Iványi Gábor a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) székházában szerdán tartott tájékoztatóján beszélt arról is, hogy intézményeik ellehetetlenítése esetén családok százai veszítenék el egyetlen élelemforrásukat, több ezer hátrányos helyzetű gyermek esélyét az oktatásra. Mentális sérültek, idős emberek, bántalmazott anyák sorsa kerülne végveszélybe.
Nincs tülekedés azért, hogy ezeket a feladatokat más láthassa el – tette hozzá. Csak annyit kérnek, hadd folytathassák munkájukat a legszegényebbekért, a legkiszolgáltatottabbakért.
A lelkész reagált arra, hogy Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég a kormányinfón azt állította, az állam már nem tartozik nekünk. Iványi Gábor szerint ezzel szemben a tény az, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete alapján az állam csak 2016-ig térítette meg azt a kárt, amit egyházi státuszuk jogtalan elvonása okozott.
„Az egyházi státuszunk elvonása miatt évente nagyságrendben 2 milliárd forint támogatástól esünk el. Így a magyar állam tartozásának becsült összege 14 milliárd, a mi tartozásunk majdnem tízszerese”
– állapította meg.
Gulyás miniszter azt is állította, hogy a szociális terület normatívájaként idén már átutaltak Iványiék számára 963 millió forintot. Iványi Gábor közölte, hogy ez ebben a formában nem felel meg a valóságnak:
az összegből ugyanis csak 304 milliót kaptak meg, a többi nem jutott el hozzájuk.
A lelkész idézte az adóhatóság korábbi közleményét: „A közfeladatot ellátó szervezetek esetében a NAV kiemelten méltányosan jár el. Így a MET és intézményei 1,5 milliárd forintnyi tartozásának végrehajtását hónapokkal ezelőtt felfüggesztette a NAV, azok jelenleg is szünetelnek. Cél azonban az, hogy az adózó a jogellenes tevékenységével hagyjon fel, és észszerű tervvel rendelkezzen kötelezettségei teljesítésére.”
Iványiék nagy örömmel vennék, ha a NAV intelmeit a magyar állam is megfogadná, a kormány felhagyna jogellenes tevékenységével, rendezné az egyházi státusz ügyét és törlesztené adósságát.
„Ha ez megtörténik, azonnal kifizetjük a tartozásunk teljes összegét”
– jelentette ki a lelkész.
Köztartozás esetén az adott összeget az államkincstár automatikusan a NAV, nem pedig a fenntartó részére utalja át. Ez olyan jogszabályban rögzített folyamat – magyarázta Iványi Gábor –, amit a Belügyminisztérium akaszthatna meg azzal, ha felmentést adna a levonási kötelezettség alól. Így hiába lenne tartozás a NAV felé, azt mégsem az adóhatóság, hanem a fenntartó részére kellene kifizetni. Ilyen mentesség a jogszabály alapján akkor adható, ha különben ellehetetlenülne az intézmények működése.
A lelkész azt kérte a belügyi államtitkároktól és a felelős minisztertől, hogy a kritikus helyzetre való tekintettel függesszék fel a köztartozás normatív támogatásból történő elvonását.
„Ha esetleg elkerülte a figyelmüket az intézkedéseik következménye, ezúton szeretnénk jelezni ismét, hogy ezer dolgozó és húszezer ellátott sorsa került kilátástalan helyzetbe”
– fogalmazott.
Kinyilvánította köszönetét azoknak az adományozóknak, akik közel 45 millió forinttal járultak hozzá ahhoz, hogy a krízisalapból segítséget nyújthassanak munkavállalóiknak: a befolyt összegből mintegy 550 munkatársuknak tudtak legalább töredékfizetést biztosítani. Köszönetet mondott Budaörs és Szeged közgyűlésének is azért a rendkívüli, 10-10 milliós támogatásért, amit a szegedi Wesley óvoda és iskola, illetve a budaörsi idősotthonuk kapott. Kijárt a köszönet azoknak is, akik adójuk egy százalékával rekord számban támogatták a MET-et és az Oltalom Karitatív Egyesületet.
Iványi Gáborék most „örökbefogadási” kampányt indítanak. Várják azoknak a cégeknek, vállalkozásoknak, magánembereknek a jelentkezését itthon és külföldön, amelyek/akik akár csak egy hónapra „örökbe fogadnának” egy-egy intézményüket, tehát átvállalnák az adott időszak bérköltségeit valamelyik iskolában, szociális otthonban, hajléktalanszálláson.
Tízmillióval támogatja Iványi Gábor egyházának szegedi iskoláját a városi önkormányzat A dolgozók már csaknem 10 százaléka felmondott Iványi Gábor egyházának az intézmenyeinélNegyven százalékkal többen ajánlották fel az adójuk egy százalékát Iványi Gábor egyházának a hatósági elvonások és támadások utánIványi Gábor: Mire kell a tőlünk elrabolt pénz? A ferihegyi repülőtér megvásárlásához vagy olyan luxushoz, amelyben egyesek bűnös módon élnek?