Levelet küldött svéd kollégájának a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter ebben emlékeztetett, hogy Tobias Billström több találkozót kezdeményezett vele a közelmúltban, annak érdekében, hogy megvitassák, mikor ratifikálja a magyar Országgyűlés Svédország csatlakozását a NATO-hoz. Ezeket az alkalmakat arra használtam fel, hogy elmagyarázzam Önöknek a svéd politikusok által felhozott súlyos, elfogult, tisztességtelen és igazságtalan vádak sorozatának felettébb negatív fogadtatását. Ezek a vádak megkérdőjelezték politikai rendszerünk demokratikus jellegét, valamint a magyar emberek ahhoz való érettségét, hogy saját országuk jövőjéről döntsenek - fogalmazott a tárcavezető.
Azt hangoztatta, hogy a Fidesz országgyűlési képviselői demokratikus versenyen szerezték mandátumukat, s szorgalmasan dolgoztak az életszínvonal javításán választókerületeikben, valódi választásokon vettek részt, és valódi emberek szavazatait szerezték meg. (Leszámítva azon erdélyi szavazókat, akik képesek voltak halálukat követően is a kormánypártokra voksolni. Ezek száma akár 15 ezer is lehet - a szerk.)
Sokan közülük négyszer, ötször, sőt hatszor is teljesítették mindezt. Ha azt hallják, hogy az Önök politikusai ezt antidemokratikusnak vagy tekintélyelvűnek ítélik, akkor nem kell meglepődni azon, ha ezt sértésnek tekintik - jelentette ki Szijjártó Péter. Ezután felrótta neki, hogy az állami alapítvány által működtetett iskolákban a tananyag része egy olyan videó, amely „súlyos vádakat és hamis információkat terjeszt a svédországi iskolákban a diákoknak, azt sugallva, hogy a demokrácia az elmúlt években hanyatlásnak indult Magyarországon.”
Hadházy Ákos: a választási iroda adatai szerint akár 15 ezer elhunyt is lehet a határon túlról szavazók listájánSzijjártó Péter csak az orosz nagykövettel nem szeretne vitatkozni 1956-ról, a svédet ennél sokkal kevesebbért is bekérette márA miniszter bízik benne, hogy svéd kollégája érti a két jelenség közti ellentmondást: sürgetik a Fidesz képviselőit a NATO-csatlakozás ratifikálására, miközben azzal vádolják őket, hogy lerombolták a magyarországi demokráciát. „Ez az ellentmondás most még inkább kiéleződött, és cseppet sem segíti az Ön folyamatos követelésének teljesítését. Azt remélem, hogy ezt végre komolyan figyelembe veszik” - zárta levelét Szijjártó Péter.
Szeptember 25-én kezdődhet a parlament őszi ülésszaka, a svéd NATO-csatlakozás jóváhagyása még mindig nincs a programban