terrorizmus;Egyesült Államok;Donald Trump;szélsőséges csoportok;amerikai választások;

Enrique Tarriót, a Proud Boys országos vezetőjét 22 évi börtönre ítélték az alkotmányos rend erőszakos megdöntésének kísérle­téért

- Lopakodó terrorveszély fenyeget az Egyesült Államokban

Donald Trump elnöksége számos fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportot hívott életre. Fellépésük a jövő évi választások tisztaságát is veszélyezteti.

„Nyugat-soviniszta vagyok és nem kérek bocsánatot azért, hogy megteremtettem a modern világot” - áll az esküjében a Proud Boys (Büszke Fiúk) nevű amerikai szélsőjobboldali szervezetnek, amely egyre nagyobb aggodalmat vált ki az Egyesült Államok belpolitikai elemzőiből és demokrata érzelmű polgáraiból. A csoport 2021. január 6-án szerzett világhírnevet, amikor a választási vereségét elutasító Donald Trump megtámogatására szervezett washingtoni nagygyűlés után az elnök fanatikus támogatóiból, konteó-hívekből és jobboldali szélsőségesekből álló tömeg megostromolta a Capitolium épületét, hogy megakadályozza a 2020-as választások eredményének hivatalossá tételét, s ezzel a hatalom demokratikus átadását. Idén szeptemberben Enrique Tarriót, a Proud Boys országos tagozatának vezetőjét 22 évi börtönbüntetésre ítélték az alkotmányos rend erőszakos megdöntésének kísérletéért.

Bár azt hihetnénk, hogy ezzel az amerikai igazságszolgáltatás egyértelmű jelzést adott, hogy hol húzódnak a szabad véleménynyilvánítás, gyülekezés és a politikai demonstrációk szervezésének alkotmányos határai, még korántsem sikerült elejét venni a politikailag motivált erőszaknak. Azt már a goebbelsi propaganda működéséből tudhatjuk, hogy az erőszakot mindig gyűlöletbeszéd és valótlan állításokon alapuló manipuláció előzi meg, de ez a folyamat mára az inernetes közösségi média világában nagy mértékben felgyorsult. A republikánus médiumok csoportja, élén a Fox News kiemelt véleményvezéreivel vagy a jobboldali bloggerekkel percek alatt érhet el olyan milliókat, akik csak az alkalomra várnak, hogy a fennálló rendszerrel kapcsolatos frusztrációikért elégtételt vegyenek.

Kiváló példa volt erre az az eset, amikor a Fox News egykori műsorvezetője, Tucker Carlson a gyerekek szellemi megfertőzésével és szexualizálásával vádolta az úgynevezett Drag Story Hour eseményeket, ahol crossdresser férfi előadók tartanak mesedélutánt gyerekeknek az elfogadás és a sokszínűség jegyében. Carlson műsora után 24 órán belül taktikai mellényt és fegyvert viselő Proud Boys tagok jelentek meg az esemény helyszínéül szolgáló épület előtt. A tüntetésüket látva nehéz volt eldönteni, hogy a demonstráció a megfélemlítés vagy a politikai véleménnyilvánítás eszköze. Hasonló incidensekre került sor iskolai szülői értekezleteken, ahol a fekete történelem oktatásának kérdéseit vitatták meg vagy az abortusztilalom elleni tüntetéseken. A kimondott szó és az annak nyomán kibontakozó tettlegesség közötti idő veszélyes módon lerövidült. Az erőszak sohasem kimondott, de mindig ott forr a levegőben mint lehetséges kimenetele az eseményeknek. Erre példa a 2021 augusztusában Portlandben rendezett tüntetés, ahol a Proud Boys tagjai és az antifa közötti tűzpárbajba a rendőrség is bekapcsolódott.

Ezek az események nyilván alkalmasak voltak a közvélemény megriasztására, nem csoda,  hogy 2022-ben Új-Zéland terrorszervezetté nyilvánította a csoportot. Ezzel ellentétes folyamatok is elindultak a Capitolium ostroma után. A vezetőség lefejezésével a korábban országos tagozat szétszóródott, a decentralizált szervezet pedig azóta a helyi közösségekbe próbál beépülni. Ezek a kísérletek nem sikertelenek, pláne hogy a Republikánus Párt radikális szárnyának, valamint a konzervatív média szereplőinek a támogatását is bírják.

Még 2019 novemberében a kaliforniai Berkeley Egyetemen mondott beszédet Ann Coulter, a Fox News riportere. Az eseményen Trump-ellenes tüntetők és az antifa képviselői is megjelentek, ami mozgásba hozta a Proud Boys csoportot is. Bár az eseményen hét szélsőjobboldali tüntetőt letartóztattak, később Poulter nyilvánosan mondott köszönetet a Proud Boys védelméért az antifa tüntetőkkel szemben, „Istennek hála a Proud Boysért” felkiáltással. A médiában dolgozók mellett természetesen a politikai aktorok tudják a leghatékonyabban hűteni vagy éppen feltüzelni a választói kedélyeket. Donald Trump különösen tehetségesnek bizonyult ebben a műfajban, amikor Twitter-bejegyzéseivel vagy nyilvános megszólalásaival még több olajat tudott önteni egy már forrongó konfliktusra. A 2020-as választásokat közvetlenül megelőző elnökjelölti vitán hangzott el a szájából a „Stand back, stand by” mondat, amit a szélsőjobboldali csoportok elítélése helyett válaszolt a riporternek. Ezt később szlogenként kapta fel a Proud Boys, és futótűzként  kezdett terjedni a csoportjaikban.

Ami 2024-eett illeti, sokan aggódnak a közeledő választások tisztaságáért. Már 2020-ban is érkeztek jelentések olyan esetekről, amikor szavazóhelyiségek előtt megjelent a Proud Boys, sőt, az önkéntes szavazatszámlálók között is felbukkantak a csoport tagjai. A katonai felszerelésben parádézó, erőszakos nézeteket hangoztató személyek könnyen megfélemlíthetik az átlag szavazókat és ezáltal befolyásolhatják, vagy egyenesen szabotálhatják a demokratikus választásokat az Egyesült Államokban.

A német-francia ajánlások célpontját nem nevezik meg, de többen Magyarországra ismernek, mondván, íme a recept, az EU hogyan próbáljon megszabadulni a legrenitensebb tagjától.