polgármester;vádemelés;feleség;cégvezetők;Pécsvárad;

Zádori János

- Újabb büntetőügyben két és fél év börtönbüntetést kér az ügyészség Pécsvárad polgármesterére

Zádori Jánosnak, feleségének és két további vádlottnak csaknem harmincmilliós csalásért kell bíróság elé állnia. A független városvezetőt egy másik, 700 milliós költségvetési csalási ügyben első fokon már elítélték, de abban a perben új eljárás lesz. 

Jelentős vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás miatt állítja bíróság a Pécsi Járásbíróság Zádori Jánost, Pécsvárad polgármesterét és feleségét, mert a vádhatóság szerint maguknak is juttattak pénzt az önkormányzat által elnyert pályázati pénzből – írja a 24.hu Kutas Tamás, a Baranya Vármegyei Főügyészség szóvivőjének nyilatkozata nyomán. Megerősítette: a polgármesterre két és fél év, a feleségére pedig két év letöltendő szabadságvesztést kért az ügyészség, ha a vádlottak az előkészítő ülésen beismerik a bűnösségüket. 

Az ügyészség ezen felül pénzbüntetést és közügyektől eltiltást is kért a házaspárra. Az ügy harmad- és negyedrendű vádlottjára, két cégvezetőre felfüggesztett szabadságvesztést kértek. A vádirat szerint a polgármester 2015-ben két pályázatot nyújtott be az illetékes minisztériumhoz részben uszodaenergetikai fejlesztés, részben épületenergetikai fejlesztés támogatása érdekében. – A pályázatok alapján a pécsváradi önkormányzata 152, illetve 150 millió forint pályázati támogatásban részesült. A polgármester azonban még a támogatási összeg átutalását megelőzően elhatározta, hogy az önkormányzat rendelkezésére bocsátott összeg egy részét saját maga részére szerzi meg gazdasági tevékenységet színlelve – írták.

Az ügyészség adatai szerint az ügyletbe színleg bevonták a polgármester és felesége érdekeltségi körébe tartozó gazdasági társaságot, megállapodva a kivitelezésre szerződött alvállalkozó cég két vezetőjével, akik a későbbiekben egy valótlan teljesítés igazolást is kiállítottak. A vádirat kiemelte, hogy Zádori cége teljesítés nélkül 16, illetve 12 millió forintot kapott az alvállalkozótól, aki ezt követően mindezen összegeket továbbszámlázta az önkormányzat felé. alvállalkozói cég két vezetőjét. A polgármester és a neje tagadta a bűnösségét, de az ügy másik két vádlottja beismerte tettét a nyomozati szakban, ezért az ügyészek rájuk felfüggesztett szabadságvesztést kértek.

A pécsváradi polgármesternek ez nem az első büntetőügye. Zádori Jánost több mint két éve négy és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Szekszárdi Törvényszék. A vád szerint a városvezető és társai több mint 700 millió forintos kárt okoztak uniós és állami mezőgazdasági támogatások jogtalan lehívásával, valamint fiktív számlák kibocsátásával.

A Népszava is beszámolt róla, hogy Zádori Jánost, aki 2014 óta polgármester Pécsváradon, négy és fél év börtönre, valamint több mint 239 millió forint vagyonelkobzásra ítélték bűnsegédként és társtettesként elkövetett költségvetési csalás miatt. Ugyanakkor – a Pécs Aktuál tudósítása szerint bírói elfogultság, eljárási hiba miatt – a Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a Szekszárdi Törvényszék ítéletét a Pécsvárad polgármestere és öt társa ellen költségvetési csalás és más bűncselekmények miatti büntetőperben, egyben az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.

Főnyomozó beosztásban dolgozott.