egészségügy;háziorvosok;szakdolgozók;háziorvosi praxis;kötelező béremelés;

- Hiába várták a háziorvosok, nem vitte a postás a szakdolgozóik béremelésének fedezetét - Reagált Takács Péter

A praxisvezetőket viszont jogszabály kötelezi az emelt bér kifizetésére. Vagyis az az orvos, aki az augusztus bérrel nem adja oda munkatársának az emelést is, jogszabályt sért. 

Hiába várták a háziorvosok, hogy ha nem is kívánt formában, de valahogy mégis megérkezik hozzájuk az állami hozzájárulás a szakdolgozók júliusi béremeléséhez. A szeptember ötödikéig célba ért havi finanszírozási összeg ezt nem tartalmazta.

- Semmiféle magyarázatot nem kaptunk eddig arra, hogy miért nem utalták az e havi praxisfinanszírozással a mellettünk dolgozó nővérek, asszisztensek júliusi 18 százalékos béremelésének fedezetét 

– mondta a Népszavának Keczéry Attila zuglói háziorvos. Hozzátette: számtalan ígéretet kaptak mind Takács Péter egészségügyi államtitkártól, mind a kollegiális vezetőktől, köztük Békássy Szabolcstól, hogy még augusztusban megkapják az alapellátásban dolgozó szakápolók július óta esedékes béremelésének fedezetét.

- A forrást biztosító kormányrendelet-tervezet társadalmi vitája augusztus 24-én lezárult. Azóta semmi hír. A praxisvezetőket viszont jogszabály kötelezi az emelt bér kifizetésére – mondja –

az az orvos, aki az augusztus bérrel nem adja oda munkatársának az emelést is, jogszabályt sért.

Keczéry Attila úgy számol, ha a kormányzat nem lép, ezt az összeget ő talán még ki tudja gazdálkodni, ám a jövő tavaszi 50 százalékos emelésre már biztosan nem futja. Neki két szakdolgozó segíti a munkáját, ha mindkettőjüknek a jelenlegi finanszírozásból kell biztosítania a kötelező béremeléseket, akkor az olyan, mintha még egy ápolót foglalkoztatna. Az pedig már sehogy se jön ki a praxisfinanszírozásából. Azokban a körzetekben, ahol az orvosok több településen, több rendelőben is dolgoznak, ott komolyabb problémák vannak,

mert ott a kötelező béremelésen kívül még a rendelők megnövekedett rezsiköltségeire is kell fedezet.

Mint emlékezetes, Keczéry Attila volt az a háziorvos, aki a múlt hónapban néhány nap alatt 2072 orvos és 700 szakápoló aláírását gyűjtötte össze, hogy nyomatékot adjanak a kérésüknek, miszerint bértámogatásként kaphassák meg a praxisok a szakdolgozók béremelésére a forrást. Az arról szóló kormányrendelet-tervezetben ugyanis praxistámogatásként szerepelt az összeg. Az utóbbit kedvezőtlennek ítélték az aláírók, mondván, mind vállalkozásuk adózását, mind a munkatársaik érdekeit is az szolgálná, ha címkézett összegként érkezne meg számláikra ez a pénz.

Az alapellátó fogorvosok még egy további rossz üzenetet is kaptak – mondta lapunknak Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke. Ugyanabban a kormányrendelet-tervezetben, amely 3 milliárdos többletforrást juttatna az alapellátásban, a háziorvosi és fogorvosi körzetekben szolgáló mintegy 9 ezer szakdolgozónak, 4,8 milliárd forinttal csökkentették a fogorvosi ellátásra szánt központi keretet. Nagy Ákos közölte: a kamara levélben kért erre magyarázatot az ágazati államtitkártól.

Lapunk érdeklődött a Belügyminisztériumban arról, miért maradt el a béremelés forrásának utalása, hivatali elfoglaltsága miatt Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szerdára ígért részletes választ. Kedden este mindössze annyit közölt lapunkkal, hogy a bértámogatás utalásáról szóló jogszabály-tervezet társadalmi egyeztetése után, a visszajelzések alapján némi korrekcióra volt szükség az anyagban. Ám amint a miniszterelnök aláírja a korrigált változatot, az megjelenhet a Magyar Közlönyben. Ez Takács Péter szerint, a jövő hét közepén megtörténhet.

Elvárják, hogy az intézmény adjon nyílt tájékoztatást arról, miért szüntették meg Murai András munkaviszonyát.