A pályázatokat értékelő szakmai bizottság egyhangúlag Csorba László történészt, a Magyar Nemzeti Múzeum korábbi főigazgatóját tartja alkalmasnak a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatói posztjára – írta a HVG. A lap több forrásból úgy értesült, hogy a pályázati szakmai bizottság a két aspiránsé közül egyhangúlag Csorba László történész pályázatát választotta.
Csorba László professor emeritus, az MTA doktora a XIX. századi hazai polgárosodás és nemzeti modernizáció, továbbá az olasz-magyar kapcsolatok meghatározó kutatója. Tucatnyi könyv szerzője, intézményvezetői tapasztalatokkal is rendelkezik. 1998 és 2007 között a Római Magyar Akadémia tudományos igazgatója, majd igazgatója volt. Ezután a Magyar Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének igazgatóhelyettese lett, 2010–2016 között pedig a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztját töltötte be. Mindkét politikai oldal megbecsülte, több ízben magas kormánykitüntetésben részesült.
A másik pályázatot Népessy Noémi, a múzeum jelenlegi igazgatója nyújtotta be. Az Óbudai Múzeum akkori igazgatóját még Tarlós István nevezte ki a BTM élére a neves középkorkutató művészettörténész, Farbaky Péter helyére.
A főigazgató személyéről szeptember 27-én a fővárosi közgyűlés fog szavazni a főpolgármester előterjesztése alapján, a kinevezéshez a kultúráért felelős miniszter jóváhagyása is szükséges. A megbízatás három évre szól, a pozíció jövő év áprilisában foglalható el.
A hvg.huarról is írt, az utóbbi években a múzeum fővárosi fenntartójához egyre több olyan hír jutott el, hogy a BTM működését belső konfliktusok jellemzik. Népessy Noémi főigazgató a múzeum egyes egységeitől elvonta a döntési jogköröket, hátrébb lépni kényszerült Láng Orsolya, az Aquincumi Múzeum igazgatója, Rostás Péter főigazgató-helyettes. Róka Enikő, a Fővárosi Képtár vezetője pedig távozott az intézménytől. Az is feszültségeket szült, hogy a főigazgató a korábbi munkahelyéről, az Óbudai Múzeumtól hozott stábban bízott inkább.