Meghökkentőnek és igazságtalannak nevezte szerdán Marcin Przydacz államtitkár, a lengyel elnöki hivatal külügyi irodájának főnöke Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az ENSZ 78. ülésszakán elhangzott, az ukrán gabonaexportra vonatkozó szavait. „Hallottam azt a kijelentést. Csak azt mondhatom, hogy ezek a szavak meghökkentőek és igazságtalanok is” - válaszolt az államtitkár a lengyel közrádió kérdésére az MTI szerint.
Marcin Przydacz arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij előző napi beszédében kijelentette: „Egyes európai barátaink a politika színházában szolidaritást színlelnek, miközben egy gabona-thrillert valósítanak meg”. Az ukrán elnök szerint az ilyen országok „valójában segítik előkészíteni a színpadot egy moszkvai színész számára”.
„Az ukrán kormányzat igazából eltaszítja az őt támogató kezeket”
- jelentette ki Przydacz Zelenszkij nyilatkozatára reagálva. Emlékeztetett: Lengyelország az utóbbi hónapokban kulcsszerepet játszott a Ukrajnát támogató politikában.
Annak kapcsán, hogy Lengyelország szeptember 16-tól nemzeti hatáskörben valósítja meg az Európai Bizottság által feloldott, az ukrán búzát, kukoricát, repcét és napraforgómagot érintő behozatali tilalmat, az államtitkár közölte, Lengyelország továbbra is lehetővé teszi az ukrán gabonafélék tranzitját a saját területén keresztül. A kijevi vezetésnek azt is szem előtt kellene tartania, hogy az Ukrajna számára szükséges áruk többsége Lengyelországon át érkezik - jegyezte meg.
Marcin Przydacz aláhúzta, a lengyel gazdasági érdekek védelmétől eltekintve, biztonságpolitikai szempontból fontos, hogy Varsó támogassa Kijevet az ukrajnai háborúban. „Minél messzebb van az orosz hadsereg a lengyel határtól, annál jobb” - jelentette ki.
Zelenszkij nyilatkozatát szerdán Piotr Müller lengyel kormányszóvivő is kommentálta. „Remélem, hogy ezek a szavak nem Lengyelországnak szólnak. A mi országunk neve nem hangzott el, ezért nem szeretném így értelmezni őket. (...) Az ilyen helyzetekben mindig higgadt kifejezésekre van szükség” - mondta a szóvivő az RMF FM kereskedelmi rádiónak nyilatkozva. „Az Oroszország által okozott konfliktusban mi kezdettől fogva úgy viselkedtünk, hogy megmentsük Európa, Ukrajna biztonságát, de Lengyelországét is” - hangsúlyozta Müller.
Később szerdán Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő arra reagált a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízióban, hogy Kijev hétfőn panasszal fordult a genfi székhelyű Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amiért három európai uniós tagország - Magyarország, Lengyelország és Szlovákia - az Európai Bizottság múlt heti döntésének ellentmondva fenntartotta az ukrán gabona importjára vonatkozó tilalmát. Tarasz Kacska ukrán gazdasági és kereskedelmi miniszterhelyettes pedig kedden a Rzeczpospolita lengyel napilapnak adott interjúban jelezte, Ukrajna a közeli napokban embargót vethet ki a lengyel hagymára, paradicsomra, káposztára és almára.
Mateusz Morawiecki rögzítette: Varsó elvárja, hogy Kijev megértse Lengyelország érdekeit.
„Figyelmeztetem az ukrán vezetést, hogy amennyiben ilyen módon eszkalálják a konfliktust, újabb termékeket veszünk fel a tilalmi listánkra”
- jelentette ki a miniszterelnök.
A konfliktus lényege, hogy a visegrádi országokba beáramló olcsó ukrán gabona igen nagy mértékű próbatételt jelent a helyi - lengyel, magyar és szlovák - gazdaságoknak, emiatt az érintett országok kormányai az embargó mellett döntöttek. Kijev a döntésre igen érzékenyen reagált, beperelte a három országot a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) és egyéb importkorlátozásokat is kilátásba helyeztek válaszul.
A lépés az Orbán-kormány látványosan oroszbarát politikája függvényében Magyarország esetében okoz a legkisebb meglepetést, Szlovákia, és különösen Lengyelország esetében viszont komoly éket verhet a baráti kapcsolatok közé. Jozef Bíres, a szlovák agrártárca vezetője Pozsonyban ugyancsak kijelentette, az ukrán gabona behozatalára vonatkozó korlátozások fenntartása miatt a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) beadott ukrán panasznak nincs jogalapja, Szlovákia nem szünteti meg az embargót.
Ukrajna kész importkorlátozásokat bevezetni Magyarország, Lengyelország és Szlovákia ellen Ukrajna pert indít Magyarország, Lengyelország és Szlovákia ellen az importtilalom miattA szlovák agrárminiszter szerint nincs jogi alapja az ukrán panasznak, Szlovákia nem szünteti meg a gabonaimport korlátozását