;

Gyurcsány Ferenc;fordulat;Demokratikus Koalíció;

- Gyurcsány Ferenc balra fordult, de ez most már nem lesz elég

Újraosztaná a közös jövedelmet a DK elnöke, aki szerint nincs mese, fizessenek a gazdagok. A szakértők szerint a vállalkozás nem teljesen kudarcízű, csak későn jött egy kicsit. Azt mondani, hogy várunk mindenkit, aki az Orbán-rendszer ellen van, már nem lesz elég.

– Amikor azt mondom, hogy nincs mese, fizessenek a gazdagok és vegyék tudomásul, hogy vissza fogjuk venni az ország irányításának lehetőségét, jogát és hétköznapi gyakorlatát, akkor szó sincsen fenyegetésről, figyelmeztetésről van szó, mert hazafias kötelesség hozzájárulni a haza üdvéhez, jólétéhez, és jobban kell annak hozzájárulni, akinek többje van – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. a Demokratikus Koalíció elnöke a párt évadnyitó rendezvényén.

Az egykori kormányfő arról is beszélt, hogy azok, akik „a miniszterelnökkel sustorogva a lelátókon ücsörögnek”, valahogy nem az alacsony fizetésű tanárok képviselői, nem a nép csinálja az ország számára a politikát, hanem Orbán Viktor a saját magánköreiben, magántalálkozókon, „mi pedig csak nézünk, hogy mi történik a saját hazánkkal.”

– Ezért fel kell mondani az elfogadás sehova nem vezető magatartását és azt kell mondani, hogy újraosztjuk a közös jövedelmet, újraosztjuk a döntések képességét, mert nem lehet az ország a keveseké, újra az emberek államának kell lennie. A kicsit több mint félórás beszéd alatt az egykori kormányfő némileg kritizálta a nyugatot is, mint mondta, eltűnt a derű.

Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke erős baloldali fordulatként értelmezte a beszédet. – A kapitalizmusellenesség, a nyugattal szembeni kritika egy érdekes változás, Gyurcsány Ferenc ezekben a kérdésekben mindig középre helyezkedett – hangsúlyozta a szakértő. Ugyanakkor a konkrétumok hiányoztak – folytatta Horn Gábor –, ez egy értékválasztó beszéd volt, ami „nem teljesen egy kudarcos vállalkozás”, de kicsit elkésett.

Szentpéteri Nagy Richard politológus is azt emelte ki lapunknak, hogy Gyurcsány Ferenc beszéde taktikailag későn jött, a nyár csendes volt ilyen tekintetben. Szentpéteri szerint egyébként a DK elnökének kijelentéseit szociáldemokrata ajánlatként lehet értelmezni. – A szegények megszólítása, a gazdagok közterheinek növelése a szociáldemokrata jelleget kívánja felmutatni, és erre égető szükség volt. A párt megnevezett egy ideológiai alapot, amire lehet építkezni. A szóhasználat, a beszédmód, a szimbólumrendszer ebből az alapból következhet majd. Ugyanis nem elég annyit mondani, hogy várunk mindenkit, aki az Orbán-rendszer ellen van – fogalmazott a szakértő.

A hazafiasság mellett a Fidesz egyik legfontosabb retorikai elemét, a békét is beemelte a beszédébe Gyurcsány Ferenc. „Olyan országot teremtsünk, amely nem háborúzni kíván szellemekkel, hanem békét akar teremteni lelkekben, az országban, a világban, és barátokat, partnereket keres” – fogalmazott, de hozzátette azt is, hogy a béke Orbán Viktor nélkül képzelhető el.

Horn Gábor szerint ezeknek a kifejezéseknek a visszavétele szintén jó kísérlet a volt kormányfőtől. – Gyurcsány Ferenc célja, hogy a békepártiságról, a hazafiságról ne csak Fidesz jusson az emberek eszébe, ne engedjék át teljes egészében ezeket a kategóriákat a Fidesznek. Tíz hónappal az önkormányzati választások előtt keveslem, mert én nem látom, hogy az árnyékkormány sikeresen bizonyította volna a DK kormányzóképességét – vélekedett.

Az amerikai nagykövet a magyarországi hitközségekkel szeptember közepén kezdődött találkozói mellett azért döntött így, hogy ismételten kifejezze, az Egyesült Államok támogatja az alapvető jogokat.