szakképzés;szakmunkások;Nagy Márton;akkumulátorgyár;

- Nagyon veszélyes útra lép az Orbán-kormány, nemsokára szakképesítés nélkül is lehetne elektromos berendezéseket javítani

Ezen kívül egy sor egyéb, korábban szakképesítéshez kötött munkát is képzetlenekre bízna a kabinet. A cél az akkugyárak feltöltése lehet.

Az Orbán-kormány ezentúl bárkire rábízná elektromos berendezések javítását, valamint elektromos autók bizonyos alkatrészeinek cseréjét - derül ki abból a Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter által kezdeményezett módosításból, amit az RTL Híradó.

A módosítás szerint a továbbiakban nem kell szakképesítés a következő, amúgy szakértelmet igénylő munkák esetén:

  • épületbádogos,

  • biológiai termékek előállítása,

  • elektromos gépek javítása, telepítése,

  • villanyautók egyes alkatrészeinek cseréje,

  • szobafestés.

A tervezet csupán annyit ír elő, hogy a szakképzetlen dolgozók munkáját egy szakképesítéssel rendelkezőnek kell irányítania majd.

Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke az RTL Híradónak nyilatkozva hangsúlyozta, az Orbán-kormány nagyon veszélyes útra lép, a tervezet konkrétan a munkabiztonságot veszélyezteti.

„Egy marionettbábu-műsort fog eredményezni, ahol a szakképzetlen munkavállalók mögött ott van egy szerencsétlen szakképzett, akár még korosabb munkavállaló is, és az ő nyakába varrják a teljes felelősséget, hogy a termelés biztonságosan, szakképzetlen munkavállalókkal működjön. Ez elképesztő”

- jelezte.

A szakszervezeti elnök szerint a döntés célja az lehet, hogy megkönnyítsék a külföldi munkavállalók felvételét a gomba módra szaporodó akkumulátorgyárakba. „Részben, hogy ne kelljen szakképzési bizonyítványokat honosítani, másrészt pedig annak is segít, hogy nem kell szakképzett munkavállalókat keresni külföldről” - vélekedett. Nógrádi József munkaerőpiaci szakértő szerint

20 és 50 ezer közötti szakmunkás hiányzik a rendszerből,

ezért szerinte egy, már létező gyakorlathoz igazodva a kormány valószínűleg azt tervezi, hogy bizonyos munkaköröket kvázi szétszabdalnak, és amit korábban szakmunkás-segédek végeztek el, azokat lényegében betanított munkává változtatják.

Csakhogy Székely Tamás szerint a súlyos szakemberhiányt leginkább az okozza, hogy nem jó a szakképzés.

„Szakembert képezni kell, ehhez viszont egy megfelelő intézményrendszer kell, és egy megfelelő oktatási hálózat, ez úgy látszik, hogy most kezd bedőlni”

- jelezte.

A Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium az RTL Híradó megkeresésére úgy reagált, a változtatás célja a foglalkoztatottság további növelése, hozzájárulva a gazdasági növekedéshez, illetve a munkaalapú társadalom megerősítéséhez. Szeptember 22-éig lehet véleményezni a tervezetet.