;

Oroszország;Észak-Korea;Ukrajna;Egyesült Államok;ENSZ BT;Joe Biden;Kim Dzsong Un;Alekszandr Lukasenko;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

Kim Dzsongun észak-koreai vezető az Amuri Komszomolszkban megtekintette azt a gyárat, amelyben Oroszország legfejlettebb vadászrepülőgépeit építik

- Kreml: nincsenek megállapodások Oroszország és Észak-Korea között

Az orosz Távol-Keleten látogatást tevő Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tegnap páncélozott vonatán felkereste az Amuri Komszomolszk városát, hogy megtekintse azt a gyárat, amelyben Oroszország legfejlettebb vadász-repülőgépeit építik, miközben az Egyesült Államok és mások arra figyelmeztették Moszkvát és Phenjant, hogy bármilyen fegyverszállítási megállapodásuk súlyosan sértené az ENSZ határozatait. Feltételezések szerint Oroszország lőszerszállításokat kér Észak-Koreától ukrajnai háborús erőfeszítéseihez, cserébe pedig fejlett hadiipari- és műhold-tecnológiákat osztana meg a tiltott nukleáris és rakétafejlesztési programot végrehajtó phenjani rezsimmel.

Dél-Korea és az Egyesült Államok vezető diplomatái és védelmi tisztviselői Szöulban megállapodtak, gondoskodnak arról, hogy az ilyen ügyletekért Moszkva és Phenjan is nagy árat fizessen. A felek felszólították Moszkvát, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként mutasson felelősséget. Sasha Baker, az Egyesült Államok védelmi miniszterhelyettese azt mondta, azonosítják, leleplezik és ellensúlyozzák az orosz kísérleteket, hogy katonai felszerelést szerezzenek az ukrajnai háborúhoz.

A Kreml szóvivője ezzel szemben azt állította, hogy Oroszország és Észak-Korea nem írt alá semmilyen megállapodást sem katonai, sem más területeken Kim e heti látogatása során.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken már szocsi rezidenciáján fogadta fehérorosz szövetségesét, Alekszandr Lukasenkót, aki felvetette, hogy háromoldalúvá bővíthetnék Moszkva és Phenjan újjáéleszteni szándékozott szövetségét.

Ukrajna tegnap azt állította, hogy Oroszország a krími csapásokhoz használt ukrán harci repülőgépekre vadászik. Jurij Ihnat, a légierő ezredese szerint erre utal egy a hmelnickiji régióban végrehajtott éjszakai dróntámadás, amely azonban csak lakóházakat rongált meg. A héten Ukrajna drónok és cirkálórakéták bevetésével megsemmisített egy nagy partraszálló hajót és egy tengeralattjárót, amelyek a szevasztopoli hajógyár szárazdokkjában voltak.

Egy kijevi hírszerzési forrás arról számolt be, hogy csütörtökön egy ukrán tengeri drón megrongált egy Samum típusú orosz rakétanaszádot a Szevasztopoli-öböl bejáratánál, és a hajót el kellett vontatni. Internetes források szerint a világ legnagyobb katonai légpárnás járművéről van szó, amelynek utazósebessége az óránként 100 kilométert is eléri.

Továbbra is megvalósítható Romániának az a terve, hogy a következő hónapokban megduplázza az ukrán gabonaszállítási kapacitást konstancai kikötőjén keresztül – mondta Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki Ukrajna, Moldova, az Európai Bizottság és az Egyesült Államok tisztviselőivel találkozott. Amióta Oroszország július elején kilépett a fekete-tengeri gabonakezdeményezésből, Ukrajna alternatív útvonalakat keres mezőgazdasági exportjához. A fekete-tengeri Konstanca pedig Kijev legnagyobb alternatív export-átrakodójává vált, kikötőjébe a gabona közúton, vasúton vagy uszályon érkezik a Dunán.

Ukrajna, amely a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, idén már több gabonát exportált Konstancán keresztül, mint 2022-ben egész évben, bár a mennyiség az utóbbi időben visszaesett, miután az ukrán dunai kikötőket ért orosz támadások arra késztették az exportőröket, hogy a közúti és vasúti útvonalak felé forduljanak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Házba és a Capitolium-dombra várják a jövő héten, amikor ENSZ Közgyűlésére az Egyesült Államokba látogat. Látogatása során a Kongresszus megvitatja Joe Biden elnök azon kérését, hogy akár 24 milliárd dollárnyi katonai és humanitárius segélyt nyújtson Ukrajnának az orosz invázió elleni küzdelem során.

Hivatalos megerősítés nem érkezett, de a körülmények erre engednek következtetni.