A magyar mentőcsapat szeptember 19-én este érkezett meg a Földközi-tenger partján fekvő líbiai városba, Dernába, ahol másnap kezdték meg a munkát. A 36 fős magyar kontingenssel - amelynek tagjai még a Budapest Mentőszervezet és a négy szervezetet tömörítő Inter Rescue Hungarian USAR Team - három keresőkutya is utazott, akik túlélők és holttestek felkutatására egyaránt ki lettek képezve – tájékoztatta lapunkat Kristóf Imre, az Inter Rescue csapat egyik tagjának, a Legott Kutató Mentőcsoportnak a vezetője. Hozzátette: a magyar csapat valamennyi tagja rengeteg hasonló mentőakcióban vett már részt, így nem ismeretlen számukra az a fizikai és lelki próbatétel, ami ott várt rájuk. Így bár megviseli őket, amit a helyszínen tapasztalnak, de próbálnak erre munkaként tekinteni.
Mint ismert, a Daniel nevű vihar múlt hétfőre virradóra csapott le a százezer lakosú Dernára, két gát átszakadt, aminek következtében szökőárral felérő víztömeg árasztotta el a városon átívelő völgyet. A víztömeg mindent elsodort, ami az útjába került. A természeti csapásban több mint tízezren vesztették életüket. Becslések szerint a százezres kikötőváros lakosságának ötöde meghalt, Derna negyedét elmosta az áradás, 30 ezren elvesztették az otthonukat. Az elmúlt napokban élelmiszer- és vízhiány alakult ki, és a fertőzések terjedésétől való félelmek miatt a város lezárását fontolgatják.
A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat a Facebook-oldalon számolt be a mentésről. Szerdán a fő feladatuk a területek végső átkutatása volt azzal a céllal, hogy a helyi hatóságok ezt követően megkezdhessék a munkagépekkel a bontási folyamatokat. „A katasztrófa által sújtott városrészt a katonaság zárt területté nyilvánították, ennek megfelelően az ott dolgozó mentőcsapatokon kívül senki nem léphet be ezekre a területekre. A tegnapi nap folyamán több olyan városrészt vizsgáltak át a magyar mentőcsapatok, ahol a hozzátartozók elmondása szerint még lehetnek áldozatok a romok alatt, ennek megfelelően szisztematikus keresést hajtottak végre épületről épületre. Sajnálatosan a katasztrófa az állatokat sem kímélte, így a munkát nagyban nehezítette a területen nagy számban lévő állati tetem.” Csütörtökön folytatták a munkálatokat. „Életünk legnehezebb napján vagyunk túl. Anélkül, hogy belemennénk a mai napon látottakba, azt elmondhatjuk, hogy iszonyatosan megterhelő volt minden értelemben. A katasztrófa helyszínétől 15 kilométerre érnek partot a vízben elhunytak, és sajnos a katasztrófa mechanizmusa, az eltelt idő és a hullámzás, valamint a sziklás part miatt a testek szörnyű állapotban vannak. Kollégáink ezeket a maradványokat gyűjtötték össze a partszakaszon és szállították be a gyűjtőhajókra” – írták a mentők.
A helyi hatóságok időközben vizsgálatot indítottak. A BBC arról írt, hogy Derna polgármesterének otthona az emberek haragjának célpontjává vált, tüntetők gyújtották fel hétfő este. A helyi lakosok szerint nem figyelmeztették őket megfelelően a hatóságok, akik valószínűleg tudhatták, hogy hatalmas mennyiségű csapadék érkezik. Azt mondják, otthon maradásra szólították fel őket ahelyett, hogy evakuálták volna a lakosságot. A hivatalos szervek ezt tagadják. Az ország vezetője természeti katasztrófának nevezte az áradást, de ezzel sok líbiai nem ért egyet, mondván, a kormány elhanyagolta a gátakat annak ellenére, hogy figyelmeztették azok rossz állapotára.