsugorodott gazdaság, elszállt az infláció, és vele együtt a kamatok is. Ennek megfelelően visszaesett a bank hitelezési tevékenysége: a teljes lakossági hitelállomány 2 százalékkal nőtt éves összevetésben, az új kihelyezések értéke azonban az idei első félévben 34,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban a jelzáloghitelek iránti kereslet visszaesése miatt. Új lakáshitelekből 57 százalékkal kevesebbet folyósított a bank a 2022-es eredményekhez képest. A fogyasztási típusú hiteleknél a kihelyezés összességében 16 százalékkal csökkent. Ezen belül a személyi kölcsönök esetében 10 százalékkal, míg a Babaváró hitel iránt 43 százalékkal esett a kereslet az egy évvel korábbihoz képest. A kisvállalkozók esetében az új folyósítás 20 százalékkal nőtt éves összevetésben ez utóbbi az állami támogatott hiteleknek köszönhető. A lakástámogatások területén hozott – jövő év elején életbe lépő - kormányzati megszorítások a második félévben élénkíthetik a lakáspiacot, s ezzel a hitelezést is, ám robbanásszerű kereslet- és hitelnövekedésre nem számítanak a banknál - mondta Harmati László vezérigazgató-helyettes. 

Hadat üzen az Erste a fintech-cégeknek

A hazai pályán támadja a nemzetközi fintech cégeket az Erste új szolgáltatásával, az azonnali áras devizaváltással. A szolgáltatás a bank mobiltelefonos applikációján keresztül minden lakossági ügyfelének elérhető, és a lényege, hogy havi 500 ezer forintos keretig – piaci összehasonlításban – kedvező árfolyam mellett válthatnak forintot, euróra, amerikai és kanadai dollárra, svájci frankra, illetve angol fontra a számlatulajdonosok.

Az elmúlt években olyan fintech – tehát nem banki hátterű – nemzetközi pénzügyi szolgáltatók szereztek jelentős piacot a hagyományos bankoktól, mint a Revolut. A szolgáltatásuk lényege, hogy a banki marzsoknál jóval kisebb költséggel konvertálták a devizát. Emiatt sok hagyományos banki ügyfél utazásaihoz a fintech céget választotta. Az Erste a korábban elcsábult ügyfeleit próbálja a szolgáltatással visszaszerezni, amely sikeresnek tűnik, köszönhetően a kedvező átváltási árfolyamnak – mondta Harmati László. Szintén a Revoluttól vették azt a szolgáltatást, hogy egyetlen kártyával a tulajdonos bármelyik számlájáról fizethet, ez a külföldi, devizaszámláról való fizetéseknél csökkenheti a költségeket, arról a könnyebségről nem is beszélve, hogy nem kell minden számlához külön kártyát igényelni. 

A falusi bővítése már mindenkinek tetszik.