BRFK;feljelentés;elutasítás;Recep Tayyip Erdogan;testőr;

Recep Tayyip Erdogan és Orbán Viktor a budapesti atlétikai világbajnokságon 2023. augusztus 20-án

- A BRFK elutasította a feljelentést, a török elnök testőrei által megvert magyar férfi szerint politikai döntés született

Csak könnyű testi sértés volt, nincs itt semmi látnivaló.

Recep Tayyip Erdoğan török elnök augusztus 20-i budapesti látogatásának egyik messzire visszhangzó közjátéka volt, hogy a politikus testőrei megvertek egy magyar és halálosan megfenyegettek egy magyar politikai aktivistát, Bán Tamást.

A férfira azért ugrottak rá, mert beintett a nemzetközi indexszel a török elnöknek, az ügy pedig a rendőrségen landolt, miután az MSZP-s Tóth Bertalan írásbeli kérdését Polt Péter feljelentésként értékelte. Nyomozni senki nem kezdett, a rendőrség Budapesti Rendőr-főkapitányság ugyanis elutasította a feljelentést, mégpedig arra hivatkozva, hogy Recep Tayyip Erdoğan testőrei „kiemelt személyvédelmi feladatokat láttak el”, a különleges szabályok alapján a védett személyt érő atrocitás esetén intézkedési kötelezettségük van, amelynek végrehajtásakor szükségszerűen sérülhetnek az intézkedés alá vont állampolgár személyiségi jogai. Ezen túl a BRFK leírta, hogy a törökök viselkedése nem értékelhető kihívóan közösségellenesként, illetve az általánosan elfogadott társadalmi normákkal és az együttélés szabályaival történő nyílt szembehelyezkedésként, Bán Tamás viszont a hvg.hu-nak most azt mondta, szerinte érdemi vizsgálat eddig senki nem folytatott, a feljelentés elutasítását pedig politikai döntésnek tartja. 

Bár a BRFK szerint Bán Tamás megverése nem számít közvádas bűncselekménynek, a határozat azt elismeri, hogy könnyű testi sértés gyanúja felvetődhet az ügyben. Mivel utóbbi vétségnek számít, magánvádas eljárásban lehetne folytatni az ügyet. A férfi erről azt mondta, gondolkodik az eljáráson.

Bán Tamás augusztus 20-án az Erzsébet hídon sétált a családjával, amikor elhúzott mellettük a török elnök konvoja. A férfi elmondása szerint a kurd nép ellen elkövetett véres atrocitások miatti haragjában már ekkor bemutatott nekik, tinédzser fia még utánuk is kiabált, hogy „Mocskos gyilkosok!” Ekkor még nem történt baj, később azonban a közeli Matild Hotelnél is megláttak egy nagyobb csoportosulást, s hogy kilép az ajtón a török elnök maga. Erre a férfi két kezével ismét bemutatott, ezúttal határozottan a török elnökre célozva, aki állítólag észre is vette, mert lehervadt arcáról a mosoly. Válaszul mintegy féltucat, a beszámoló szerint testőrszerű figura leteperte, egy kerítéshez szorította, majd a földre vitték, többször a hátába és a veséjébe térdeltek, kicsavarták a kezét, közben pedig valaki a heréjét is markolászta. Bán Tamás elmondása szerint néhány perc után 3-4 TEK-es avatkozott közbe, akik támadói és közé férkőztek, az általa Recep Tayyip Erdoğan embereinek véltek pedig kívülre kerültek, de még így is többször pofon vágták. 

– Engem továbbra sem keresett senki, de látom, vergődnek a hatóságok – mondta Bán Tamás, hozzáfűzve, nehéz lehet „a nagy magyar szuverenitásban” kezelni, hogy ő az utca túloldaláról bemutatott a török elnöknek.

A Népszavának az ügyben feltett kérdésére sem a rendőrség, sem a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem válaszolt.

A falugondnokok az ország hátrányosabb térségeiben számos zsáktelepülésen átvettek közösségi közlekedési feladatokat, ezért azt kérik a kormánytól, biztosítson erre külön falugondnoki státuszokat és pénzt.