;

Olaszország;Marine Le Pen;Lampedusa;Matteo Salvini;

Matteo Salvini Ligája vasárnapi rendezvényének díszvendége Marine Le Pen volt. A két populista politikus megadta az európai szélsőjobb EP-kampányának alaphangját

- Meloni szolidaritást sürget, Salvini és a francia Le Pen politikai tőkét kovácsolna a menekültválságból

Tízpontos vészhelyzeti tervet mutatott be Lampedusán a migrációs válság kezelésére az Európai Bizottság elnöke. 

„Az illegális bevándorlás európai kihívás, amelyre európai választ kell adni – mondta a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök meghívására Lampedusa szigetére látogató Ursula von der Leyen vasárnap. Amint arról lapunk is beszámolt, az utóbbi napokban tarthatatlanná vált a helyzet az Olaszországhoz tartozó földközi-tengeri szigeten, ahová egyetlen hét alatt több mint 9 ezer menekült érkezett a tengeren, a 400 befogadóhellyel rendelkező sziget ekkora emberáradatot nem tud kezelni. A menekültek többsége továbbutazna Észak-Európába.

Olaszország egész évben példátlan menekülthullámmal küszködött, hivatalos közlések szerint idén eddig közel 126 ezer menedékkérő érte el partjait, ami majdnem kétszerese a tavalyinak.

Giorgia Meloni pénteken az Európai Unió segítségét kérte. Kemény olasz fellépést ígért és azt mondta, ha szükséges, a haditengerészetet bevetésével kell megakadályozni a migránshajók indulását. Meloni szorgalmazza, hogy a kérdést tűzzék az októberi EU-csúcs napirendjére és meghívta Ursula von der Leyen bizottsági elnököt is Lampedusára, hogy személyesen győződjön meg a kialakult válságról. Az olasz miniszterelnök azt nehezményezte, hogy von der Leyen néhány napja évértékelő beszédében dicsérte a Tunéziával megkötött uniós migrációs paktumot, holott az mindmáig nem hozott kézzel fogható eredményt. (Az EU 900 millió eurót biztosít Tunéziának, hogy akadályozza meg a területéről induló illegális migrációt.)

A súlyos válsághelyzet miatt Németország is újraindítja a nemrég felfüggesztett önkéntes európai szolidaritási mechanizmust és folytatja a menekültek önkéntes befogadását Olaszországból. Nancy Faeser német szövetségi belügyminiszter közölte, hogy Németország teljesíti „szolidaritási kötelezettségét". Más országok egyelőre nem siettek az olasz hatóságok segítségére.

Von der Leyen Lampedusán bemutatott tízpontos EU-cselekvési terve is az illegális migráció visszaszorításán, az emberkereskedők elleni küzdelmen túlmenően a menedékkérők jobb elosztását sürgeti az uniós országok között. Mint ismert, ennek a leghangosabb ellenzője épp a magyar kormány, amely mindenféle szolidaritási gesztust elutasít. "Felszólítjuk a többi tagállamot, hogy használják az önkéntes szolidaritási mechanizmust" – mondta sajtótájékoztatóján az Európai Bizottság elnöke.

Eközben Meloni koalíciós partnere, Matteo Salvini a francia szélsőjobb vezetőjével, Marine Le Pennel fonta szorosabbra az együttműködést az EP-választásokra való felkészülés jegyében. A találkozóra az észak-olaszországi Pontidában került sor, Matteo Salvini migránsellenes Ligája hagyományos központi rendezvényi helyszínén. Le Pen azt ajánlotta olasz partnerének, hogy pártjaik közösen harcoljanak „Európa megváltoztatásáért”. A lampedusai válság kapcsán azt javasolta, hogy "Védjük meg a kikötőket, ahogy Salvini tette bátran” belügyminiszteri megbízatása idején. Salvini gyakorlatilag lezárta az olasz kikötőket, végveszélyben lévő, a tengerből kimentett migránsok partraszállását sem engedélyezte, de Le Pen szerint „bátor kiállásáért egész Európa csodálta Olaszországot".

A két szélsőjobb politikus vasárnapi beszédéből egyértelműen kiderült: a menekültválság fogja uralni pártjaik EP-kampányát.

Az orosz külügyminiszter állítja, hogy a Moszkvával „hadban álló” Washington hiába is szállítana nagy hatótávolságú rakétákat Kijevnek, az nem befolyásolja az eseményeket.