;

egészségügy;sztrájk;

Az összehangolt orvossztrájk miatt több mint százezer műtétet kellett lemondani, meghaladta az egymil­liót a törölt rendelések száma is

- Öt brit karácsony lesz idén ősszel

A héten bekövetkezett az, amitől az egészségügyi szakma hosszabb ideje félt: a szakorvosok és a szakképesítést még nem szerzett junior doktorok egyszerre léptek sztrájkra. Az eredmény: százezres nagyságrendben maradtak el konzultációk és kezelések.

Nem okozott meglepetést, döbbenetet inkább, hogy a most végződő munkahéten első ízben szinkronizálták munkabeszüntetéseiket a szenior és junior rangú orvosok. Az állami egészségügyi szolgáltatást működtető NHS Confederation vezérigazgatója, Matthew Taylor nyilatkozataiban "szörnyű forgatókönyvet" emlegetett: bár a kórházak vezetői minden rendelkezésükre álló eszközt bevetettek, a betegek biztonsága elkerülhetetlenül csorbát szenvedett. Taylor számítása szerint több mint százezer műtétet és konzultációt kell a héten lemondani. A szakma korábbi munkabeszüntetéseit figyelembe véve a törölni kényszerült rendelések száma meghaladja immár az egymilliót. Az egészségbiztosítónál nyilvántartott kezelési várólista legfrissebb száma 7,68 millió.

A következő három hétben megismétlődnek az összehangolt akciók, melyeket az NHS országos orvosi igazgatója, Stephen Powis úgy érzékeltetett, hogy "ötször lesz karácsony", hiszen a sztrájk idején azt a nagyon alapszintű ellátást sikerül csak biztosítani, amihez a lakosság karácsony első napján van szokva. A helyzetet csak tovább bonyolítja annak a westminsteri parlament által a nyáron elfogadott törvénynek az értelmezése, mely minden területen, azaz például a vasutasok és tanárok körében is kötelezővé teszi egy "minimális szolgáltatási szint" teljesítését. A kormány javaslata szerint a munkabeszüntetések nem érinthetik a szabályok szerint négy héten belül feltétlenül elvégzendő operációkat, a daganatos és szívbetegek kezelését, az előre nem tervezhető, a sürgősségi ellátó osztályokra bekerült eseteket, és értelemszerűen a szüléseket.

A kormány és az orvosok érdekvédelmi szervezete, a British Medical Association (BMA) közötti elhúzódó bérvitában nincs előrehaladás, változatlanul széles szakadék húzódik a követelések és az ajánlatok között. Utóbbi 8,8 százalékos fizetésemelés a junior és 6 százalék a szakorvosok számára. Ami az előbbit illeti, a sztrájkolók célja, hogy jövedelmük értéke visszatérjen a 2008-as szintre. Ez a koruktól és tapasztalataiktól függően máris eltérő fizetési osztályokba tartozó fiatal doktorok számítása szerint 35 százalékos javítást igényelne, míg a specialisták 12 százalékban gondolkoznak. A kormány számára mindkét szám elfogadhatatlan, különösen az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkenő, legutóbb 6,7 százalékon állt infláció fényében.

Lord (Daniel) Finkelstein, a The Times befolyásos publicistája a szakképzettséget nem szerzett orvosok panaszát még csak megérti, noha a 35 százalékos emelés kivívását illuzórikus álomnak tekinti, de nem gondolja, hogy az NHS-ben foglalkoztatott specialisták átlagosan évi százezer fontos (44,4 millió forint) alapfizetése, amihez számos kiegészítés járul ügyeleti és túlóra díjak formájában, feljogosítaná őket a munkabeszüntetésre. Még a minden fogyatékossága ellenére ma is világszerte követendő példának számító NHS alapítója, Nye Bevan, a Munkáspárt egészségügyi minisztere biztosította a specialisták számára, hogy anyagilag vonzó magánpraxist is működtethessenek, nagyon kedvező nyugdíjszisztéma részesei és általában is olyan egzisztenciális biztonságot élveznek, amiről a magánszféra dolgozói csak álmodhatnak. A megengedhetőt meghaladó emelés adóemelésekkel járhatna, és figyelembe véve, hogy egyes szakorvosok már így is a legmagasabb fizetési kategóriába tartoznak, végeredményben az egyik zsebükből a másikba tennék át a pénzt, ha sort kellene keríteni a 45 százalékos maximális szja korrigálására.

A doktorok ismétlődő sztrájkjait megkülönböztetett figyelem kíséri, hiszen ez élet és halál kérdése, de az emberek mindennapjait nem kevésbé zavarják meg a vasutasokat és a londoni metró dolgozóit tömörítő szakszervezetek több mint egy éve tartó, rendszeres forgalmi káoszt okozó munkabeszüntetései. Október első napjaiban megint leáll a London Underground, de nem működnek a vonatokat üzemeltető társaságok sem, úgy időzítve akciójukat, hogy az egybeessen a Konzervatív Párt éves kongresszusával Manchesterben. Mark Harper közlekedési miniszter "politikailag motiváltnak" és "cinikusnak" nevezte a tervet. Legjobb lesz október 4-én otthon maradni, mert ezen a napon a közlekedési fennakadásokkal egyidejűleg a szakorvosok és junior doktorok is koordinált sztrájkot tartanak. Bár a négy pedagógus szakszervezet az iskolákat bezáró tavaszi és kora nyári megmozdulásaik után júliusban megegyeztek az oktatási tárcával egy 6,5 százalékos fizetésemelésben, egyikük, az NASUWT rövidítéssel emlegetett The Teachers' Union éppen ezen a héten ajánlotta tagjainak, hogy a legszigorúbban kövessék munkaidejüket, minden túlóra kérést utasítsanak vissza. A kvázi-sztrájk tízezer iskolát érint.

A karibi szigetországból érkezett katonák segítik az orosz inváziót Ukrajnában.