;

Európai Unió;menekültek;illegális bevándorlás;Ursula von der Leyen;

- Tízpontos akciótervet hirdetett Ursula von der Leyen az illegális bevándorlás megállítására

Az Európai Bizottság elnöke Giorgia Meloni olasz kormányfővel elutazott Lampedusa szigetére, ahol megállapította, nekünk kell eldöntenünk, nem pedig az emberkereskedőknek, hogy ki jöhet.

 Az illegális bevándorlás kihívás Európa számára, ezért európai választ kell rá adni - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Lampedusa szigetén vasárnap, ahol Giorgia Meloni olasz kormányfővel felkereste a helyi menekülttábort. Hozzátette, nekünk kell eldöntenünk, nem pedig az emberkereskedőknek, hogy ki jöhet Európába.

A német politikus együttműködést ígért az európai és olasz hatóságok között a migráció okozta vészhelyzetben, és  tízpontos akciótervet hirdetett, amely így néz ki:

  • 1) Olaszországnak még több segítséget nyújtanak az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségén és a határvédelmi feladatokat ellátó Frontexen keresztül,

  • 2) A Lampedusára érkező menekülteket más EU-tagországok is befogadhatják egy önkéntes szolidaritási mechanizmus keretében.

  • 3) Felgyorsítják azt a folyamatot, amelyben a menekültek visszaküldik a kiindulópontul szolgáló afrikai országokba, Guineába, Elefántcsontpartra, Burkina Fasóba és Szenegálba.

  • 4) Megelőzik a menekültek indulását is, ami egy tuniszi kormány és Frontex közötti együttműködést jelent.

  • 5) Megerősítik és fejlesztik a határvédelmet a tengeren és a levegőben, segítséget nyújtanak Tunézia határvédelmének a fejlesztéséhez.

  • 6) Lépéseket tesznek, hogy a hajózásra alkalmatlan csónakok ne vághassanak neki a tengernek. Fellépnek az embercsempészek ellen, megszakítják az útvonalakat, amelyeken a menekültek érkeznek.

  • 7) Felgyorsítják az elbírálási folyamatot  olyanok esetében, akik biztonságosnak számító országból érkeztek, az elutasított személyeket pedig listázzák az Európai Bizottság által fenntartott schengeni információs rendszerben.

  • 8) Figyelemfelhívó kampányokat indítanak, hogy a menekültek el se induljanak.

  • 9) Fejlesztik az együttműködést az Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa hivatalával (UNHCR) és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM).

  • 10) Hatályba léptetik az ügyben az Európai Unió és Tunézia közötti egyetértési megállapodást.

Az Európai Bizottság elnöke az olasz kormányfő meghívására személyesen mérte fel a helyzetet az európai migráció egyik déli kapujának tartott, hatezer lakosú szigeten, ahol az utóbbi hetekben naponta több ezren kötöttek ki. Giorgia Meloni pénteken egy videoüzenetben kérte erre. A látogatáson részt vett Ylva Johansson belügyi EU-biztos és Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter is.

Von der Leyen és Meloni együtt járta be az olasz vöröskereszt kezelésében lévő migránsközpontot, ahol négyszáz férőhelyen továbbra is kétezren vannak. Végigsétáltak a csónakokkal teli kikötőn is.

A politikusokat a szigeten a helyiek tüntetése fogadta, a kialakult helyzet miatt tiltakoztak. Meloni meghallgatta a lampedusaiak panaszait, majd biztosította őket afelől, hogy kormánya folyamatosan dolgozik a biztonsági és a higiéniai helyzet javításán.

A Von der Leyennel közös sajtótájékoztatón Meloni azt mondta, véleménye szerint a tömeges migráció okozta problémákat soha nem lesznek képesek megoldani, az érkezők elosztásával, az egyedüli lehetséges megoldás az illegális átkelési kísérletek megállítása. Hangsúlyozta, nem jelent megoldást, ha az egyik ország migrációs terhének enyhítésére más tagállamoknak is problémát okoznak az emberek áthelyezésével. Megjegyezte, az Európai Bizottság elnökének látogatását nem a szolidaritás, hanem a felelősség jelének tartja, miután az olasz határok egyúttal európai határok is.

A kormányfő szorgalmazta, hogy az EU indítsa újra a földközi-tengeri embercsempészet megállítását célzó, úgynevezett Sophia-misszióját. Ezenkívül sürgette az Európai Bizottság és Tunézia között nyáron aláírt szándéknyilatkozat minél előbbi végrehajtását, az észak-afrikai országnak megígért összegek átutalását.

Az orosz külügyminiszter állítja, hogy a Moszkvával „hadban álló” Washington hiába is szállítana nagy hatótávolságú rakétákat Kijevnek, az nem befolyásolja az eseményeket.