tragédia;verseskötet;elnyomás;patriarchális;

- Tisztán látni (Kali Ágnes: Megvakult angyalok)

Viszonylag kevés, 21 verset tartalmaz a 27 éves szerző második kötete. Ösztönösnek érződnek szabadversei, mondatai hiányosak, nyelvezete egyedi. A gondolatfoszlányok, a látszólag nem mindig egymásból következő mondatok végül szoros rendbe, zárt koncepcióba rendeződnek.
A Megvakult angyalok ugyanis három ciklusból áll (Kasszandra vacogása, Kali pánikszobája, Lilith holdjai), egyenként hét verssel. Az első részben a mai irodalmi közeget tárja fel saját érzésein, tapasztalatain keresztül, a második egység nagyrészt a magánmitológia lebontásáról szól, a harmadik pedig leginkább a nők elleni erőszakról. Ez utóbbi egységbe sorolható versek mintha összefogásra, közösségbe rendeződésre hívnának. Bizonyos alapvető kérdéseket (például nők, kisebbségek elnyomása, patriarchátus, traumatikus múlt, áldozat- és felelősségvállalás) mindenki ügyévé kellene tenni, és madártávlatból figyelve megfejteni, kibeszélni, megoldani. Csak így lehet túllépni a tragédiákon, és megindulni a gyógyulás, tisztulás felé. Ha ez nem történik meg, akkor a rothadás elkerülhetetlen. Az átélt élmények, érzések, az „igazság” és az elkövetett bűnök miatti büntetések elől csak egy ideig lehet (meg)menekülni; félrenézni, (el)hallgatni nem lehet egy életen át. A túlterhelt múlttal előbb-utóbb mindenkinek szembe kell néznie, el kell számolnia.
A sepsiszentgyörgyi születésű Kali Ágnes kíméletlenül mondja ki, amit mások csak suttogni mernek, kendőzetlenül vall gyengeségekről, sérülésekről, és nem ismer tabukat. Bátor témaválasztás, a problémákra adható megoldások keresése jellemzi, üres locsogásnak, öncélú nyafogásnak nem adva teret. Műveiben szó esik traumákról, a női létezésről, az alá-fölé rendeltséget kihasználó viszonyokról, kirekesztettségről, áldozathozatalról – általánosságban és konkrétan is. Miközben őszinte szembenézésre biztat: elsősorban saját magunkkal, gyengeségeinkkel, hibáinkkal érdemes tisztában lenni és harcolni saját szélmalmaink ellen, felvállalva tökéletlenségünket. Csak így sikerülhet a traumáktól való megszabadulás. A harcosság, a küzdés alapmotívumok, de nem öncélúak. A lírai én fekete tűzként, vadlóként, ketrecharcosként is megjelenik. Az apai ágon örmény származású Kali kötetében az örmény mitológiából is fel-felbukkannak szereplők, események, illetve az örmény népirtás is hangsúlyos több versében. Megpróbálja feldolgozni az elhallgatott örmény genocídiumot – közelebb kerülve ezzel saját gyökereihez. A vér, az eredet, a tükör és a ketrec szavak gyakran fordulnak elő verseiben. Költeményeiben a nők központi helyen és többféle alakban jelennek meg. A versciklusok mottóiban is nők szerepelnek: mitológiaiak, mint például Lilith vagy Kasszandra, de költőnőket is megidéz, Virginia Woolf angol és Sylvia Plath amerikai költők személyében. Számos versében szól a patriarchátus ellen, ezért is lett kötetének címe egy Jorge Luis Borges-idézetből (A titkos csoda) – „Ha minden máglya, amin égtem, itt összegyűlne, nem férne el a földön, és megvakulnának az angyalok” – vett parafrázis.
Metaforák, szimbólumok, filmszerű, erős képekbe sűrített gondolatok. Elvétve szerelmes sorok: „tátongsz két leírt mondat között, / én meg azóta is nyitva várlak / és ha érted, ne értsd rosszul, / nem akarok belesétálni az életedbe, / és azt sem akarom, hogy te az enyémbe sétálj, / valami lehetetlen közös hibát akarok, / ami kétszemélyes, / amiben senki másnak és semmi másnak nincs helye.”
A nők lenézését, alárendeltségét így írja le a Tegnapig trófea című versben: „Nem az a baj, hogy tárgy lett belőlem, hanem az, hogy / nem tudtok szépen bánni a tárgyaitokkal.” Egyik kedvenc hasonlatom a Poszeidón című versből: „széttartó sokféleség önazonosságom / a szemem megszerkeszthetetlen szöveg / hiába gondozom a kertet / és csak test vagyok, te üres képkeret”.
A müezzin és a sírás hangjai mellett „feltűnik” a versekben Boccaccio, Bulgakov, a bukovinai hegyek, megidéződik a marokkói sivatag, számtalan sír, s mindez elfér egy „többmázsás fátyol” alatt.
Tisztán látni nem csak tágra nyitott szemekkel, hanem akár „megvakulva” is lehet. E képzavar feloldásának kulcsa ez a verseskötet. (Kalligram Kiadó, 2023. 60 o.)